Mark Zuckerberg Kendi J.A.R.V.I.S ‘ini Yapıyor

Mark Zuckerberg, 2016 hedefinin kendi evine Iron Man’in J.A.R.V.I.S.’ine benzeyen “basit bir yapay zeka” yapmak olduğunu olduğunu söyledi.

Facebook’un CEO’su, her yılın başında kendisi için kişisel bir hedef belirliyor ve bu yılın temasını da yaratıcılık olarak belirlemiş. Bu hedef için araştırmaya da, şu anki mevcut teknolojiyi kullanmayı öğrenerek başlayacak. Zuckerberg ses kontrolünü kullanmayı düşündüğünü söyleyerek; “Müzik, ışıklar, ısı gibi evdeki her şeyde ses kontrolünü kullanmak istiyorum.” dedi.

mark zuckerberg


Zuckerberg’in kahyası olacak olan bu yapay zeka, gelen misafirlerin yüzlerini okuyacak ve onları otomatik olarak içeri alacak. Zuckenberg ayrıca bu yapay zekanın,eşi Priscilla Chan ya da kendisinin talimatları olmadan da çalışabilmesini istiyor ve yaptığı yorumlarda bunu şu şekilde dile getiriyor:
“Isıyı ve ışıkları, özellikle kimin hangi odada olduğuna bağlı olarak kontrol etmek için ses ve yüz tanıma sistemiyle ilgileniyorum. Örneğin ben Cilla’dan daha soğuk bir odayı tercih ediyorum, kimin hangi odada olduğunu görerek sıcaklığı otomatik olarak ayarlamak mümkün olabilir. Ayrıca Al, ben yanında olmadığım zamanlarda kızım Max’in odasında her şeyin yolunda olup olmadığını kontrol edebilir.”