Lady Gaga, Harley Quinn Rolü İçin Neden Mükemmel Bir Seçim?

lady gaga harley quinn joker

Joker: Folie à Deux‘un görüntü yönetmeni, filmde Harley Quinn rolündeki Lady Gaga’nın Joaquin Phoenix’in baş karakteri ile neden mükemmel bir uyum sağlayacağını açıklıyor. Todd Phillips’in 2019’da gösterime giren Joker’i, vizyona girmeden önce tartışmalara yol açmasına rağmen yılın en büyük filmlerinden biri olmayı başardı. Phoenix’in Suçun Palyaço Prensi Arthur Fleck’i canlandırdığı Joker, DC Comics karakterine yeni bir yorum getirerek klasik kötü adamın deliliğe doğru inişini psikolojik bir karakter çalışmasıyla ele alıyordu.

Tek başına iyi bir iş çıkarmasına rağmen, Folie à Deux adında bir devam filminin de gelmesini sağladı. Devam filmiyle ilgili haberler, Phillips’in bir müzikal olarak duyurulan ve Harley Quinn rolünde Lady Gaga’nın yer alacağı bir sonraki filmde karakter üzerinde yeni olasılıklar ve değişiklikler keşfetmeye devam edeceğini kanıtladı. Joker 2‘nin tanıtım fragmanı, filmin Arthur ve Harley’nin romantizmine eğileceğini ve muhtemelen kötü şöhretli DC çiftinin yeni bir yönünü göstereceğini gösterdi. Pek çok kişi popüler müzisyen ve aktrisin filmde rol almasına şaşırırken, bir ekip üyesine göre Gaga’nın kamusal kişiliği, oyunculuk becerileri ve müzikal yetenekleri onu bu rol için güçlü bir seçim haline getiriyor.

lady gaga

The Hollywood Reporter‘ın Behind the Screen podcast’ine katılan Folie à Deux’nün görüntü yönetmeni Lawrence Sher, Lady Gaga’nın Harley rolünde neden parlayacağını açıkladı. Sher, Gaga’nın “Joaquin’in getirdiğine benzer bir büyü yaratacağını” belirterek, seride bir başka çığır açan performansın haberini verdi. Sher’in sözlerinin tamamını aşağıda bulabilirsiniz:

“Bu film için gerçekten harika bir uyum sağlayacak ve Joaquin’in tek başına yarattığı büyünün bir benzerini yaratacak. İkisinin birleşimi tam da umduğumuz gibi olacak ki bu heyecan verici ve sette her gün bunu bulacağız. Umarım biraz da çılgınlık olur. Biraz kaos olmasını seviyoruz.”

Lady Gaga’nın Harley Quinn’inden Ne Beklemeli?

Sher’in yorumlarına bakılırsa, Lady Gaga’nın Harley’i canlandırması, karakterin meşhur olduğu kaosun bir kısmını getirirken, Phoenix’in ekrandaki enerjisiyle de eşleşecek. Joker oyuncusu performansına olan bağlılığıyla övgü topladı ve hatta Folie à Deux’deki rol arkadaşı için çıtayı yükselterek rolüyle Oscar kazandı. Neyse ki Gaga ekranda kendi başına da müthiş görünmekte, bu nedenle çiftin birlikte sahnelerinin eşit derecede heyecan ve coşku getirmesi muhtemel.

Çiftin geçmiş uyarlamalardaki ilişkileri hep istismarcı ve toksik olmuştur, ancak Phoenix’in Joker’i geçmiş versiyonlara göre daha az kötücüldür. Akıl hastalığı ve yaşam boyu mücadeleleri suçları için katalizör görevi görür. Phoenix’in çizgi romanın kötü adamını yeni bir şekilde karakterize etmesi nedeniyle, Joker’in Harley ile olan ilişkisi muhtemelen daha nazik, ancak yine de çarpık bir aşk türünü de içeren yeni bir rota izleyecektir.

Haberlere göre Joker: Folie à Deux‘nün bir müzikal olarak işlev göreceği haberine ve Arthur’un orijinal filmdeki halüsinasyonlarına dayanarak, filmin tamamının bir fantezi sekansı olarak işlev görmesi mümkündür; yani Gaga’nın Harley’i ya Arthur’un gerçeklik algısıyla eşleşecek, onun tarafından yaratılacak ya da Zazie Beetz‘in ilk filmdeki karakteri gibi onun dışında farklı bir şekilde var olacaktır.

Margot Robbie’nin Harley versiyonunun aksine, Joker’deki Gaga, Phillips filmlerinin tonuna uyması için muhtemelen daha karanlık ve filmin “iki kişinin çılgınlığı” ya da “paylaşılan delilik” anlamına gelen(Folie à Deux) adı nedeniyle daha değişken olacak. Gaga’nın Harley rolündeki performansının nasıl karşılanacağını zaman gösterecek olsa da, Joker: Folie à Deux tamamen benzersiz bir sinema deneyimi olarak şekillenecek gibi görünüyor.