KRAVEN, Neden SPIDER-MAN’in En Heyecan Verici Karakteri? – “Eren TAN” Köşe Yazısı

Örümce adam 3

Sony Pictures’ın çalışmalarında çeşitli Örümcek Adam solo yapımları var. Ancak Kraven’s Last Hunt’a dayanıyorsa,  bu hepsinden daha heyecan verici. Fakat Kraven bir Sony filmi mi, yoksa MCU Örümcek-Adam karakteri mi olacak? Şimdi bunu karakter üzerine bir köşe yazısı olarak kaleme alıyorum.

SPUMC Sony Spider-Verse, Kendi Solo Filmlerin Başarısı Üzerine “Kraven”a Özel Solo Filmini Yapar mı?

Avcı Kraven, Sony’nin şu anda geliştirilmekte olan en heyecan verici Örümcek Adam alt solo filmi. Sözde “Sony Pictures’ Universe of Marvel Characters” (Kısaca “Sony Örümcek Evreni”) güçlü bir başlangıç yaptı. Venom’un ilk filmi Zehirli Öfke, 2018 yılında beyazperdelere sunuldu ve dünya çapında 855 milyon doların üzerinde hasılat elde etti. Stüdyonun planları; Koronavirüs Salgını nedeniyle ertelenmek zorunda kalmış olsa da gelecek yıl Sony, Morbius: Yaşayan Vampir ve Venom: Let There Be Carnage‘ı beyazperdelere sunmayı planlıyor.

Sony, Örümcek Adam’ın film hakları konusunda sahip oldukları 900’e yakın karaktere dayanan daha geniş bir evren inşa etmek konusunda uzun zamandır iddialı. Farklı projelerin durumu şu anda belirsiz, ancak “Nightwatch, Kraven, Silk ve Jackpot” gibi beklenmedik filmler içerdikleri bildiriliyor. Geçen Şubat aylarında Sony, Ekim 2021’i bir çıkış tarih olarak ayırmıştı. Şimdilik bu film hakkında hiçbir bilgi açıklamadı, ancak  muhtemelen asıl niyetleri Kraven’dı.

Kraven aynı zamanda çalışmalardaki en heyecan verici Örümcek Adam alt solo yapımıdır.. Çünkü geçen yıl Marvel ve Sony arasında varılan yeni anlaşma nedeniyle klasik bir Spider-Man hikâyesi anlatmak için eşsiz bir potansiyele sahip. Dahası, hem Sony hem de Marvel evrenlerinde kurulmuş olanları takip etmek mükemmel bir hikâye olabilir.

Örümcek Adam, Kraven İçin Sony’nin Planlarına Nasıl Uyabilir?

Ekim 2018’de Kraven yazarı Richard Wenk, yazma süreci için daha erken olduğunu açıkladı. Bir podcast üzerindeki bazı şahsi yorumlarında, çizgi roman hikâyesine yakından bağlı kalmayı planladığını söyledi. Wenk, bu konuda yanıtını açıkladı: “Örümcek Adam’la yüz yüze gelecek. Hepimizin daire çizdiği yerde bunun Kraven’in Son Avı olduğu ve bu filmin habercisi olup olmadığı, dâhil edip edemeyeceği gibi şeylerden bahsediyoruz. Ve hatta Kraven’in Kill Bill gibi olabileceği fikri, temelde iki bölümlük bir film olması… Hepsi karışımın içinde.”

Örümcek Adam’ın Kraven filminde görünmesinin bir yolunu düşünmek imkânsız görünüyordu. 2017 yılına geri dönersek; Örümcek Adam: Eve Dönüş‘ün beyazperdelere sunması ile ilgili olarak Sony’nin Amy Pascal’ı, alt solo filmlerin MCU’ya “ek” olarak düşünülmesini önerdi. Bu, Marvel’in şu anki sahibi Disney ve Sony’den – başarısız olsa da – sorunu açıklığa kavuşturmaya çalışırken günlerce çelişen ifadelere yol açtı. Pascal şüphesiz Sony’nin umutlarını ve hayallerini örtülü bırakmış olsa da, Marvel yaratıcı vizyonlarından bu şekilde taviz vermek istemiyor gibiydi. Wenk’in yorumları, stüdyonun hala Tom Holland’ın Örümcek Adam’ını filmlerine dâhil etmek istediğini, ancak bunun bir gerçeklik haline gelebileceğinin açık bir yolu olmadığını öne sürdü.

Geçen yıl, Örümcek Adam: Evden Uzakta‘nın beyazperdelere sunmasından kısa bir süre sonra Marvel ve Sony arasındaki ilişki sorunu ortaya çıkmıştı. Kısa bir süreliğinde MCU, Örümcek Adam’ını kaybetmiş gibi görünüyordu. Ancak Tom Holland’ın (sarhoş) bir müdahalesi, iki stüdyoyu müzakere masasına geri getirdi. Böylece yeni bir anlaşma yaptılar ve Marvel Studios başkanı Kevin Feige, Spider-Man’ın artık Sony için çok daha erişilebilir olduğunu ima etti: “[Örümcek Adam] aynı zamanda sinematik evrenleri aşan süper güce sahip tek kahraman olur. Sony kendi Spider-Verse’ünü geliştirmeye devam ederken, geleceğin sürprizlerini asla bilemezsiniz.” O zamandan beri, Morbius ve Venom 2 için örtülü bir şekilde pazarlayan MCU bağlantısını vurguladı ve sızan bir dökümlerine göre Kraven’in gerçekten de Wenk’in önerdiği gibi Örümcek Adam’ı avlayacağını öne sürdü.

Kraven’s Last Hunt, Tüm Zamanların En İyi Örümcek Adam Hikâyelerinden Birisidir!

Kraven hakkında şu anda çok fazla şey bilinmiyor, ancak Wenk’in açıklamaları, Sony’nin ilham almak için “Kraven’s Last Hunt” adlı bir hikâyeye baktığını ima ediyor. Başlangıçta 1987’de yayınlanan bu hikâye, JM DeMatteis tarafından yazılmıştır ve Mike Zeck ve Bob McLeod tarafından çizilmiştir. Bu sadece Kraven’in en iyi hikâyesi olarak değil, aynı zamanda genellikle tüm zamanların en iyi Örümcek Adam hikâyelerinden biri olarak kabul edilir. Takıntılı bir Kraven, şimdiye kadarki en büyük avını, düşündüğü şeyi planlıyor ve süper kahraman kimliğini varsayarak Örümcek Adam’ın üstünlüğünü kanıtlamaya çalışıyor. Çok daha acımasız bir Örümcek Adam olmadan önce Örümcek Adam’ı vuruyor ve tam anlamıyla onu canlı gömüyor. Sonunda, “Kraven’s Last Hunt” çizgi roman gereği şok edici ve dramatik bir intiharla sona erdi. Çünkü Kraven,yaşamak için hiçbir şey kalmayacağına inanarak hedefine ulaşmıştı.

Bununla birlikte, beyaz perde için “Kraven’s Last Hunt”ın uyarlanmasında bir sorun daha var. Basit gerçek şu ki bu hikâyenin kazanılması gerekiyor. Aslında çizgi romanlarda işe yaradı, çünkü Örümcek Adam ve Kraven 1964’ten beri birbirleriyle savaşıyorlardı. Böylece avcı Örümcek Adam’a giderek, delicesine  takıntılı hale geliyor. Uzun süreli okuyucular için, bu Örümcek Adam ve Kraven arasındaki bükülmüş ilişkinin en tatmin edici sonucu gibi geldi. Daha eski hikâyeleri yeniden okuyabilir ve bu dramatik finalde birikimi hissedebilirlerdi. Süper kahraman çizgi romanlarında ölüm uzun sürmez. Ancak Kraven 23 yıl sonra, yani 2010 yılına kadar geri getirilmedi ve daha sonraki hikâyeler bu kadar güçlü bir yerde hissetmedi. Aynı şekilde, eğer Sony “Kraven’s Last Hunt”ın değerli bir uyarlamasını yaratacaksa, daha eski sayılarını da okunmaları gerekecek. Muhtemelen bunun için acele edemezler; Kraven ve Örümcek Adam’ı ilk önce defalarca bir araya getirmek, takıntıyı ortaya çıkarmak ve güçlü bir anlatı yönü duygusu yaratmak zorundalar.

Geçmişte Sony, bu tür fikirlerle çok hızlı hareket etmeye çalıştı. 2014 çıkışlı “İnanılmaz Örümcek Adam 2” filminin ardından “The Sinister Six” projesini yaratmaya çalışacaklardı. Ancak “MCU + Örümcek Adam” ilişkisinin doğması sonucu proje ara verilmişti. Neyse ki, Wenk’in açıklamaları en azından Kraven’e katılan bazı kişilerin bu sorunun farkında olduğunu gösteriyor. Kill Bill tarzında yaklaşımını düşünmeye, Kraven’ı Peter Parker ve Kraven arasındaki ilişkiyi kurmalarına izin veren iki aşamalı bir atlayış haline getirme hakkındaki yorumuna dikkat edin. Dahası, bir başarı duygusu – gerçekten de bir finalite duygusu – intihar eden bir karakter olarak duygusuzca ortaya çıkabileceğinden, hikâyenin sonunu uygun şekilde ele almaları gerekir. Sony gerçekten de bu yaklaşımı benimsiyorsa, Kraven şüphesiz şu anda çalışmalarda en heyecan verici Örümcek Adam alt solosudur.

Şahsi Görüşlerim Üzerine…

“Eğer Örümcek Evreni’nin ilk üç süper-düşmanını sırala deseler; benim için Venom, Morbius ve Kraven olurdu. Çünkü Sony’den ‘Venom’ ile ‘Morbius’ dışındaki en önemli beklentim tabii ki ‘Kraven’dan başkası değil… Ancak eğer Kraven’ı daha kaliteli finallendirecekler ise; ‘Kraven’s Last Hunt’ adlı romanları değil, en eski ilk sayısı olan ve Kraven karakteri içeren çizgi romanlarından uyarlanmaları gerekir. Yani tıpkı Venom ile Morbius filminde olduğu gibi, öncül bir başlangıç hikâyesine sahip olması gerekebilir. Eğer Venom ile Morbius, uzun soluklu bir seri olacaksa; Kraven’ı da başlangıç hikâyesine sahip bir film yapmaları gerekebilir.

Bir diğer beklentim, ‘Morbius’ ile ‘Venom: Let There Be Carnage’ filmleri R-Rated (18+) işaretine erişebilirler ise, ‘Kraven’ filmine diğerleriyle aynı işareti paylaşmasını isterim. Çünkü senarist Wenk’in bahsettiği gibi Kill Bill tarzında yaklaşımına sahip olması beni daha da meraklandırdı. Umarım ‘Kraven’ filmi Sony tarafından yapılır ve belki ya 2022, ya da 2023 tarihinden birinde izleyebilme şansımız olabilir. Fakat o tarihleri bahsetsem bile resmi değil, sadece şahsi bir tahminimdir! Zamanla göreceğiz…”