imax kamera

IMAX Teknolojisi İle IMAX Kameralı Telefon! |Telefondan Spider-Man Çekeriz Artık

Akıllı telefon üreticisi Honor, IMAX video çeken yeni Honor Magic 3 serisini duyurdu. Telefonlara geçmeden önce sizlere bu teknolojiden bahsetmek istiyorum.

IMAX, her ne kadar salon türü olarak bilinse de, aslında bir kameranın adı. Bu kameralar insan gözüne en yakın görüntüyü elde etmemize olanak sağlıyor. Boyutu da ciddi anlamda büyük.

Christopher Nolan, IMAX kamera ile film çekiyor

Normal bir film karesi 35mm formatındayken, IMAX film karesi 70mm formatında. Perde boyutları da oldukça büyük. 6 kanallı lazer ses sistemi, devasa perdesi ve gerçeğe en yakın 2 ve 3 boyutlu görüntü için kullanılan 2 projeksiyon cihazıyla izleyicilere müthiş bir deneyim sunuyor. Salonlarda kullanılan az önce bahsettiğim projeksiyon cihazları da özel cihazlar tabiki. Şu ana dek yapılmış en güçlü ışık projeksiyonları. Eğer filmi gökyüzüne doğru yansıtırsanız ışığı Ay’dan bile görülebilir. Evet kabaca bu şekilde. Her ne kadar harika da görünse dezavantajları da çok: Örneğin devasa boyutları ve yaklaşık insan ağırlığına ulaşan kütlesinden dolayı çok kullanılmıyor. Ayrıca fiyatı da normal bir kameradan 5 kat daha pahalı.

IMAX VİDEO ÇEKEN TELEFON ?

Honor her ne kadar büyük bir marka da olsa Türkiye pazarına yeni girmiş bir şirket. Ve yakın zamanda en çok satan modelleri olan Magic ailesine yeni üyeler tanıtıldı: Honor Magic 3, Magic 3 Pro ve Magic 3 Pro Plus. Biz bugün telefonlardan ziyade kameralarına değineceğiz. Çünkü kameraları IMAX video çekebiliyor!

imax-kamerali-telefon
Honor Magic 3 Pro

Honor işbirliği sayesinde LOG formatında gerçek 3D, özel IMAX lensleri ve 64mp kamera ile IMAX videolar çekebiliyorsunuz. Ayrıca 3D Lut derecelendirme profiline sahip. Bu sayede de benzersiz bir video çekim kalitesine ulaşabiliyorsunuz. Fakat bu telefondan çekeceğiniz videolarla gerçek kameralar ile çekilen videoları aynı kefeye koymayın. Farklılar. Fakat Honor’un bu hamlesiyle beraber birçok videokamera ve tüm akıllı telefonlardan çok daha iyi videolar çekmek mümkün. ” İyi ne güzel, harika olmuş ama fiyatı da pahalıdır bunun” derseniz çok haklı çıkarsınız. Küçük bir kıyas yapmak gerekirse iPhone 12 Pro 1199$, Honor Magic 3 Pro 1760$ Siz ne düşünüyorsunuz? Sizce IMAX sinema salonları gerçekten gitmeye değer mi? Honor bu hamlesiyle kamera sektörünü değiştirecek mi?