Guillermo del Toro NIGHTMARE ALLEY Filmini Yeniden Çekecek

1946 basımı William del Gresham’ın yazdığı Nightmare Alley romanının ikinci uyarlamasını bekleyen hayranlar için iyi bir haberimiz var. İlk film Edmund Goulding tarafından 1946 yılında çekmişti ve Tyrone Power ile Joan Blondell baş rollerini paylaşmıştı. Bradley Cooper ile birlikte Cate Blanchett, Rooney Mara, Toni Collette, Willem Dafoe, Holt McCallany gibi isimler filmde rol alacak.

Filmin sinopsisi ve karakterlerle ilgili detayları yazının devamında bulabilirsiniz

“‘Nightmare Alley’de, bir karnavalda çalışan doğru kelimeleri seçip insanları manipüle etmeyi iyi bilen bir adam ve adamdan daha tehlikeli bir psikiyatrist (Blanchett) ilişki yaşamaktadır. Bu adamın çalıştığı karnavalda ona, işçi olarak çalışan Molly (Mara), karnavalın sunucusu sayılan Clem (Willem Dafoe) ve Bruno the Strongman (Ron Perlman) eşlik etmektedir. Richard Jenkins ise toplumun zenginlerinden biri olan fabrikatör Ezra Grindle olarak rol alacak.”

Nightmare Alley

Del Toro, projenin senaryosunu Kim Morgan (The Forbidden Room) ile yazarken, “bu mükemmel oyuncu kadrosu beni çok sevindirdi ve ilham verdi” dedi. Ve”‘William Gresham’ın karanlık, gerçek dünyasını ve dilini’ ekrana aktarmaya çalışıyoruz. Ve bu uğurda yetenekli sanatçılar ve teknisyenlerle şahane bir ekip kurduk.” sözleri ile devam etti

1946’da çekilen yapımı daha inandırıcı hale getirmek için yapımcı tam on dönümlük arazi üzerine bir karnaval inşa etti. Ayrıca daha fazla özgünlük katmak için 100’den fazla gösteri ve karnaval çalışanını işe aldılar.

Alain Silver ve James Ursini’nin DVD yorumunda belirtildiği gibi Nightmare Alley , en iyi yıldızlara, prodüksiyon personeline ve nispeten büyük bir bütçeye sahip olan  noir yapımlar arasında biraz sıra dışıydı. Güçlü bir reklam kampanyasına rağmen, film  içeriğe  karşı protesto gösterileri nedeniyle, ilk çıkışında finansal bir başarı elde edemedi. Film zaman içinde beğeni topladı ve bir klasik olarak kabul edildi.

Kağıt üstünde baktığımızda şahane bir kadroyu yine şahane bir yönetmen ve hikaye anlatıcısı olan Del Toro’nun ellerine verdiler. Bizce ellerinden güzel bir iş çıkacak. Nightmare Alley şu an Kanada’da çekilmeye başlandı ve umarım kısa sürede yeni haberleri sizlere iletmeye başlarız.

fanzade.com editörü