Gişe Filmleri İçin de “OSCAR Ödülü” Verilecek

oscar

Son yıllar da sinema dünyası blockbuster yani yüksek bütçelerle yapılmış ve yüksek gişe hasılatı beklenen filmler ile domine edilmiş durumda. Özellikle Marvel Black Panther ve Infinity War‘u ile birlikte sinema dünyasında çok büyük izler bıraktı. Gişe filmleri oldukça önemli bir hal aldı. Tabii ki Dünya’nın en prestijli olduğu söylenen Oscar Akademi Ödülleri zamanın gerisinde kalacak değil. Tahminen seneye yapılacak olan 91. Akademi Ödüllerinde yeni bir kategoride ödül vermeye başlayacaklar!

gişe filmleri

İlk kez 1929 yılında Los Angeles‘da verilmeye başlayan ve seneye 91.si yapılacak olan Oscar Akademi Ödüllerinde gişe filmleri için Outstanding Achievement in Popular film yani En İyi Popüler Film ödülünün tanıtımının yapılması bekleniyor. Şuan bu kategoride yarışmak için gereklilikler açıklanmasa da Akademi Başkanı John Bailey ve Akademi CEO’su Dawn Hudson‘un hazırladığı ve bu kategorinin ekleneceğini bildiren mektup organizasyon üyelerine gönderildi. Mektupta aynı zamanda artık ödül töreninin 3 saat ile sınırlandırılacağı ve törenin erken bir tariha alınacağı da yazıyor.

Tahminimizce son yıllar da etkisinin azalmaya başladığını hisseden Akademi reytinglerinin daha fazla artması için bu kategoriyi eklemeye karar verdi. Çünkü bildiğiniz üzere blockbuster filmler ne kadar çok izlenirse izlensinler Oscar ödülü bu etmene göre verilmediği için bu filmlerin hayranları tarafından pek de heyecanla beklenmiyor. Akademi artık bu kitleyi de kazanmaya çalışacağa benziyor.

Sizin bu kategori hakkında düşünceleriniz neler? Sizce gişe filmleri için Oscar ödülü verilmesi doğru mu? Yorumlar da bizimle paylaşın!