DOCTOR STRANGE Neden WANDA’dan Yardım İstiyor?

Doctor Strange in the Multiverse of Madness filminden ilk fragman geldi. Fragmanda dikkat çeken bir detay var, Doctor Strange, Scarlet Witch’ten (Wanda Maximoff) yardım istiyor. Bu yazımızda bunun neden olabileceğine dair teorileri sıralayacağız. 

Marvel Sinematik Evreni’nin en büyük büyücüsünün Wanda’dan yardım istemesi tartışma konusu oldu. Doctor Strange gibi güçlü bir büyücü neyi halledememiş olacak ki bunun için Wanda’nın yardımına ihtiyaç duydu. Diğer yandan görünen o ki Marvel’in bundan sonraki tüm planları çoklu evrenler üzerine kurulu. Bir önceki fazda sonsuzluk taşları merkezdeyken bu defa her film ve dizide çoklu evrenlerle ilgili tema işleniyor. WandaVision, Loki, What If…?, Shangi-Chi, Spider-Man: No Way Home ve şimdi de Doctor Strange 2 filmi. Tüm bu yapımların merkezinde Multiverse (Çoklu Evrenler) var. 

Wanda Maximoff (Scarlet Witch) Neden Doctor Strange Filminde Yer Alıyor?

Marvel daha önce Wanda’nın yeni Strange solo filminde olacağını duyurmuştu. Birçokları Wanda’nın bu filmde kötü karakteri (Villain) canlandıracağını düşünüyordu ancak öyle olmadı. Fragmanda açıkça görülüyor ki Wanda Maximoff filmde Doctor Strange’e yardım etmek için yer alacak. 

Wanda Maximoff’un  neden Doctor Strange in the Multiverse of Madness filminde yer aldığının muhtemelen en gerçekçi cevabı tecrübedir. Zira Wanda’nın çoklu evrenlerle ilgili Doctor Strange’den daha fazla tecrübesi olduğu aşikar. Strange kendisi de çoklu evrenlerle ilgili yeterince tecrübe ve bilgiye sahip olmadığını daha önce söylemişti. Diğer yandan Wanda’nın Darkhold bağlantısı da bu teoriyi güçlendiriyor. 

Wanda Maximoff’un kaos büyüsü hakkında daha çok bilgi sahibi olması da bir başka etken. Zira Strange, bu çoklu evren probleminin yarattığı tüm bu kaosun yine bir kaos büyüsüyle sona erebileceğini düşünüyor olabilir. Bu da Wanda’dan yardım istemek için güzel bir sebep. Diğer yandan fragmanda bir başka şey daha öğrendik; filmde ikinci bir Doctor Strange olacak ve bu ‘Şeytani Strange’. What If…? dizisini izleyenler bilecektir, orada bir bölümde bu Doctor Strange versiyonu ele alınıyor. İzlemediyseniz mutlaka tavsiye ederim. Marvel’in çoklu evrenlere bakışı bu dizide çok net anlatılıyor ve belki de önümüzdeki filmlerde olacaklara işaret ediyor. 

Screenrant haberine göre Doctor Strange eğer bu kendi şeytani ikiziyle baş edemeyecek durumdaysa Wanda’nın yardımına ihtiyaç duymuş olabilir. Bu da başka bir teori. Bu yardımla ilgili kötü bir teori daha var. Wanda, dağların arasında çiçeklerle, yeşille bezenmiş bir yerde bu deliliklerden uzakta kendisine odaklanmış olarak fragmanda yer alıyor. Strange, Wanda’yı oradan alıp tüm bu çok evren deliliğinin ortasına atarak çok daha tehlikeli sonuçlara yol açabilir. Zira Scarlet Witch’in konrolden çıktığında neler yapabileceğini hepimiz az çok tahmin ediyoruz.