DC’nin JOKER Filmi MCU’nun Hakimiyetine Son Verebilir mi?

Yaklaşmakta olan Joker filmi, eğer başarılı olursa, MCU’nun film endüstrisi üzerindeki nüfuzunu sarsabilir. Klasik DC kötü karakterin kökeni hakkında Todd Phillips’in yönettiği film, Marvel Sinematik Evreninin karşı konulamaz bir güç olmak için yaptığı her harekete karşı çıkıyor. Ve eğer film için her şey yolunda giderse bu Hollywood’daki çizgi roman filmlerinin manzarasını daha da değiştirebilir.

Marvel Stüdyolarının imtiyazlarını geliştirmede en iyi şekilde yararlandıkları ilke, her şeyin bağlı olduğu fikridir. MCU’da plansız hiçbir şey yapılmaz. Bazı ufak aksaklıklara rağmen, bu tutarlılık stüdyo için on kat işe yaradı, bu sayede Hollywood yapımcılıklarını kökten değiştirdi ve bu süreçten memnun olan film müdavimlerinden çok para kazandı.

JOKER Filmi

Fakat Marvel’in aynı anda her yerde bulunda durumu onların yaratıcılıklarını da geri plana atan şey. Marvel evren filmlerinin tümü, renk, ton ve his açısından standarttır. Hikayeleri çok iyi hissettiriyor, mizahları nüktedan ve aldıkları risk heyecan verici. Ve nadiren kahramanlarımızın gerçekten yenildiği görülüyor. Orada çok belirgin bazı kurallar var ve bu katılık onları bir Fantastic Four ya da X-Men Origins: Wolverine üretmekten korurken, kötü yan olarak aynı zamanda bir Logan veya Deadpool yaratmalarını da engelliyor. Ya da bir Joker…

Joker filmi tarzında bir yapım  MCU’da olmaz. Çünkü orada her şey bir amaca hizmet etmek zorunda. Hiçbir şey tek başına değil ve bu, ikonik rollerde tuhaf dönüşler göremeyeceğimiz anlamına geliyor. Veya başka filmleri etkileyip etkilemeyeceğini düşünmeksizin bir fikri/olayı tek bir filmde ortaya koyan anlatılar göremeyeceğimiz anlamı da içeriyor. “Her şey birbirine bağlıdır.”, Bu Marvel’in kendisini koruduğu bir kılıçtır ve belki Joker ile de bu kılıç onların sonu olabilir.

Bekleyip göreceğiz…

Suçun Palyaço Prensi “THE JOKER” Hakkında Bilinmesi Gerekenler