BBC, Doctor Who: The Power of The Daleks Animasyon Serisiyle Geliyor

Tv’de gerçekleşen büyük trajedilerden biri de BBC’nin Doctor Who’nun da aralarında olduğu 60’lar ve 70’lerden kalma eski filmleri, yeni kayıtların lehine olarak silmesi ya da ıskartaya çıkarması.

Şu an 50 yaşında olan serinin neredeyse 100 bölümü kayıp. Bazen bu kayıtların izini sürenler farklı ülkelerin arşivlerinde bu bölümlerden bazılarını bulma şansı yakalıyor.

İyi haber şu ki, takıntılı Who fanları sayesinde bu bölümlerin ses kayıtları kurtarıldı. Bu kayıtların bazıları eski reklam stiliyle görsel galerilerinde bazıları ise orijinal sahnelere animasyonlaştırılmış bölümler eklenerek kurtarılmış. Şimdi ise şov için tamamlanmış kayıp bölümler yeniden canlandırılmaya çalışılıyor.

BBC, orijinal ses kayıtlarını, kurtarılmış fotoğrafları ve film kliplerini bir araya getirerek 50 yıl önce yayımlanmış çoklu bölümlü The Power of the Daleks serisinin tam animasyonlaştırılmış versiyonu için çalıştıklarını duyurdu. Basın açıklaması Who tarihindeki esas hikayeyi şu şekilde tanımlıyor:

”6 bölümlük macera, ilk Doktor William Hartnell, Time Lord  olarak ikinci Doktor  Patrick Troughton ve arkadaşları Polly (Anneke Wills) ve Ben (Michael Craze)’in Vulcan gezegeninde ‘Dalek’lere karşı verdikleri mücadelenin yenilenmiş bir versiyonu.”

The Power of The Daleks

BBC ayrıca, gelecek animasyon projesi için, karakter tasarımlarını çizgi roman sanatçıları ve uzun süreli Doctor Who Magazine yetkilileri Martin Geraghty ve  Adrian Salmon’un yaptığı Doctor ve Daleks görsellerini yayımladı. Troughton, karmaşık karakteri ve daha sonraki Doktor Who’ların baz alacağı karakter kurallarını yarattı. 6 bölümlük serinin yönetmeni Charles Norton, ikinci doktorun hikayesini hayata geçirebilmek için zorlu bir mücadele verdiğini söyledi ve ekledi:

”The Power of the Daleks animasyonu, şu ana kadar denenmiş en hırslı Doctor Who arşiv yenilemesi. Bizler de böyle bir projenin parçası olmaktan oldukça gururluyuz. Akıllıca, merakla ve muhteşem bir şekilde düzenlenen The Power of the Daleks, 1960’ların Tv’deki en büyük kayıp klasiklerinden ve siyah beyaz çağın en mükemmel örneklerinden biri.”

The Power of The Daleks dizi

Karakterin tarihindeki en eski hikayelerden birinin gün yüzüne çıkması hem eski hem de yeni Who fanları için iyi bir haber. Diğer kayıp bölümler için yapılan bölük pörçük bir düzenlemenin aksine, orijinal ses kayıtları ve tam animasyonlaştırılmış olmasıyla daha tatmin edici bir proje olacağa benziyor.  Proje BBC  seyircisi tarafından kabul görürse, kayıp arşivlerden başka mini seriler için de yeniden doğuş sağlanabilir.

The Power of the Daleks, 5 Kasım’da dijital olarak  BBC Store’larda olacak. Ardından 12 Kasım’da İngiltere’de DVD olarak piyasaya sürülecek. Amerika’da fanlar için de , BBC Amerika 12 Kasım’da serinin ilk gösterimini BBCAmerica.com’da yayımlayarak yapacağını duyurdu.