AVENGERS: ENDGAME’den Bir Dakikalık Sahne Yayınlandı!

Evet, arkadaşlar filme 16 gün kala artık gerçekten ”oyunun sonu”nda olduğumuzu söyleyebiliriz. Aslında hayranlar tüm heyecanı filmde yaşamak istedikleri için ikinci fragmandan sonra Marvel‘den yeni sahne veya fragman yayınlamasını istemeseler de Marvel boş durmuyor ve önümüze yeni görüntüler içeren klipler atıp bizi teorilerde boğmaya devam ediyor. Dün de bu oldu ve filmden resmi olarak ilk klip yayınlandı. Tam bu noktada uyarımızı verelim: SPOILER! Buradan sonrasında yayınlayan sahneyi izlemiş olanlarla devam edelim ya da spoiler yemeyi kafaya takmayanlarla.

Evet, klibi yine sahne sahne konuşmaya başlayalım, klipten çıkardığımız bazı teoriler de olacak tabii ki.

Sahneye Nat’i bir holograma bakarken başlıyoruz. Thanos’un taşları yine kullandığını söylüyor. Burada bazı teorisyenler Thanos’un yine parmak şıklattığını sanmış, biz böyle düşünmüyoruz, taşlardan her birini tek başına kullanmış da olabilir, sonuçta yine parmak şıklattığını söylemiyor Nat.

Ardından kötümser bir tavırda ve filmin sandığımız ve birazdan açıklayacağımız gibi ilerlediğini varsayarak haklı bir tepki gösteren Bruce ve Rhodey’den önce Bruce, sayılarının hala yetersiz olduğunu söylüyor ardından Rhodey ayrıca Thanos’un hala taşlara sahip olduğunu vurguluyor.

Bunun üzerine filminde de çok gazlandığımız ve adeta bir öz güven patlaması yaşayan Carol ”Hadi onu yakalayalım.” diyor. ”Herkesi geri getirmek için eldiveni kullanırız.” Ardından bir karşıt görüş geliyor: ”Bu kadar basit mi?”

O noktada asıl kaptanımız Steve lafa dahil oluyor ve yapıştırıyor cevabı: ”Evet, bu kadar basit.” Ardından Natasha fragmanlarda da duyduğumuz repliğini söylüyor: ”Ufacık bir şansımız olsa bile bu odada olamayıp savaşan herkese bunu borçluyuz!”

Ardından yine Bruce bunu yaparlarsa öncekinden nasıl farklı olacağını sorguluyor. Bu noktada yine Marvel Sinematik Evreni‘nin en güçlü kahramanı olduğu söylenilen Carol: Bu sefer yanınızda ben varım, diyor. Rhodey sinirlendi, Rhodey bir öfke patlaması yaşadı ve ”Hey yeni kız, bu odadaki herkesin bir süper kahraman yaşamı var. Eğer kusura bakmazsan bu zamana kadar hangi cehennemdeydin acaba?!” Carol durur mu, yapıştırmış cevabı: ”Evrende bir sürü başka gezegen var ama maalesef onlarda sizin gibi kahramanlar yok.” Rhodey pişman, Steve gururlu.

Bu noktada fragmanlarda da gördüğümüz Thor’un Carol’a gözdağı verdiği ya da Carol ile Thor’u ”shipleme” gibi çıkarımlar yapılan sahne geliyor. Thor da mevzuya dahil oluyor ve ”I dig it!” Pardon bu Aquaman’di. ”I like this one.” yani ”Onu sevdim.”

Ve gelelim sahnenin yükseldiği son sekansa, ahlak timsali Steve Rogers küfür kuralını Age of Ultron‘dan sonra bir kez daha bozuyor ve ”Gidip yakalayalım şu o***** çocuğunu!” diyor, biz de bu noktada gazlanmakla birlikte kendisine şunu soruyoruz: Anneni bu ağızla mı öpüyorsun?

Şimdi gelelim ufak bir teori kısmımıza: Bizimkilerin bu sahneden sonra bir uzay gemisine atlayıp Thanos’u bulma görevine gittiği aşikar, özel bakışta bu ekibi bir uzay gemisi içinde görmüştük. Aklımıza takılan o sahnede olan Rocket’in bu sahnede nerede olduğu ya da neden olmadığı? Buna bir cevabımız yok lakin şimdi şunu düşünelim bu ekipte şu an en güçlü iki Avenger duruyor: Thor ve Captain Marvel.

Infinity War’da tüm taşlara sahip tam gücündeki eldivenli Thanos’a baltası ile zarar verebilmişken Thor, bir de ona Captain Marvel eklenince acaba onu yenebilecek mi? Açıkçası yukarıdaki olumsuz bakışımızdan yine Thanos’un eldiveni ile bizimkileri haşat edeceğini düşünüyoruz, sonra bizimkiler Dünya’ya dönecek ve fragmanlardan havasını aldığımız yıllar süren umutsuzluk, çaresizlik dönemi başlayacak. Ta ki Tony bir şekilde uzaydan sürüklenmekten kurtulup eve dönene ve Ant-Man, Kuantum Diyarı’ndan çıkıp bizimkileri bulana dek.

Sonrasında planlar yapılacak, takımlar çekilecek Ant-Man’in yardımıyla Kuantum Diyarı’ndan geçmişe yolculuk başlayacak. Özel bakışın sonunda gördüğümüz büyük üçlü Thanos’a karşı sahnesi, bizimkilerin Thanos geçmişte taşları toplamadan önce gidip onu alt etme mücadelesi olabilir. Aynı zamanda, şimdi ilk baştaki uzay görevinin kısmen olumlu sonuçlandığını varsayarak bir teori üretelim: Thanos bulunur ve Captain Marvel’ın da büyük katkısıyla Thor ve ekip Thanos’u yenip eldiveni ve dolayısıyla taşları alır. Ancak kullanmaya kalktıklarında, söyledikleri gibi herkesi geri getirmek için, işe yaramadığını görürler. Gerisi aynı: Dünya’ya dön, yıllarca perişanlık ta ki… Bunun sonucunda da büyük üçlü Thanos’a karşı sahnesi normal zamanda eldiveni elinden alınmış Thanos’a karşı da olabilir yine bir şeyler işe yaramadığı için ve belki de bu bir savaş sahnesi olmaz da bizimkiler yaptıkları yine işe yaramadığı için Thanos’tan yardım almaya geliyor olabilir, Thanos’un da bir süre sonra yaptıklarından pişmanlık duyduğunu varsayarsak özellikle Gamora için.

Uzun bir yazı oldu son kez Thanos’un neden Infinity War’un başındaki gibi zırhlı olduğunu konuşacak olursak birincisi, ilk filmin sonunda Thor’dan ağır bir darbe aldığı ve zayıf yönü olan kafasını da Thor’a söylediği için olabilir. İkinci olarak, bahsettiğimiz gibi bu Thanos, eldivensiz Thanos olabilir dolayısıyla zırh giymesi şart her savaşçı gibi.

Evet, analizimiz bu şekildeydi. Sizin düşünceleriniz neler? Film için ilk seanstan biletlerinizi kaptınız mı? Yorumlarda SPOILER! uyarısını eksik etmeyerek teorilerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Geek. Waiting for some action. Yazım hataları olursa kusura bakmayın, fark eder etmez düzeltiyorum.