Shadow and Bone -Spoiler’lı Dizi İncelemesi

Leigh Bardugo‘nun Fantastik Bilimkurgu serisinin ilk kitabından uyarlanan ve Eric Heisserer‘in yönettiği 8 bölüm süren Shadow and Bone dizisi, 23 Nisan’da Netflix platformunda seyirci karşısına çıktı. Dilimize Gölge ve Kemik olarak çevrilen dizinin kadrosunda ise; Jessie Mei Li, Ben Barnes, Archie Renaux ve Zoë Wanamaker gibi isimler yer alıyor.

Alina Starkov Üzerinden Dizinin Konusu

Dizi, Karanlıklar Diyarı olarak adlandırılan ve içinde tehlikeli canavarlar bulunan devasa bir gölgeden oluşan alanın ülkeleri biribirinden ayırdığı fantastik bir Dünya’da geçiyor. Dizideki karakterler su, ateş, hava ve gölge gibi belirli güçlere sahip Grisha olarak adlandırılan insanların yanı sıra, orduda görev alan asker ve haritacılardan ve de ödül avcıları gibi çeşitli insanlardan oluşuyor. Alina, yetimhaneden çocukluk arkadaşı Malyen Oretsev‘in Karanlıklar Diyarı’na giden gemide görev aldığını öğrenemesiyle dostunu yalnız bırakmak istemeyip göreve gitmek için var olan haritaları yok ediyor. Bu sebeple haritacıya ihtiyacı olan Kaptan, göreve Alina ve birkaç haritacıyı dahil ediyor. Karanlıklar Diyarı’na giren Grisha’lar ve askerler bir an önce oradan kurtulmak için ellerinden geleni yapsalar da aniden gelen canavarlarla birlikte dizi hızlıca aksiyona geçiş yapıyor. Ve Alina’nın Işık gücü tam da bu esnada ortaya çıkıyor.

Sonrasına hızlıca bir göz atarsak; General Kirigan Alina’yı sorguluyor ve onu Küçük Saray’a götürmeye karar veriyor. Küçük Saray’a giderken Grisha düşmanı insanlar tarafından tuzağa düşürülüyorlar. Ancak Kirigan’ın gelmesiyle birlikte sorun kökten çözülüyor. Dizinin devamında ise Alina’nın Grisha olmaya alışma çabaları ve gücünü keşfetme seanslarını izliyoruz. Gücünü keşfederken değişime uğrayan Alina bir yerde kontrolü elden bırakıyor ve Işık Gücü’ nün şehvetine düşüyor. Ayrıca gönlünü kısa süreliğine de olsa Gölgelerin Efendisi Kirigan’ a kaptırıyor. Fakat kısa bir süre sonra Baghra -kimsenin bilmediği, Kirigan’ın annesi- sayesinde Kirigan ile ilgili kötü şeyler öğreniyor, Karanlıklar Diyarı’nı yaratması gibi.

Hırsızlar Çetesi ve Alina İlişkisi-Shadow and Bone

Alina’ya ulaşmaya çalışan birçok insan var. Ama bizim için en önemli olanları kuşkusuz Hırsızlar Çetesi ve Malyen Oretsev. Hırsızlar Çetesi; Kaz Brekker, Inej ve Jesper’ dan oluşan büyük bir para ödülü için Karanlıklar Diyarı’ndan geçip Alina’ya ulaşmaya çalışan bir Hırsızlar Çetesi. Onların hikayesini izlerken plan yapıp hemen ardından uygulamaları fakat uygularken mutlaka bir sorunla karşılaştıklarını görmek çok keyifliydi. Karanlıklar Diyarı’ndan geçmeleri ve hemen sonrasında Saray’a sızmak için attıkları adımlar yerindeydi. Alina’ya ulaşmaya çalışırken Alina’nın onların ayağına gitmesi hikayeyi basite indirgemiş gibi gözükse de aştıkları onca mücadeleden sonra böyle bir olayın yaşanması sadece komikti. İşin sonunda ise tabii ki Alina ellerinden kaçtı ve Malyen ile karşılaştı. Uzun bir ayrılıktan sonra gemide herkesin gücünü birleştirip Kirigan’ı alt etmesiyle Hırsızlar Çetesi’nin de kimliği oturmuş oldu.

Sadık dost, İtiraf edilemeyen Aşk; Malyen

Çok yüksek bir performans sergileyemeyen Archie Renaux(Malyen)’un karakterine fazla değinmek istemiyorum. Fakat özet geçecek olursak; Alina’nın Grisha olduğunu öğrenip şokunu atlatamadan Alina’yı kaybetmesiyle Mal, haklı olarak Alina’ya ulaşmak istedi. Ve ona ulaşmanın tek yolu zorlu bir görevden geçiyordu, geyiği bulmak. Yakınlarını kaybetse de, yaralansa da bu mitolojik hayvanı bulma konusunda başarılı olan Malyen, Küçük Saray’a gitmeye hak kazandı. Saray’a giden Mal, Alina’yı hemen göreceğini ümit etse de Kirigan buna tabii ki izin vermedi. Biraz zorluk yaşayan Mal, Alina’ya ulaştığında ise konuşacakları çok şey vardı. İşte bu noktada o çok beklenen Mal-Alina kavuşmasının etkili olduğunu düşünmüyorum. Hasret giderdikleri söylenemez çünkü hızlıca Geyik’e ulaştılar ve orada Kirigan’la karşılaştılar. Sonrasında Saray’a götürüldüler ve Geyik’in boynuzları Alina’ya yerleştirildi ama bu olurken Kirigan, Işık Gücü’nün kontrolünü ele aldı. Böylece hikaye hız kazandı.

Shadow and Bone’un sonu ve son yorumlar

Shadow and Bone sezon finali’nin son dakikalarına doğru Kirigan, Alina ile birlikte gemiye Kraliyet yöneticilerini alıyor ve artık kimliğini açıklamaya hazır. Ama planında yer almayan dört kaçak yolcusu vardı; Malyen ve Hırsızlar Çetesi. Sonu özetlemek gerekirse, Kirigan kimliğini açıkladı. Alina’yı kullanabildiğini gösterdi ve Karanlıklar Diyarı’nı genişleterek güzel bir şov yaptı. Fakat bizim sürpriz dörtlü ve Alina’ya güç katan ve onun serbest kalmasını sağlayan Geyik Boynuzu sayesinde Kirigan’ı ve adamlarını alt ettiler. En azından Kirigan’ın kendi yarattığı canavarlarla beraber Karanlıklar Diyarından çıktığını görene kadar öyleydi.

Shadow and Bone’un görsel efektleri, senaryo ve Ben Barnes’ın oyunculuğu beni diziye bağlayan faktörlerdi. Beğenmediğim şeylere ise Alina ve Malyen’i canlandıran karakterlerin bazı sahnedeki oyunculuklarını eklesem yeterli olur sanırım. Yine de içinde bulunduğumuz Karantina günlerinde ortalamanın biraz üstü olan Shadow and Bone dizisini hafta sonu bitirebilirsiniz. Bu arada eklemek istediğim son bir şey var. Diziye gelen güzel yorumlar ikinci sezonu kaçınılmaz kılıyor. İkinci sezonda bizi neler bekler bilinmez. Ancak açık uçlu çok fazla soru var ve cevaplandırılmaları gerektiğinden kesin olarak emin gibiyiz.