Resident Evil: Village vs Diğer Resident Evil Serileri

Umbrella şirketinin başının altından çıkan çılgınlıklar yüzünden başımıza gelmeyen kalmadı. Merhaba Resident Evil Village.

Geçtiğimiz haftalarda çıkan Resident Evil Viliage görselleri ve renk paletiyle sınırları nasıl zorlayabileceğini gözler önüne serdi.

Hadi ilk çıkan oyunlardan birinin görsellerine bakalım.  

Resident Evil:.4

Karakterlerin tasarımları ve modellemeleri zamanına göre iyi ama son oyuna da bakacak olursak ne kadar ilerlediklerini görebiliyoruz. Hikaye bazında bakacak olursak ilk oyunun önemi çok tabi ki. Temeller atılıyor ve ortada bir şirket var ama iyi değil, arka planda biyolojik silahlar derken enfektelerle savaşıyoruz. Son oyunda pek farklı sayılmaz çünkü ortada yine enfekte olan deney köylüleri var. Ama farklı bir tat var işin içinde daha net daha akıcı daha karmaşık ve bulmacalı enfekteler.  İşin sırrı ayrıntı ve detayda anlayacağınız.

Nasıl yaptılar?

Karakterler tasarlanırken neler düşündüler, süreç nasıl ilerledi gerçekten merak edilesi.  İlk oyunların grafik kalitesi piksel piksel iken karakterlerimizin vücut hatları kare ve keskin parçalardan oluşuyordu fakat şu an neler değişti de her şey bu kadar gerçekçi oldu? 

Güzel soru ben de merak ettim ve biraz araştırdım. Oyunda “Motion capture” tekniği kullanılıyor. Oyuncuların yüzlerine vücuduna hareket yakalayıcı küçük cihazlar yerleştiriliyor. Bu sayede artık modellenen karakterlerin hareketleri hazır oluyor. Ayrıca evler ve mekanlar tek tek modelleniyor resmen şaheser. 

Oyundaki küçük tatlı animasyonu hatırladıysanız onun nasıl ilerlediğini bile görebilirsiniz demiş adamlar resmen. Storyboard animasyon için çok önemlidir onu bile paylaşmışlar. Videoyu izlediğinizi düşünüp diyorum ki; o harika manzaralardan ışık gölge ve ayrıntıyı çıkarınca nasıl da boş kaldılar ama. İşte ayrıntıların gücü. Seri git gide görsel ve hikaye olarak lezzetlendirilerek ilerlemiş.

Kısaca kalite farkı gözle ayırt edilecek kadar büyük ama hikaye çıkış noktaları devamlılığı hep aynı tatta. Kendine katarak ilerleyen bir seri olduğu çok açık bize de tebrik etmek düşüyor. Aferin sana Resident Evil Village!

Dead by Daylight İşbirliği

Söylemeden edemeyeceğim online korku oyunu olan Dead by Daylight ile de bir işbirliği yapmış. Eğer oynuyorsanız önümüzdeki günlerde Dead by Daylight’a gelecek olan yeni bölümü iple çekiyor olmalısınız. Her zamanki gibi yeniliklerin ne olacağı biraz gizemli tutuluyor. Şirket internet adresi https://www.bhvr.com/

Ayrıca Resident Evil hakkında genel muhabbet yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.