scott pilgrim vs the world

SCOTT PILGRIM VS THE WORLD Filminin Easter Egg’leri

Scott Pilgrim vs The World, bizde yayınlanan adıyla “Scott Pilgrim Dünyaya Karşı” gerek film kurgusu, gerek komedisi, gerek oyunculukları ile, nedenini anlayamadığım bir şekilde gişede “patlamış” olmasına rağmen bana göre aşırı derecede kaliteli bir film. Özellikle ikinci izleyişimde aldığım tat beni çok fazla tatmin etti.

Filmin konusuna gelelim

22 yaşında Kanadalı bir genç olan Scott Pilgrim, ilk önce hayalinde gördüğü, sonra da kütüphanede gerçek olduğunu öğrendiği Ramona’ya aşık olur. Ramona ile tanışır, olaylar hızlı gelişir, fakat Scott’ın Ramona ile beraber olmasının önünde ufak tefek sorunlar vardır; Öncelikle, hali hazırda beraber olduğu 17 yaşındaki Knives Chau ile ayrılması gerekir, bu çok kolaymış gibi duyulsa da Scott Pilgrim için o kadar da kolay değildir.

Diğer ve asıl sorun ise Scott Pilgrim’in Ramona ile birlikte olması için Ramona’nın 7 eski kötü sevgilisi ile ölümüne dövüşüp onları yenmesi gerekiyordur.

Scott Pilgrim Vs The World Oyuncu Kadrosu

Filmi beğenmemin en önemli nedenlerinden biri de, oyuncuların kalitelise ve hepsinin de rolünü layığıyla oynaması oldu. Scott Pilgrim rolünde Michael Cera, Ramona rolünde Mary Elizabeth Winstead gibi rolüne tam oturmuş oyuncuların yanı sıra, sevgili Kaptan Amerikamız Chris Evans, Kaptan Marvelımız Brie Larson bir dönem Superman’i oynamış Brandon Routh,Aubrey Plaza, Anna Kendrick gibi önemli isimler olan oyuncular ön plana çıkıyor ve filmin kalitesine katkıda bulunuyorlar.

Trivia ve Easter Egg’ler

Filmi özel kılan özelliklerinden bazıları ise ufak tefek detayları, sahnelerin içine gizlenmiş gizli eğlenceli mesajlar ve kamera arkası detayları. Bunlardan bazılarını sizler için derledim;

1-SEX BOB-OMB GRUBU

Michael Cera dışında müzik geçmişi olmayan grup üyeleri, birkaç hafta boyunca beraber çalışmışlar. Mark Webber, Alison Pill ve Johnny Simmons, kullandıkları müzik aletlerini baştan öğrenmiş, çok iyi bir bas gitarist olan Michael Cera, oyuncu arkadaşlarını gölgede bırakmamak için, biraz onların seviyesinde çalmış.

2-BİR PAKETİNİZ VAR !

Scott Pilgrim, Ramona ile tanışmak için sipariş ettiği paketi alır almaz arkasında bulunan çöp kutusuna atıyor. Yönetmen Edgar Wright bu sahnenin görsel efekt ile çekilmesini istemediğinden dolayı tamı tamına 33 kere, Michael Cera paketi çöpe tutturana kadar çekmişler.

3-MARY ELIZABETH WINSTEAD’IN İNADI

Ramona, Scott’ı evine çağırdığı sahnede, dolapta bulunan bütün çay çeşitlerinin ismini sayıyor. Ben her izlediğimde kağıttan okuyor sanıyordum, zaten bazı set çalışanları da kağıttan okumasını önermiş, ama Mary Elizabeth Winstead inat edip bütün çayların isimlerini ezberlemiş.

4-AMAN AKSAN DERDİMİZ OLMASIN…

Yönetmen Edgar Wright, Casting Yönetmenine aksan sorunu yaşamamak için, ingiliz kökenli oyunculardan kaçınmasını istemiş. İlk eski sevgili olan Matthew Patel rölünü canlandıran Satya Bhabba, seçmeleri başarıyla tamamlamış, çok sonradan İngiliz kökenli olduğu ortaya çıkmıştır.

5-PLUMTREE GÖNDERMESİ

Çizgiromanların yazarı olan Bryan Lee O’Malley, Scott Pilgrim ismini Plumtree grubunun Scott Pilgrim isimli şarkısından esinlenmiştir. Filmde Scott Pilgrim’in Plumtree tişörtü giydiğini görüyoruz.Tatlı bir gönderme olmuş.

6-BU KIZI TANIYOR MUSUN ?

Julie’nin Partisinde Ramona’yı aranırken birine Ramona’nın bir çizimini gösterip “Bu kızı tanıyor musun ?” diye soruyor. O çizim için aslında Ramona’nın çizgiroman hali düşünülmüş, fakat yönetmen Edgar Wright daha komik olacağını düşündüğü için o çizimi kullanmayı tercih etmiş.

7-DILEMMA

Filmin sonunda Scott zor bir karar vermek durumundadır; ya onu çok seven Knives Chau ile birlikte, ya da Ramona’yı seçecektir. Senaristler ilk olarak Knives’ı düşünmüşler, ancak Scott film boyunca Ramona’nın uğruna savaştığı için onunla birlikte olmasını daha doğru olacağını düşünmüşler. Siz olsanız kimi seçerdiniz ?

SON İZLENİMLER

Arkadaşlarınızla beraber, hiç sıkılmadan izleyeceğiniz Scott Pilgrim Dünyaya Karşı filmini izlemediyseniz kesinlikle bir şans vermenizi tüm kalbimle öneriyorum ve yazımı burada tamamlıyorum.