Popüler Kültürde PRENSES DIANA!

İngiliz Kraliyet Ailesi hakkında yapılan popüler kültür ürünleri artmaya devam ediyor. Sonuçta aile yıllardır siyasi konulardan daha fazla magazin konularının gündeminde. Galler Prensi Charles’la evlilik yapan ve sonrasında sorunlu evlilikleri yüzünden ondan boşanan Lady Diana Spencer, belki de bu ailenin içinde kraliçeden bile daha fazla söz edilen biri olarak tarihe geçti. Çünkü alışılmışın dışında bir tavır sergileyerek halkıyla yakın bir ilişki kuran Prenses Diana, kraliyetin en ilgi çekici kişisi olmayı başarmıştı. Ancak onların otoriter ve kuralcı dünyasına kendini esir edemeyecek kadar da özgürlüğüne düşkün biriydi. Bu yüzden Diana gönüllerin prensesi hatta kraliçesi oldu. Fakat onun bir peri masalı gibi olan hayatı maalesef trajik ve tartışmalı bir trafik kazasıyla sona erdi. Diana artık aramızda değil ama onun hikayesi kitaplarla, belgesellerle, müzikallerle, filmlerle ve dizilerle anlatılıyor. Görünen o ki bu devam edecek.

Özellikle de Netflix onun hikayesini çeşitli türlerle anlatmaya epey istekli görünüyor. The Crown dizisi, The Story of Diana belgeseli ve şimdi de Diana:The Musical isimli sahne gösterisi gibi yapımlar bu isteği ispatlar nitelikte. Elbette Diana’nın hayatını anlatmak isteyen farklı yapımcılar ve yönetmenler de var. Yakında gelecek olan Spencer filmi de Diana’yı anlatan başka bir yapım. Onu seven birisi olarak Diana kendisi hakkında bu kadar çok dizi, film ve belgesel yapılmasına ne derdi diye düşünüyorum. Yaşadığı zamanlarda hayatının medyaya malzeme olmamasını isteyen Diana’nın günümüzde bu kadar çok popüler kültüre malzeme olması biraz üzücü gözüküyor. Öte yandan onun hikayesi anlatılmaya devam ettiği için Diana önemli bir anlam kazanıyor. Sonuçta onun popüler kültürde bu kadar fazla kullanılması sayesinde onu ölümsüzleştirmeye devam ediyoruz.

9 Actresses Who've Played Princess Diana, From Naomi Watts to Kristen  Stewart (Photos)TheWrap
Naomi Watts, Emma Corrin, Kristen Stewart (Entertainment One, Netflix, Neon)

Hayatı ve Medyayla İlişkisi

Diana, 1961 senesinde doğdu ve soylu ailesi sayesinde kraliyet ailesine yakın bir yerde yetişti. 1981’de kreş öğretmeni asistanı mesleğini yaparken çalışırken, Prens Charles ile nişanlandı. Düğünleri 1981’de Aziz Paul Katedrali’nde büyük bir törenle gerçekleşti ve Galler Prensesi rolünü üstlendi. Diana’nın aynı zamanda İngiliz tahtının ikinci ve üçüncü varisi olan William ve Harry adında iki çocuğu oldu.

Daha öncede dediğim gibi alışılmışın dışında halkla yakından ilişkili bir kraliyet üyesiydi. Kraliyetten çıkan bu kadar ilginç kişi olmak kolay değildir elbet. Diana, Charles’la evleneceği zamanlardan beri gazeteciler tarafından sıklıkla takip edilmekteydi. Çocukları olduğu zamanda çocuklarının sağlığı için gazetecileri onlardan uzak tutmaya gayret gösterdi. Kocasıyla olan sıkıntılı evliliği ve sonrasında yaşadığı ilişkiler yüzünden medyanın gündeminde olmaya devam etti. 1995 senesinde BBC’ye verdiği röportajda ”Evliliğimizde üç kişi vardı” sözü oldukça ses getirmişti. Burada Charles’ın şimdiki eşi Camila Parker Bowles kastediliyordu. Ancak bu açıklamalar ve sonrasında yaşadığı farklı ilişkiler magazincileri ona daha fazla yaklaştırdı. 1997 senesinde Prenses Diana ve erkek arkadaşı Dodi el-Fayed’in içinde olduğu arabanın şoförü paparazzilerden kaçmaya çalışırken kaza geçirdi. Bu yüzden birçok kişiye göre onun ölümü medyanın ona ilgisi yüzündendi. Ancak ölümüyle ilgili şüpheler günümüzde bile devam ediyor.

Meghan, Harry And Princess Diana: How Decades Of Press Scrutiny Sparked The  Prince's 'War Cry' | HuffPost UK

Prenses Diana Yapımları

O halde Diana hakkında çıkan bazı popüler yapımlara göz atalım. (Bu yazıda kitaplara değinmeyeceğim. Ayrıca onlarca eser olduğu için bütün belgeselleri yazamayacağım. Ancak yazmadığım sevdiğiniz Diana eseri varsa yorumda belirtebilirsiniz.)

Diana: The Musical

Çok yakında izleyeceğimiz bir yapımla başlayalım. 1 Ekim’de Netflix’e gelecek Diana müzikali bir sahne gösterisi olarak izleyiciyle buluşuyor. Christopher Ashley tarafından yönetilen DIANA, 2020’de Longacre Tiyatrosu’nda seyircisiz olarak çekilmişti. Müzikalde Diana’yı Jeanna de Waal oynuyor. Daha önce Disney Plus’ta yayınlanan Hamilton müzikali de dijital platforma gelen bir başka projeydi ve çok ses getirmişti. Aynı ilginin Diana için de olacağını düşünüyorum. Prenses Diana gibi büyülü bir hayatı olan bir prensese zaten büyülü bir müzikal yakışırdı.

The Crown

Bu listenin en popüler projesi olan The Crown‘da ise Diana’yı oynayan Emma Corrin çok başarılı bir rol sergilemişti. Josh O’Connor’da Prens Charles’ı harika bir şekilde canlandırdı. Onun Charles’ı 4.sezonda sinirimizi bozsa bile gerçekten etkileyici bir performanstı. Bunu Emmy ödülünü kazanarak da ispatladı. Emma Corrin ise Diana’nın masumiyetini ve yüz hareketlerini oldukça iyi yansıttı. Ancak üzülerek söylemeliyim ki yeni sezonda bu oyuncuları göremeyeceğiz. Fakat onlar yerine iki iyi yeni oyuncu da bizlerle olacak.

5.sezonda Elizabeth Debicki ve Dominic West, Diana ve Charles’ın yeni oyuncuları olacak. Crown’da zaman atlamaları yaşandığı için iki sezonda bir oyuncu değişikliği bildiğimiz bir durum. Yeni oyuncuların da karakterler hakkında en iyi işi sergileyeceklerine eminim. Bu yüzden yeni sezonu merakla bekliyorum. (Ancak Kasım 2022’de gelecek olması biraz can sıkıcı)

Josh O’Connor ve Emma Corrin
Elizabeth Debicki ve Dominic West

Spencer

Bir diğer yapım ise yönetmenliğini Pablo Larrain’in, senaristliğini Steven Knight’ın yaptığı Spencer filmi. Bu filmde Kristen Stweart Diana’yı canlandırıyor. Crown yeni sezon gelmeden vizyona girecek olması sayesinde yeni sezonu beklerken seyircilere ilaç gibi gelecek. Spencer filmi 5 Kasım’da vizyona girecek.

Lady Diana

Film demişken Diana hakkında yapılmış birkaç film daha olduğunu unutmayalım. Diana’nın hayatının son iki yılının konu alan filmin yönetmenliğini Oliver Hirschbiegel, senaristliğini Stephen Jeffreys üstlenmişti. Film Kate Snell’in 2001 yılında yazdığı Diana: Her Last Love kitabından uyarlanmıştı. Hikaye Diana ve erkek arkadaşı Hasnat Khan’la olan ilişkisine odaklanmaktaydı. 20 Eylül 2013 tarihinde İngiltere ve Pakistan’da gösterime giren film oldukça başarılı bir filmdi. Bu filmde Naomi Watts Diana rolündeydi.

Princess in Love

Daha eski bir yapımda ise Hewitt’in kitabına dayanarak Diana ve Kaptan James Hewitt arasında gelişen ilişki işlenmişti. 1996 yılında çıkan filmin yönetmenliğini David Greene, senaristliğini ise Cynthia A. Cherbak yapmıştı. Julie Cox ise Diana rolündeydi.

The Story Of Diana

Diana’nın yakın akraba ve arkadaşlarıyla yapılan röportajlarla detaylı bir şekilde hayat hikayesini anlatan 2017 yapımı belgesel, önemli bir Diana eseri olarak karşımıza çıkıyor. Netflix’de izleyebilirsiniz.

Diana: In Her Words

6 Ağustos 2017’de Birleşik Krallık’ta Kanal 4’te yayınlanan belgesel de Prenses Diana için yapılan başka önemli çalışmalardan biri. Bu belgesel Diana’nın hikayesini onun kendi sesinden aktarıyor.

Amazon.com: Diana: In Her Own Words : DIANA: IN HER OWN WORDS: Movies & TV

Diana, 7 Days

2017’de BBC’de gösterilen belgeselde, Galler Prensesi Diana’nın ölümünden yedi gün sonrasına bir göz atıyor ve yakın arkadaşları ve ailesiyle röportaj yaparak, onlar ve dünya üzerindeki etkisine bakıyor.

Diana, 7 Days (TV Movie 2017) - IMDb

Princess Diana: Tragedy or Treason?

2017’de çıkan bir diğer belgesel ise onun ölümü hakkındaki şüpheleri en fazla ele alan belgesel olma ihtimali çok fazla. TLC’de yayınlanan bu belgeselde ise ölümündeki komplo teorileri anlatılıyor. Belgeseli TLC Türkiye Youtube Kanalından izleyebilirsiniz.

Son Söz!

Prenses Diana yardımsever kişiliği ve halka yakın olmasıyla sadece magazin dünyasında değil İngiliz tarihinde de önemli olan bir kişi. Bu yüzden onun hayatının popüler kültür dünyasında bir araç olarak kullanılıyor olması bazen can sıkıcı olsa bile onun hakkında eser üretmek tarihe ışık tutan önemli bir şeydir. Bu yüzden Diana gibi insanlar kraliyetlerden bile daha fazla akılda kalıcı olacaktır.

Galler Prensesi Lady Diana Spencer'ın hayatı

25 yaşında hayal sever bir gencim.