Melekler, Şeytanlar ve Constantine

Çıkış tarihi üzerinden 15 yılı aşkın zaman geçmesine rağmen gerek efektleri, gerek senaryosu ile Constantine halen günümüzün çoğu filmine taş çıkartacak kalitede bir yapım. Başrolde Keanu Reeves, iblislerin azılı düşmanı “John Constantine” karakterini canlandırıyor. Rachel Weisz, Tilda Swinton ve Peter Stormare gibi beyaz perdenin ünlü isimler de filmde mevcut.

Constantine

Constantine, buram buram 2000’ler kokan bir film. Sinematografi, kostümler ve müzikler insanı geçmişte bir yolculuğa çıkarmaya yetiyor. 2000’lerde çekilmesine rağmen günümüzün CGI’larını aratmayan efektleri ile eskimeyen sayılı filmlerden bir tanesi.

Büyük John Constantine

Bu filmde John Constantine bir iblis avcısıdır. Katolik inancına göre işlenebilecek en büyük günahlardan birini işlemiştir ve bunu telafi etmek için elinden geldiği kadar iblisi cehenneme göndermeye çalışır. Eğer yeterince iblisi cehenneme yollarsa Cennet’e girebileceğini umar. Bu esnada çırağı Chad elinden geldiği kadar yardım etmeye çalışır fakat neye bulaştığının farkında değildir. Asıl olaylar ise kardeşini kaybetmiş bir polis memuru ile John’un yolları kesiştikten sonra başlar.

Oyunculuklar yer yer hayal kırıklığına uğratsa da eksantrik karakterler, etkileyici mekanlar ve sıradışı senaryosu ile bunu telafi ediyor. Sinematografi olarak da oldukça başarılı olduğunu söylemek mümkün. Hastahanenin soğukluğundan kilisenin yüceliğine kadar bir çok etki ekrana taşınmış.

Ters köşe sevenlerin dikkatine!

Kategori olarak “korku” içerisine de girmesine rağmen pek korkunç olduğu söylenemez fakat aksiyon ve fantastik severlerin hayranlık duyacağı sıradışı sahneleri ve ilginç silahları da söylemeden geçemeyeceğim. Kavga-dövüş sahneleri tam tadında; ne çok uzun, ne çok kısa. Bazı sahneler oldukça yavaş akıyor fakat neyse ki hemen ardından bir ters köşe geliyor ve film sizi tekrar içine çekiyor. Bu filmi defalarca izleyip yine de sıkılmadan seyredebilirsiniz. Yıllardır söylentisi dolaşan “Constantine 2” filmi için ise henüz bir açıklama maalesef yapılmadı.

Toparlamak gerekirse, Constantine kesinlikle zamanınızı ayırdığınıza değecek bir film. Bir başyapıt denemez fakat oldukça orijinal bir senaryoya ve akışa sahip. Özellikle bazı sahnelerden sonra bunu da nasıl düşünmüş diyeceğinize eminim. İzledikten sonra aşağıda fikirlerinizi belirtmek isterseniz film hakkında geri dönüşlerinizi paylaşabilirsiniz. İyi seyirler!