Hayatın Anlamı İçin Küçük Bir Ücret | $9.99

Bir gün yine Youtube’de gezinirken A Buck’s Worth adlı şahane, kısa stop motion animasyon beni karşıladı önerilenlerde. Hikayesi (Etgar Keret sağ olsun) çok etkileyiciydi, yönetmeni araştırdığımda ise kendisinin uzun metraj bir animasyonu olduğunu keşfetmemle izlemem bir oldu ve işte şimdi de sizin karşısınız da $9.99.

$9.99 ve A Buck’s Worth Hakkında Biraz Bilgi

Yönetmeni aynı zamanda da yazarı olan Tatia Rosenthal’ın üstte de bahsettiğim gibi ilk ve son uzun metraj filmidir. Film maalesef istediği gişe başarısını getiremeyince uzun metraj film yapmaya küsmüş olan yönetmen daha çok kısa animasyon filmler çekmiş ve çekmeye devam etmektedir. İstediği başarıyı elde edemese de senaryo ve sanat anlamında çok güzel bir iş çıkarmıştır.

$9.99’ın konusu iç içe geçmiş hikayelerden oluşuyor. Hepsi ayrı ayrı kısa film olacak potansiyele sahip hikayeler hem de. Bu hikayelerin bir yerde buluşması ve birbirlerine etki etmesiyle de ağacımız daha da dallanmaya başlıyor. İç içe geçmiş hikayelerden önce ise tekrar düzenlenmiş ve biraz daha farklı bir şekilde çekilmiş kısa filmi olan ve yine yukarda bahsettiğim A Buck’s Worth karşılıyor bizi. Evsiz adam bir iş adamından para dileniyor, adamın elinde bir silah olduğunu gören iş adamı adama cüzdanını veriyor. Evsiz adam yanlış anlaşıldığını parayı eğer vermezse onu değil kendini vuracağını anlatıyor. İş adamı ise bu olayın da bir duygusal soygun olduğunu söyleyip parayı vermemekte diretiyor. Silahı indirip normal bir evsiz gibi dilemesini istiyor. Evsiz adam denileni yapıyor. İş adamı şu an bu parayı verirse kandırılmış hissedeceğini söyleyip parayı vermiyor, akabinde ise adam kendini vuruyor. Bu açılışın sonrasında ise böyle bir olayın geçtiği evrende yaşanılabilecek olaylar anlatılıyor bize.

$9.99

Peki, Nedir Hayatın Anlamı?

Filmin her olayını açıklamaktansa sadece başlarını anlatmak daha iyi olacak gibi. İlk sahnemizden sonra bizi filmin başlığına isim sahibi olan olay gerçekleşiyor. $9.99’a hayatın anlamını içeren bir kitabın satıldığını öğrenen işsiz gencimiz babasından aldığı parayla kitabı elde ediyor ve hayatını bu kitaba göre şekillendirme başlıyor, aynı binanın başka bir katında ise eşi ölmüş yaşlı bir amcayı filmin başında ölen evsizin melek olarak geri geldiğini ve amcayla beraber konuşmalara daldığını görüyoruz. İşsiz gençle aynı katta yaşayan başka biri ise tam o sırada sevgilisinden ayrılıyor, evde tek başına yaşamaya başlayacağını sanıyor. Oysaki düşüncülerinden çıkmış küçük cüceler onla yaşamaya, olan biteni ona alıştırmaya çalışıyorlar. Hemen alt katta ise futbol sevdalısı bir çocuğun babasından hediye olarak kumbara aldığını, istediği hediye olan futbolcu oyuncağını ise para biriktirerek kendisinin alması gerektiğini görüyoruz. Binanın çıkışında kitabı satın alan işsiz çocuğun abisini görüyoruz, kendisi icra memuru olduğundan evlerde ki eşyaları almaya gittiği apartmanın aynı katında karşısına çıkan bir kadınla konuşmaya ve ilişki kurmaya çalıştığını görüyoruz. İlerleyen saatler sonucunda ise herkesin bir şekilde istediği ya da hayal ettiği şeye ne pahasına olursa olsun kavuştuğunu görüyoruz.

Sonuç

Stop motion için kullanılan hamurları yağlılığı, ışığı parlatması biraz rahatsızlık verse de filmin hikâye anlatışı bu sorunu ortadan yok ediyor. Sürekli hareketin zorunlu olduğu (su akması, ışık yansıması vb.) stop motionla iyi yapılmış. $9.99 ‘da hamurun yaratıcılığı fazla kullanılmasa da olağan dışı olan bu hikayeler bu teknik eksikliği kapatmaya yetiyor da artıyor. Yönetmenin uzun metraj animasyonlara küsmesi bizi üzerken, kısa filmlerinin varlığı ve belki de bir gün geri dönebilme potansiyeli ile bize umut veriyor. Filmi beğendiyseniz üç tane kısa filmini de izleyebilirsiniz, benzer hikayelere ve neredeyse aynı animasyonlara sahip olmaları filmin ardından size geçici de olsa bir mutluluk verebilir. Ayrıca bir başka stop motion film Fantastic Mr. Fox hakkında incelemeyi sitemizde okuyabilirsiniz.

Evet, izledim.