COZY GAMES: Karantina Trendinden Oyun Türüne Dönüşüm | Cozy Games Ailesinin En İyi 5 Oyunu

Cozy Games'in başını çeken Animal Crossing
Animal Crossing: New Horizons ile Cozy Games günlük hayatın vazgeçilmez bir parçası oldu.

Özellikle bizi evlerimize tıkan pandemi sonucu adeta COVID-19 gibi yayılan oyun kültürü, genel kitleyi de konsollardan bilgisayar oyunlarına doğru transfer etmeye başladı. Among Us gibi çoklu oyunculu oyunlar ile, normalde mobil oyun dışına çıkmayan topluluk, bilgisayar oyunlarını keşfetti. Bunun yanı sıra revaçta olan Nintendo Switch gibi el konsolları da bu etkiye ortak oldu, Nintendo Switch’te bulunan sansasyonel oyun Animal Crossing: New Horizons ile çoğunluk için oyun oynama günlük bir aktivite haline geldi.  

Diğer jenerik türlere ilgisiz olan bu yeni topluluğun amacı 9’dan 5’e masa başı çalışıp kafa yorduktan sonra bir de evde “Stealth mi oynayayım yoksa paldır küldür gireyim mi?” diye kafa yormak, Fortnite’da 13 yaşındakiler tarafından öldürülünce “rage quit” etmek değil. Onlar, eve gelince sakince, rahatça oynayıp kafa boşaltacakları, soft renk tonları ile göz yormayan, sevecen grafikleri ile insanı pamuk eden oyunlar istiyorlar. Eee, istiyorlarsa verilir. Sonuçta Animal Crossing’in cirosu belli, yeni oyuncu kitlesinin istediği belli, oyun çıkışında da iş sahibi olmaları dolayısıyla inceltecekleri cüzdanlarının kalınlığı belli. O zaman gelsin yumuşak grafikler, oyun içi izlemelik tatlı günbatımları, günlük hayata sıfır katkısı olan tarla ekmeli oyunlar; diğer bir adıyla “Cozy Games”!

Cozy Games’e, COVID-19’un getirdiği bu şirin grafik trendinin oyun dünyasına olan yansıması da denebilir. İlk bir trend olarak ses getiren bu tarz oyunlar, insanların bu oyunları tekrar tekrar oynadıkları ve bırakmadıkları görülünce oldu size yeni bir tür. Hoşgeldin Cozy Games bebek! 

Tabi bu yazı ile tam Cozy Games moduna girememiş olabilirsiniz. O zaman size tavsiyem Instagram’da Cozy Games diye aratmak. Karşınıza şüphesiz şahane bir ambiyans içinde, lo-fi müzik dinleyerek simülasyon vari rahatlatıcı oyunlar oynayan insanların Pinterest’e taş çıkartacak videoları çıkacaktır. Bu videolar sizi hipnotize edecek ve bir reel bitimi kendinizi Steam’e ışınlanmış, “aşko kuşko” oyunlar ararken bulabilirsiniz. 

Ya da hipnotize edilmeden de, “Ben de az tarla ekeyim, her gün yarı hayvan yarı insan köylümün kıyafetini değiştireyim, gariban köylülerden istediğimi söke söke alayım, kimse sorun çıkarmasın” ya da “ Otel işleteyim ve gerçek hayattaki dırdır insanlarla alakasız, tatlı müşterilerle boş boş konulardan konuşayım; gerçek hayatın pisliğinden uzaklaşayım” gibi sözler ederken kendinizi bulursanız, işte deneyebileceğiniz en kaliteli, en tatlı ve Cozy Games denince akla ilk gelen oyunlar!

Stardew Valley

Uyumlu platformlar: Mac, Windows, Nintendo Switch, IOS, Android, XBOX One, PS4/5 

Steam’de bulunan fiyatı: 24 TL

Stardew Valley, en basit açıklamasıyla bir çiftçilik simulasyonu. Size oyun başında minik bir ev veriliyor ve küçük bir arazi, siz de bu araziden geçinerek yeni çiftçi hayatınızda ekmek kazanmaya çalışıyorsunuz. Kasabanın diğer üyeleri ile değiş tokuş veya alışverişe girerek de bir şekilde geçinmeye çalışıyorsunuz. Eğer her zaman dönüp oynayabileceğiniz, tatlı ve komplike olmayan bir oyun arayışında olursanız Stardew Valley tam size göre.

Stardew Valley edinmek için tıklayınız.

Animal Crossing: New Horizons

Uyumlu platformlar: Nintendo Switch 

Oyunun resmi web sitesinde bulunan fiyatı: 60 $

Kendi mütevazi adanızda, tatlı köylüler ile yaşamak, meyve ağaçları yetiştirip balık tutmak ve bu şekilde adanızı geçindirmek isterseniz Animal Crossing: New Horizons tam size göre. Özellikle grafikleri ve tatlı, yarı hayvan yarı insan köylüleri ile sizi büyüleyen oyunda her şey düşünülmüş. Tüm gün adanızda koşuşturup çeşitli işin elinden tutmanız mümkün. Bunun yanında diğer oyuncuların adalarını ziyaret edip ticaretle uğraşabilirsiniz. Bir Nintendo Switchiniz halihazırda bulunuyor ve platformun önde gelen oyunu Animal Crossing: New Horizons’ı henüz edinmediyseniz ve fiyat etiketi sizin için fazla değilse hemen minik adanıza yerleşin!

Animal Crossing: New Horizons edinmek için tıklayınız.

Hollow Knight

Uyumlu platformlar: Mac, Windows, Nintendo Switch, XBOX One, PS4

Steam’de bulunan fiyatı: 24 TL

Hollow Knight, küçük bir şövalyeyi kontrol ettiğimiz ve hastalanmış, yıkılmış bir krallığı keşfettiğimiz bir oyun. Oynarken etrafınızı saran karanlık ama görkemli çevre tasarımı ile oyuncuyu büyüleyen bu oyun, özellikle iki boyutlu platform oyunlarına ilgiliyseniz kesinlikle oynamış olmanız, oynamadıysanız da bir an önce oynamanız gereken temel oyunlardan.

Hollow Knight edinmek için tıklayınız.

Unpacking

Mac, Windows, Nintendo Switch, XBOX One, PS4/5 

Steam’de bulunan fiyatı: 32 TL

Unpacking; özellikle düzenleme, temizleme tarzı oyunları seviyor iseniz sizin için ideal bir Cozy Games örneği. Bu oyunda adı üstünde olduğu gibi taşınırken kullandığımız koli ve kutuları boşaltıyoruz, tek tek eşyalarımızı yeni evimize yerleştiriyoruz. ASMR etkisi bırakan her eşyanın çıkardığı farklı sesler ile de üstünüzde adeta bir terapi etkisi bırakan bu oyun; yoğun bir gün sonrası rahatlamak için mükemmel.

Unpacking edinmek için tıklayınız.

Journey

Uyumlu platformlar: Windows, IOS, PS3/4

Steam’de bulunan fiyatı: 41,50 TL

Journey; sizi içine çeken şahane atmosferleri ve bu çevre tasarımına iltifat eden minimal ögeleriyle çok kafa yormadan, güzel bir manzara eşliğinde vakit geçirmenize yardımcı oluyor. Hiçbir diyalog bulundurmayan oyun, size hikayesini tamamen oynanış ve diyalogsuz ara sahneler ile iletiyor. Yarattığı ambiyansın içinde kendinizi kaybetmek istediğiniz bir oyun arıyorsanız Journey kesinlikle edinmeniz gereken oyunların başında bulunmalı.

Journey’i edinmek için tıklayınız.

Bu oyunlar ile oyun dünyasının en genç ve cazibeli olan Cozy Games türünü tüm şirinliği, sakinleştirici ve rahatlatıcı etkisiyle deneyimleyebilirsiniz. Bu tür sayesinde; bir oyunun hayal alemindeki hayali karakteriniz ile hayali balık avlayarak, hayali buğday ekerek veya hayali bir ev dizerek günlük hayatınızda bir şeyi anlamayan iş arkadaşlarınıza ve saçma sapan konuşan patronunuza biriken sinirinizi tıpkı meditasyona gitmiş gibi bünyenizden uzaklaştırabilirsiniz. 

Olur da bu oyunları yalayıp yutarsanız ve Cozy Games batağına düşecek olursanız, bu oyun türüne ilişkin dahası bilgi, öneri ve yorum için Fanzade.com’a göz atabilirsiniz.