HAWKEYE | Fragman İncelemesi

Disney Plus’ın MCU dizilerinden biri olan Hawkeye nihayet geliyor. Yakın zamanda fragmanı çıkan dizinin diğer MCU dizileri gibi kaliteli olacağına eminim. O halde Hawkeye dizisinin fragmanından biraz bahsedelim.

Fragmanda Neler Vardı? – Hawkeye

Fragmanın ilk saniyelerinde MCU’da her zaman iyi bir aile babası olarak karşımıza çıkan Clint Barton’u yani namı diğer Hawkeye‘ı ailesiyle yemek masasında görüyoruz. Adam yıllar sonra tam bir oh be diyerek nefes alacakken televizyonda gördüğü bir haber onun bütün zevkini kaçırıyor.

End Game’den hatırlayacağımız üzere Snap olayı sonrası Hawkeye’ın Ronin kimliğiyle kötü adamları avlayan bir geçmişi vardı. End Game’de onun bu hikayesi yeteri kadar anlatılmamıştı. Oysa o döneminin de dizisi yapılsa gayet etkileyici olabilirdi. (Neyse belki bu dizide flashback olarak görürüz.) Şimdi ise onun bir zamanlar kullandığı kimliği kullanarak yer altı dünyası üyelerinin altını üstüne getiren birisi var. Hawkeye ise ailesine Noel’de evde olma sözü vererek endişeli bir şekilde bu kişinin peşine düşüyor. Aslında endişelenmek konusunda haksız da sayılmaz.

Fragmanda Hawkeye’ın kendisinin de dediği gibi geçmişinde çok düşman edinmiş. Bu kişinin gelmesi düşmanlarının da yeniden gün yüzüne çıkması demek. Ayrıca kendisine bir komplo kurulduğunu da düşünüyor olabilir. Tabi detaylarını dizide öğreneceğiz. Kendisini taklit eden kişiyi bulduğunda da bu kişinin genç bir kız olduğunu görüyor. Bu kişi de Kate Bishop’un ta kendisi! (Kate Bishop, Hawkeye ve Young Avengers gibi çizgi romanlarda gözüken önemli bir karakter). Bazılarının kendisi hakkında dünyanın en iyi okçusu olduğundan bahsettiği söyleyen bu karakter, Hawkeye ile güçlerini birleştirerek dizinin içindeki suç çeteleriyle beraber mücadele etmeye başlıyor. Ardından bazı aksiyon sahneleri görüntüleri fragmanı tamamlıyor.

Nelerden Umutluyum?

Fragman içinde aynı zamanda Steve Rogers müzikali görüyor olmamız hoşuma gitti. Dizinin içinde en fazla merak ettiğim şeylerden biride o müzikal sahnesi olacak gibi duruyor. Görsellik olarak da harika bir müzikal sahnesi olmuşa benziyor.

Fragmandaki diğer sahnelerin görselliği diğer MCU dizilerinde olduğu gibi sinema tadında bir görselliğe sahip olacak gibi duruyor. Dizide görsel şöleni iyi bir şekilde bize aktaracak olmaları sayesinde uzun süren bir sinema izliyormuş hissine kapılacağımı umuyorum.

Matt Fraction, David Aja ve Javier Pulido tarafından hazırlanan Hawkeye: My Life as a Weapon çizgi romanından uyarlanmış olan dizi, Kate Bishop dahil olmak üzere bizlere bir sürü yeni ve hikayesi ilginç karakter tanıtacağına benziyor. Tracksuit mafyası, Maya Lopez, Pizza Dog gibi çizgi roman unsurlarını dizi içinde de göreceğimiz belli oluyor. Dizinin çizgi roman kadar güzel olacağını veya olmayacağını henüz bilmiyoruz. Ama fragmandan güzel bir umut almamı sağlıyor.

Ayrıca mafyanın peşine düşen kahraman hikayelerini hep sevmişimdir. O yüzden bu dizinin de biraz Daredevil tadı olacakmış gibi duruyor. Zaten Daredevil dizisinin kötü karakteri Kingpin’in de bu dizide olacağı söylentiler arasında. O karakterin Hawkeye dizisi ile gözükmesi de en mantıklı seçim olur bence.

Nelerden Korkuyorum?

Bu diziden en korktuğum şey ise karakterlerin üstün körü anlatılma ihtimali. Çünkü dizide Hawkeye’ın çocukluk geçmişinin de iyi işlenmesini istiyorum. Black Widow filminde Natasha’nın geçmişini anlatmak için iyi bir fırsat varken bunu kullanamamışlardı. Film Yelana’yı tanıtmak dışında büyük bir amaca hizmet edememişti bana göre. Umarım bu dizi sadece Kate Bishop’u tanıtmakla kalmayarak iyi bir Clint Barton hikayesi de izlettirmeyi başarır.

Bir diğer istemediğim ise dizinin finalinin The Falcon and The Winter Soldier gibi tamamen aksiyonla geçerek bitme ihtimali. Çünkü ben her bölümün hikayeye katkısının büyük olmasını istiyorum. Öyle olduğu zaman dizinin son bölümü klasik bir MCU filminin aksiyon dolu son dakikaları gibi oluyor. Bu yüzden aksiyon ve hikayeyi anlatma dengelerini iyi bir şekilde tutturmalarını istiyorum.

Son Notlar: Hawkeye

Hawkeye karakteri süper gücü olmayan bir karakter olarak diğer Avengers üyelerinin gerisinde kalan bir karakterdi. Ben karakteri End Game’le beraber daha çok sevmeye başlamıştım. Çünkü ailesine olan sevgisi beni karakterin içine iyice sokmuştu. Ayrıca Natasha’yı istemeyerek ölüme göndermesi ve ailesi geri geldiğinde yaşadığı sevinç gibi olaylar karakteri iyi yapan şeylerdi. O yüzden bu dizide Natasha ve ailesine olan bağının anlatılmaya devam edeceğini düşünüyorum. Özellikle Black Widow filminde olan after credits sahnesinde Hawkeye’ın Natasha’yı öldürmesi gibi yanlış anlatılan bir durum yüzünden Yelena’nın ona düşman olacağı anlaşılıyordu. Bu dizide Yelena’nın geri döneceğini düşünüyorum. Böylece Natasha’nın Hawkeye için önemi onun aracılığıyla anlatılmaya devam edecektir.

Az kalsın unutuyordum! Fragmanın içindeki yılbaşı konseptini çok sevdim. Bir Noel dizisi izleyeceksek umarım sıradan bir şekilde olmaz. Ama fragman güzel olduğuna göre dizi de büyük ihtimalle güzel olacaktır. Hawkeye dizisini merakla bekliyorum.

25 yaşında hayal sever bir gencim.