HAWKEYE : BİR SİLAH OLARAK YAŞAMIM – İnceleme

Belki de yazının sonunda belirtmem gereken gerçeği baştan söylüyor olabilirim. Ama bu cildi hala alıp okumamış olanlarınız varsa acele edip bir an önce koleksiyonuna eklemeye baksın. Hawkeye: Bir Silah Olarak Yaşamım son zamanlarda okuduğum en iyi çizgi romanlardan bir tanesi. Çizgi roman okumayı seven, okumaya başlamak isteyen, yıllardır okuyan kısacası her türlü çizgi roman okuruna gönül rahatlığıyla tavsiye edebileceğim bir cilt bu.

hawkeye

Hawkeye: Bir Silah Olarak Yaşamımı İyi Yapan Ne?

Hikayesi mi ? Çizimleri mi ? Aslına bakarsanız hepsi. Hikayesini Matt Fraction‘ın yazdığı çizimlerini ise David Aja ve Javier Pulido‘nun yaptığı bu cildi okurken zamanın nasıl geçtiğini anlayamıyorsunuz. Öncelikle şunu söylemeliyim ki Matt Fraction hikaye anlatımı konusunda gerçekten başarılı bir iş çıkarmış. Okuyucuyu sıkmayan, herkesin kolaylıkla anlayabileceği fakat bir o kadar da etkileyici bir hikaye yazmak kolay bir iş değil. Bu ciltde Clint’in Avenger olmadığı zamanlarda yaptıkları anlatılmış. Haliyle kontrolden çıkmış canavarlar, dünyayı yok etmek isteyen psikopatlar ya da ölümcül simbiyotlar yok. Sadece birkaç mafya, Kate Bishop, Clint Barton ve apartman komşuları. Hawkeye’ın daha önce anlatılmamış bir yüzünü oldukça başarılı bir şekilde okuyucuya aktarmış Fraction-Aja ikilisi. Okuduğunuzda neyden bahsettiğimi daha iyi anlayacaksınız.

Çizimler konusunda ise iş biraz daha farklı. Kendi adıma David Aja ve Javier Pulido‘nun yaptığı çizimleri son derece beğendiğimi söyleyebilirim. Bana kalırsa çizimler Fraction’un anlattığı hikayeyle müthiş bir uyum sağlamış. Genellikle küçük paneller kullanılmış ve çizimler sade bir şekilde yapılmış. Renklendirme de çizimleri ve hikayeyi tamamlar niteliklte. Özellikle bazı sayfalarda ağırlıklı olarak kullanılan siyah-beyaz-mor renkleri bir Hawkeye çizgi romanı okumakta olduğunuzu bir kez daha hatırlatıyor. Fakat farklı çizim tarzları olduğundan herkesin göz zevkine hitap etmeyebilir.

 Türkçeleştirmesini Marmara Çizgi‘nin yaptığı ciltte göze batan pek de bir hata yok. Sokak serserilerinin kullandığı argo diyaloglar ve kelime oyunları bile mükemmel bir şekilde kotarılmış. Balonlamada da herhangi bir hata göremedim. Kısacası başarılı bir şekilde Türkçeye uyarladıkları için Marmara Çizgi’ye teşekkürlerimi sunuyorum.

bir silah olarak yaşamım

Daha önce de bahsettiğim gibi Hawkeye: Bir Silah Olarak Yaşamım, ”Ben çizgi roman okuyucusuyum.” diyen herkese gözü kapalı tavsiye edebileceğim son derece başarılı bir yapım. Anlatılan hikayeyi anlamak için öncesinde herhangi bir bilgi gerektirmeyen, kendi içinde başlayıp biten sevimli bir çizgi roman. Hazır okullar da kapanmışken boş zamanlarınızı değerlendirmek için bir şeyler arıyorsanız aklınızın bir köşesinde bulunsun.

Yazar: Matt Fraction
Çizer: David Aja & Javier Pulido
Sayfa Sayısı:  136

Çizgi roman haberleri ve incelemeleri yazarı