HANNA 1 ve 2. Sezon İnceleme – Gelecek neler getirecek?

Hanna, Amazon’un online Netflix benzeri film, dizi, belgesel tarzı içeriklerin bulunduğu Prime Video’da yayınlanmış bir dizidir. Dizi, 2011 yılında sinemalarda bizimle buluşmuş aynı isimli Hanna filminin konusunu işliyor. Filmin günümüzde birçok fanı, seveni bulunmasına karşın ülkemizde çok fazla bilen yok. Aynı şekilde, çok bilinmeyen bu dizinin oyuncu kadrosu filme göre elbette farklı. Esme Creed-Miles’ı , Hanna rolünde görüyoruz. 2016 yapımı Suicide Squad filminde Rick Flag karakteriyle hatırlayabileceğiniz Joel Kinnaman yapımda Erik Heller rolünü üstlenmiş. Yapım şuanda iki sezondan oluşuyor ve üçüncü sezon onayını aldı.

Kısaca anlatır mısın, Hanna’da olay ne?

Dizinin konusu oldukça basit. Bir amerikan ürünü program ile çocuklarda genetik geliştirmelerde bulunuyorlar amaçları tabii ki süper asker üretmek.  Hanna bu programda bulunan bir bebek. Genleri ile oynanmış bir bebek olan Hanna’yı Erik Heller kaçırıyor, annesinin isteği üzerine. Erik, Hanna’yı ormanlık bir alanda uzun yıllar boyunca eğitiyor. Bir gün geliyor ve Hanna bir hata yapıyor. Hükümet ajanları bölgeyi basıyorlar ve olaylar başlıyor.

1 ve 2. sezon nasıldı?

Kimilerine göre yavan, heyecanlı, aksiyon dolu, duygusal, ilham verici, iç ısıtan diyebileceğimiz sezonlar oldukça dolu geçti diyebiliriz. İlk sezon daha çok temel olarak atılan bir bina gibi. Karakterler ve kişiliklerini tanıyoruz. Ana kötü diyebileceğimiz kesin bir karakter yok. Erik, Hanna, Sophie ve Marrisa gibi karakterler filmde de bulunan karakterler. Zaman azlığından olsa gerek filmde kişiliklerine çok girilmeyen bu karakterler dizide oldukça açık bir şekilde anlatılmış. Karakterler, dizi ilerledikçe bir geliştirme gösteriyorlar ama kişiliklerinin temel taşlarını asla bozmuyorlar. Hanna’nın insanlığa olan güvensizliği ancak belirli ona güven verici davranışlardan sonra düşebiliyor. Marrisa’nın işkolikliği dizi boyunca sabit. Erik’in kaba tavırları değişmiyor, çok emin olmasam da Erik dizide sadece bir kere gülümsüyor.

İkinci sezon inşaata devam ettikleri bir sezon olmuş. Seyirciye olayların aynı kalmayacağını, ilerleyeceğini göstermişler. Aynı yerde kalmamışlar. Bunun yerine olaylar karmaşıklaşmış ve yeni hikayeler gelmiş. 2011 filmini izleyen biri olarak iyi ki de öyle yapmışlar diyorum çünkü inanın ilk sezondaki gibi bir formül izleselerdi gerçekten sıkılırdım. İkinci sezonda çok olay oluyor. O kadar çok yenilik gerçekliyor ki 4. bölümden sonra her yeni bölüme geçtiğimde “bu kadar olay oldu herhalde şimdi sezon finali gelmiştir” diyordum kendi kendime sonra baktığımda daha 6. ya da 7. bölümde olduğumu fark ediyordum ki bu beni sevindiriyordu çünkü gerçekten izleyiciyi beslemişler. Dopdolu geçen 2. sezonda ilk sezona göre aksiyon az ama bu daha az kaliteli olduğunu göstermez, hatta naçizane fikrim ama ikinci sezon ilk sezondan da kaliteliydi.

İki sezonda da oyunculuğun kalitesi gerçekten üst düzeyde. Müzikler, şarkı seçimleri gerçekten çok iyi kendi listeme 5-6 tane şarkı ekledim, özellikle Sophie Hunger’ın parçası olan Le vent nous portera hoşuma gitti ve sahnesine çok iyi oturduğunu söylemek isterim. Kurgu ve çekimler cidden çok kaliteli. Kullanılan teknikler, sahnelerin seyirciye aktarılışı çok güzel. Hangi sahnede hangi karakterin gözünden baktığınızı çok iyi anlatmışlar. Bariz şeyleri gizleme, sahneler arası geçişlerdeki kelime benzerlikleri ciddi anlamda iyi.

Buradan sonrası diziyi izlemeyen arkadaşlarım için spoiler içermektedir. Eğer spoiler almak istemiyorsanız diziyi izleyip okuyunuz.

3. sezondan neler bekleyebiliriz?

Artık Marrisa’nın bizim yani Hanna’nın tarafında olduğu kesinleştiği için rahatça bir hükümet karşıtı “melekler tarafı” örgütü kurulacaktır. Carmichael ile ne olacağını kestirmek zor. Carmicheal’ın, Marissa’ya ve Hanna’ya ihanet etme ihtimali var. Jules’a daha derinlemesine bakılabileceğini düşünüyorum. İlginç bir karakter ve daha derinlemesine kişiliği inceleme altına alınırsa güzel olacaktır. Sandy, Hannacığımızın ana düşmanı olarak karşımıza çıkma ihtimali olan bir karakter. Bunların hepsi birer tahmin tabii ki ama kesin olarak göreceğimiz sahnelerden biri Clara’nın annesiyle buluşması olacaktır. 2. Sezona göre daha fazla aksiyon göreceğimize eminim. Pioneer birlik hakkında daha fazla bilgi alacağımızı düşünüyorum. Dizinin bu sezonundan sonra 4. sezon ile final yapmasını olası buluyorum.

Hanna hakkında son yorumlar

Hanna her zaman duygusal bağım olacak bir karakter. 2011’de çıkan Hanna filmi hayatımda izlediğim ilk filmlerden dolayısıyla benim için yeri her zaman farklı olacak. Bundan ötürü, diziden haberim olduğu anda izlemeye başladım ve üç günde bitirdim. Detaylar, konu, aksiyon, karakter gelişimi ile benim takdirimi kazanan bu yapımdan oldukça zevk aldım. Az bölüm sayısı, dolu dolu sahneleriyle Hanna son zamanlarda izlediğim iyi yapımlardan. Yazıyı sonlandırmadan önce her zamanki gibi, sağlıcakla kalın!