FRIENDS: BİR SIT-COM EFSANESİ – Dizi İncelemesi

1994-2004 yılları arasında yayınlanan ve bir döneme damga vuran Friends dizisi 1 Nisan’da dijital yayın platformu Netflix’e geldi. 1 ay önce gelmesine rağmen TOP 10 listesindeki yerini korumaya devam ediyor. Kimimiz yine yeniden başlarken, kimimiz bu dünyayı ilk kez keşfediyor. Şahsen ilk kez izleyecek olanları kıskanıyorum çünkü ben Netflix’e gelmesiyle diziye 5. Kez başladım. Bir sonraki sahneyi ezbere bilmeden izlemeyi çok isterdim.

FRIENDS OYUNCULARI – GERÇEK ‘SIKI DOSTLAR’

Ross Geller (David Schwimmer): Chandler ile üniversiteden arkadaş, Monica’nın abisi. Paleontoloji alanında doktora yapmış grubun ‘geek’i. Boşanma alanında ise profesör olmuş grubun en olgun ve mantıksal kişisi.

FRIENDS - Ross Geller (David Schwimmer):
Ross Geller (David Schwimmer):

Monica Geller (Courtney Cox): Ross’un kız kardeşi, Rachel’ın liseden en yakın arkadaşı. Mesleği aşçılık olan Monica, temizlik başta olmak üzere pek çok takıntı sahibi. Kaybetmeye tahammülü olmayan bir rekabetçi ve grubun annesi olarak karşımıza çıkıyor. (Özgeçmişim ektedir…).

FRIENDS - Monica Geller (Courtney Cox):
Monica Geller (Courtney Cox):

Chandler Bing (Matthew Perry): Ross’un üniversiteden, Joey’nin de şimdiki ev arkadaşı. Anne-babası boşanmasıyla mizahı başa çıkma mekanizması olarak kullanmaya başlamış. Mesleğini uzun sezonlar boyunca hiçbir arkadaşı bilmemektedir. Chandler karakteri hiç büyümeyen ve içinde kırılmış bir çocuk barındıran bir karakter. Ayrıca kadınlar konusunda çekingen, özgüvensiz bir espri makinesi. (Ve benim favori karakterim.)

FRIENDS - Chandler Bing (Matthew Perry):
Chandler Bing (Matthew Perry):

Pheobe Buffay (Lisa Kudrow):  Monica’nın eski ev arkadaşıdır. Grubun en insancıl ama aynı zamanda en belalı karakteridir.  Profesyonel masözdür ve amatör çapta müzikle uğraşır. En bilindik şarkısı ‘Smelly Cat’tir.

FRIENDS  - Pheobe Buffay (Lisa Kudrow):
Pheobe Buffay (Lisa Kudrow):

Rachel Green (Jennifer Aniston): Monica’nın liseden en yakın arkadaşı, Ross’un karşılıksız lise aşkı. Başlangıçta grubun müdavimi oldukları Central Perk adındaki kafede garsonluk yapar. Sonradan ise moda sektörüne girerek orada bir kariyer oluşturur.

FRIENDS - Rachel Green (Jennifer Aniston):
Rachel Green (Jennifer Aniston):

Joey Tiribbiani (Matt LeBlanc): Chandler’ın ev arkadaşı olarak gruba giriyor. İtalyan kökenli 7 kardeşli büyük bir aileden gelmektedir.. Mesleği aktörlüktür ve bir gün çok başarılı olacağına inancı tamdır. Biraz saf, çokça hayalperest bir adam olan Joey tam bir yemek düşkünüdür. Ayrıca “Joey yemek paylaşmaz!”

FRIENDS - Joey Tiribbiani (Matt LeBlanc)
Joey Tiribbiani (Matt LeBlanc)

FRIENDS DİZİSİNİN KONUSU: “TEKRAR EVLENMEK İSTİYORUM!”

Eşinin lezbiyen olduğunu öğrenen ve bu nedenle yıkılan Ross kafede oturan arkadaşlarının yanına gider ve onlarla konuşurken ağzından şu sihirli sözcükler çıkar: Tekrar evlenmek istiyorum.

O sırada içeriye gelinliğiyle Monica’nın liseden en yakın arkadaşı ve Ross’un o dönemler aşık olduğu Rachel girer. Evleneceği adamı sevmediğini fark ettiğini ve bu yüzden düğünden kaçtığı söyler. Yeni ev arkadaşı arayan Monica’da artık ev arkadaşını bulmuştur böylece arkadaş grubu tamamlanır ve hikaye başlar.

Temelde konusu  3 kız ve 3 erkek arkadaşın yaşadığı olaylar olsa da 10 sezon boyunca müthiş bir arkadaşlığa şahit oluyorsunuz. 10 sezon boyunca izleyiciler hiçbir şey söylemeden gözleriyle ve beden diliyle anlaşan birbirleri için kelimenin tam anlamıyla her şeyi yapabilecek grubun bir parçası gibi oluyorlar. Sanırım diziyi arkadaşlardan kurulu aile tanımı olarak özetleyebilirim.

FRIENDS -- "The One After the Superbowl: Part 2" Episode 13 -- Air Date 01/28/1996
FRIENDS — “The One After the Superbowl: Part 2” Episode 13 — Air Date 01/28/1996

FRIENDS DİZİSİNE DAİR KISA BİR YORUM

Friends’i Friends yapan en önemli özelliği bence oyuncuların gerçek hayatta da sıkı dostlar olmaları. Arkadaşlık temalı dizilerde karakterleri “BFF” olan pek çok oyuncu gerçek hayatta görüşmüyor ve hatta bazıları sosyal medyada takipleşmiyor bile ancak durum Friends’te böyle değil. Özellikle kadın oyuncular gerçek hayatta da birbirlerinin en yakın arkadaşları oldular ve hayatlarında pek çok özel an paylaştılar. Örneğin Monica’yı canlandıran Courtney Cox’un kızının vaftiz annesi dizide Rachel karakterine hayat veren Jennifer Aniston. Jeniffer Aniston’ın Justin Theroux ile 2015 yılında gizlice evlendiğinde de baş nedimesi Courtney Cox olmuştu.

Bu durum bize dizi değil de gerçek hayatı izliyor gibi hissettiriyor. Karakterlerin ve olayların gerçekçi olması da bir diğer etken elbette. Karakterler ne kadar gerçekçi olursa insanlar kendilerini diziden bir karaktere o kadar yakın hissediyor ve o kişiymiş gibi dizinin içine çekiliyor. Kısaca dizi size çok duygu yaşatıyor ve çok şey katıyor. Sit-com sevenlerin hiç düşünmeden başlamasını tüm içtenliğimle öneriyorum. Ayrıca ilk defa izleyecek olanları çok kıskandığımı tekrar belirtmek istiyorum.

FRIENDS FİNAL VEDA SAHNESİ
FRIENDS FİNAL VEDA SAHNESİ