Dinlemeniz Gereken Film Müzikleri- İyi Müzik Filme Ne Katar ?

SCORE ve SOUNDTRACK arasındaki fark nedir ?

Öncelikle yazıma kafa karışıklığını önlemek için, film müzikleri ile ilgili bir konuyu netleştirmek istiyorum, “score” ve “soundtrack” arasındaki fark nedir ?

Sountrack film için seçilmiş müziklere ya da filmde kullanılan müziklerin bulunduğu albüme verilen isimdir. Score ise spesifik olarak film için bestelenen, genellikle orkestra tarafından çalınan müziklere verilen isimdir. Bu yazım “score” olan film müzikleri ile ilgili olacak. 

Danimarka Ulusal Semfoni Orkestrası’nın Yüzüklerin Efendisi teması “A Knife in the Dark” performansı.

Kaliteli bir “Score” filme ne katar ?

Bir film için senaryo, oyunculuk, ve kurgu ne kadar önemli ise, film müzikleri de bir o kadar önemlidir. Güzel ise sizi bir sahnenin içine çeker, kötü ise sizi filmin akışından koparabilir.

Film müziklerinin, film bittikten sonra bizlere sahneleri hatırlatma konusunda yardımcı olduğunu düşünüyorum. Özellikle daha akılda kalıcı besteler sahne ile bütünleşince, o an sizin için önemli oluyor. Ama tabii bunlar için hem müzik hem de sahne kalitesinin ortalamanın üstünde olması gerekiyor. 

Anlattıklarımı desteklemek için bazı filmlerden örnek vereceğim. Hadi iki tane farklı Star Wars filmi ile başlayalım.

Star Wars (Sith’in İntikamı & Skywalker’ın Yükselişi)

John Williams – Anakin vs Obi Wan

İlk önce Star Wars : Sith’in intikamı filminde Anakin ve Obi Wan ışın kılıcı düellosu sahnesi ile örnek vermek istiyorum. ilk izlediğimden beri neredeyse bütün sahneler aklımda, tamamen sahnelerle uyumlu müzikten kaynaklandığını düşünüyorum. Ellerine sağlık John Williams.

Bir de Star Wars : Skywalker’ın Yükselişinde Rey ve Kylo Ren’in, Death Star kalıntıları üzerinde yaptığı düelloyu hatırlayalım. Eminim ki çoğunuzun aklından çıkmıştır bu sahne. Görsel olarak fena olmayan bir ışık kılıcı düellosundan sonra arkadaşıma “müzik yok muydu bana mı öyle geldi” dedim. Sonrasında sahneyi tekrar izlediğim zaman sahneye hiçbir katkısı olmayan sönük bir müzik çaldığını fark ettim. Sahneyi tekrar izlediğinizde dediğimi anlayacaksınız.

Marvel Sinematik Evreni ( The Avengers )

Alan Silvestri – The Avengers

Hadi bir de Marvel Sinematik Evrenine bakalım. Bir “fanboy” olarak bu evreni çok sevsem de maalesef birkaç müzik dışında çok yetersiz kaldıklarını düşünüyorum. 10 yıldır filmleri Alan Silvestri’nin “The Avengers” teması sırtlıyor resmen. Yine de ortalama derecede çok fazla tema müzikleri olmasına rağmen, filmde fark etmeniz, sahnelerle uyumsuzluktan dolayı pek kolay olmuyor. 

DC Genişletilmiş Evreni (Wonder Woman)

Hans Zimmer – Is She With You ?

Son bir örnek de DC evreninden verip yavaş yavaş listeye geçiş yapacağım. Her ne kadar evren “çorba” durumunda olsa da, aradan harika bir “Wonder Woman” teması çıktı…Tamamen akılda kalıcı, durduk yere aklınıza Wonder Woman teması ve sahneler geliyor. Hans Zimmer‘ın ellerinden öpmek gerek, her duyduğumda tüylerim diken diken oluyor.

Listeye geçmeden önce, bu listenin tamamen kişisel olduğunu ve “Imperial March”  veya “He’s a Pirate”  tarzı tarihe geçmiş, ikonik film müzikleri yerine daha az bilinen film müziklerini seçtiğimi belirtmek istiyorum. 

DİNLEMENİZ GEREKEN FİLM MÜZİKLERİ

1-Marathon | Nick Glennie-Smith (300 Rise of an Empire)

Sizi adeta bir Spartalı savaşçıdan biriymiş gibi “gaza getiren” inanılmaz bir film müziği. 

2-Parlay | Hans Zimmer (Karayip Korsanları : Dünyanın Sonu)

Ennio Morricone’nin “Once Upon a Time In The West” filmi için bestelediği “mızıkalı adam” müziğinden esinlenip bestelenen “Parlay”  “Western ve Korsan” kombinasyonunun hakkını veriyor.  

3-The Ecstasy Of Gold | Ennio Morricone (İyi, Kötü, Ve Çirkin)

Aslında ikonik film müziklerine giren fakat filmin asıl temasının gölgesinde kaldığını düşündüğüm için listeye ekledim çünkü kesinlikle dinlenmesi gereken bir “sanat eseri”. 

4-Beautiful Lie | Hans Zimmer (Batman v Superman)

Filmin aldığı ağır eleştirilerden dolayı gölgede kalmasına rağmen, her ne kadar “Martha” sahnesi ile güzelim müziği heba etseler de, gerçekten de özel bir eser olması nedeniyle “Beautiful Lie’ı” listeye eklemeye karar verdim.

5-Killmonger | Ludwig Göransson (Black Panther)

Wakanda kültürü ve Modern Elektronik tarzlarını sentezlenip, aşırı ikonik bir karakter için bestelenmiş, karakter ve film ile uyumlu kendine özgün inanılmaz bir film müziği. 

BONUS-The Mandalorian | Ludwig Göransson (The Mandalorian)

Müziğin yapımının anlatıldığı video.

Bir dizi teması olmasına rağmen, bana Star Wars’ı tekrar sevdirdiği için bu şaheseri bonus olarak listeye eklemek istedim.