Yeni Battlestar Galactica Dizisi Neden Çok Farklı Olmalı?

Yeniden tasarlanan Battlestar Galactica‘nın, ilgili konuları ele alış biçimleriyle yenilikçi olan öncüllerinin yerini doldurması gerekiyor.

Aynı adı taşıyan önceki iki dizinin yerini dolduracak yeni bir Battlestar Galactica dizisinin kendini diğerlerinden ayırması için bazı farklar yaratması gerekecek. Hem 1978 orijinali hem de 2000’lerin başındaki versiyonu aynı arka plana sahip: ana düşman olarak Cylonlar, 12 Koloni’ye saldırı, Dünya’da yeni bir yuva arayışı ve sivil gemilerden oluşan bir filoyu koruyan Galactica adlı bir savaş gemisi. Diziler, Cylonların doğası, insanların teknolojiyle ilişkisi ve insan olmanın ne anlama geldiği gibi daha derin konuları ele alış biçimleriyle birbirinden ayrılıyor. Battlestar Galactica, orijinali ve yeniden başlatılması, tonları ve temaları dünya olaylarından alınan zamanlarının ürünleriydi.

Yeni projenin ya da projelerin durumu hâlâ belirsiz. Yapımcılar Simon Kinberg (Dark Phoenix) ve Dylan Clark (The Batman) 2020’den bu yana NBCUniversal ile bir Battlestar Galactica filmi üzerinde çalışıyor ve Sam Esmail (I Robot) Peacock için “Battlestar ruhuna sadık kalırken mitoloji içinde yeni bir hikaye keşfedecek” bir televizyon projesi geliştiriyor. Kinberg ve Esmail ortak bir evren yaratma konusunda kararlılar, ancak bu hala uzak bir durum. Yapmaları gereken çok iş var. Battlestar Galactica’nın 1978’deki orijinalinden 2000’lerin başındaki dizisine kadar geçirdiği evrim, yeni bir hayalin de evrim geçirmesini gerektirecektir. Bu klasiklere yeni bir bakış açısı getirilmesi gerekiyor.

Battlestar Galactica İnsanların Teknolojiyle İlişkisi Hakkında

Görünürde Battlestar Galactica insanlar ve Cylonlar arasındaki savaşla ilgilidir, ancak daha derinlemesine bakarsak insanların teknolojiyle olan ilişkisiyle de ilgili olduğu söylenebilir.r Orijinal Battlestar Galactica’da Cylonlar soyu tükenmekte olan sürüngen bir ırktı. İnsanlığı keşfetmişler ve insanların en verimli vücut planına sahip olduğunu tespit etmişlerdi, bu yüzden onlara hizmet etmeleri için robotlar ürettiler. Sonunda robotlar, yaratıcılarını yok eden tamamen bilinçli androidler haline geldi. Evrenin doğal düzenine inanıyorlardı. Battlestar Galactica’nın Cylonları insanların doğal düzenin dengesini bozduğunu gördüler ve evreni zeki varlıklardan temizlemeye yemin ettiler. İnsanlar için teknoloji onları kurtardı(bir uzay gemisiyle kaçtıkları için) ama aynı zamanda Cylon saldırganlığı şeklinde ölümlerine de yol açabilirdi. 30 yıl sonra geçen Galactica 1980 adlı kısa ömürlü bir spinoff’ta, Galactica’dan Dünya’ya bir uzman ekibi gönderilerek oradakilerin Cylonlardan korunmak için teknolojilerini geliştirmelerine yardım edildi.

Yeniden başlatılan Battlestar Galactica’nın biraz farklı bir sorunu vardı. Cylonlar uzaylı bir ırk değil, daha ziyade bilinç kazanan ve yaratıcılarına karşı isyan eden insanların yarattıklarıydı. İşleri daha da karmaşık hale getirmek için, Cylonlar kendilerinin insansı versiyonlarını yaratarak onları insanlardan ayırt edilemez hale getirmişlerdi. Battlestar Galactica’nın ilk gösterime girdiği 2003 yılında, bilinçli yapay zeka şimdiki kadar ileri derecede gerçek bir olasılık olarak görünmüyordu. Terminatör ve Blade Runner gibi filmler bu konuyu irdelemişti, ancak Battlestar Galactica’da insanlar Cylonların tıpkı kendilerine benzeyebildiğini öğrenince şaşkına döndüler. Teknoloji “biz” ve “onlar” arasındaki suları tamamen bulandırmıştı, ancak ilginç bir şekilde, insanlar farkı anlamak için Gaius Baltar’ın Cylon Dedektörü şeklindeki teknolojiyi kullanmaya çalıştılar. İşin ironik yanı Galactica’yı anında yok olmaktan kurtaran şey ileri teknolojinin yokluğuydu. Kolonilere yönelik Cylon saldırısı sırasında hizmet dışı bırakılmış ve askeri tarih müzesi olarak hizmet verecek olan eski bir savaş gemisi olarak, sistemlerinin hiçbiri ağa bağlı değildi, böylece Cylonların ona karşı viral bir saldırı başlatmasını engelledi.

Her Battlestar Galactica Kendi Zamanının Bir Ürünüdür

battlestar galactica serisi

Orijinal Battlestar Galactica 1978 yılında, Star Wars‘un sinemalarda gösterime girmesinden yaklaşık bir yıl sonra gösterime girdi. Yapım büyük eleştiriler aldı ve 20th Century Fox’un Universal aleyhine telif hakkı ihlali davası açmasına neden olacak kadar sert bir şekilde Star Wars‘un taklidi olarak etiketlendi. Ancak dizi tek başına bir seri olduğunu kanıtladı. 70’li yıllarda Amerikalıların Ay’a ayak basması büyük bir heyecan yaratmış ve uzayla ilgili film ve programlara karşı bir açlık oluşmasına neden olmuştu. Battlestar Galactica, Vietnam ve Nixon’ın istifası sonrası politikacılara duyulan güvensizlikten yola çıkarak, meclisi yozlaşmış olarak tasvir ediyordu. Cylonların makine benzeri doğası, Soğuk Savaş’ın nükleer yayılmasından kaynaklanan bir teknoloji korkusunu çağrıştırmaktaydı.

Battlestar Galactica’nın yeniden başlatılması, 11 Eylül ve Teröre Karşı Savaş’ın hemen ardından geldi. Bu da dizinin yinelenen temasını ve tonunu etkiliyordu. Amerika’da olduğu gibi Battlestar Galactica‘da da büyük ve yıkıcı bir saldırının ardından “düşmana” karşı aşırı bir teyakkuz hali vardı. Cylonlar terörizm ve soykırım eylemleri gerçekleştirdiler. Altı’nın Baltar’ı cam bir pencereden yatay nükleer patlamadan koruduğu ve Galactica’da kaybedilen sevdiklerinin resimlerinin bulunduğu Anma Duvarı’nı anımsatan görüntüler vardı. Başkan Roslin, “Başkan olmanın ilginç yanı, kimseye açıklama yapmak zorunda olmamanızdır” diyerek savaş zamanında Amerikan başkanının tek taraflı yetkilerini hatırlattı. Yapım terörizm, işkence ve yasa dışı faaliyetler konularını bu tartışmaları ters yüz ederek ele aldı. Starbuck 1. sezonda Leoban’a filoda saklı olan ve yakında patlayacak bir nükleer savaş başlığının yerini bildiğini söylediği için işkence yaptı. 3. sezonda, New Caprica’nın Cylon işgali altında olduğu bir dönemde, insanlar Cylonların acımasız otoritesini yıkmak için intihar bombacılığını kullanmaya karar verdiler. 11 Eylül sonrası dünyanın ciddi gerçekleri, ahlaki açıdan gri hale getirilerek tamamen farklı bir bağlama oturtuldu.

2020’lerin Battlestar Galactica’sı Neyle Yüzleşmek Zorunda Kalırdı?

Yeni Battlestar Galactica da tıpkı öncekiler gibi insanlar ve onların teknolojiyle ilişkileri hakkında olmalı ve aynı zamanda zamanının bir ürünü olmalı. Battlestar Galactica’nın yayın hayatına son verdiği 2009 yılından bu yana çok şey değişti. Akıllı telefonlar, Apple saatler, fitness takip cihazları ve hatta kalp atış hızını ve uyku düzenini izleyen akıllı yataklarla 2022’nin teknolojisi birçok yönden çok daha kişisel denebilir. Bunlardan herhangi birindeki kaçak teknoloji tehlikeli olacaktır. 2020’lerde sosyal medya, sanal ev asistanları, akıllı evler, sürücüsüz arabalar ve en uçta nöromorfik çipler, bilişsel hesaplama, yapay zeka ve kuantum ışınlanma var. Yeni bir Battlestar Galactica’nın bu gelişmeleri ve insanların bunlarla nasıl ilişki kurduğunu ele alması gerekecek.

Tıpkı iki öncülü gibi, yeni bir Battlestar Galactica da zamandan beslenecektir. Dünya son yıllarda büyük bir belirsizlik yaşadı. Küresel bir pandemi birçok ülkede halk sağlığı krizi ve ekonomik kriz yarattı. İnsanlar hayatları üzerinde çok az kontrole sahip oldukları hissine kapıldılar. Ardından gelen aşı savaşları zaten bölünmüş olan Amerika’yı daha da böldü. Afganistan’dan kaotik çıkış ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgali arasında dünyanın pek çok yerinde kriz ve şiddet yaşanıyor olması da cabası. Özellikle ABD’de kitlesel silahlı saldırılarda bir artış ve kişisel haklarda bir erozyon görüldü. Yeni bir Battlestar Galactica muhtemelen bu alanları keşfedecek ve eğer yeniden başlatılan dizi herhangi bir gösterge ise, bizi olayları farklı bir ışık altında incelemeye zorlayacaktır.

Bir Battlestar Galactica ortak evreni hâlâ birkaç yıl uzakta denebilir. Yapım iyi ve kötü, insan ve makine, geçmiş ve şimdiki zaman, köken ve kader arasındaki sınırlar hakkında pek çok önemli soruyu gündeme getirdi. Kimlik, güç ve insan olmanın ne anlama geldiğine dair sorular sordu ve varsayımlara meydan okudu. Yeni bir Battlestar Galactica’nın bunu aşması ve çağdaş kaygıları da ele alması gerekir.

Siz bu yapım hakkında neler düşünüyorsunuz? Yeni bir BG yapımından beklentiniz ne olur?