DOSYA | DOCTOR STRANGE: IN THE MULTIVERSE OF MADNESS Hakkında Bilinen ve Beklenenler

Marvel Stüdyoları’nın merakla beklenen 4. Faz yapımlarından biri de, Doctor Strange: In The Multiverse of Madness (Doktor Strange: Deliliğin Çoklu Evreninde) filmi. Kısaca Doctor Strange 2 desem, zaten anlayacağınızdan eminim. Bu film, geçtiğimiz Temmuz 2019 tarihinde San Diego Comic-Con etkinliğinde MCU 4. Faz Yapımı olarak açıklanmıştı.

İlk Doctor Strange Yönetmeni Scott Derrickson, Neden Seri ile Yollarını Ayırdı?

İlk Doctor Strange yönetmeni Scott Derrickson’ın stüdyodan Ocak 2020 tarihinde ayrılma nedeni, fikir ve yaratıcılık farklılıklarından dolayı idi… Ancak bu duruma en çok, Doktor Strange’in baş aktörü Benedict Cumberbatch üzülmüştü. 2020 yılının bahar dönemlerinde ise yönetmen koltuğuna, Tobey Maguire başrolü önderliğindeki eski Spider-Man üçlemesinin yönetmeni Sam Raimi getirilmişti.

MCU 4. Faz’ın üçüncü TV dizisi Loki’nin baş yazarı Michael Waldron, Jade Bartlett ile beraber senaristliklerini üstlendi. Aslında Mart 2021 tarihinde beyazperdelere sunulacaktı. Ancak bütün Dünya’da yaşanıp biten COVID-19 salgını yüzünden 25 Mart 2022 tarihine ertelenmişti. Bu film, iki farklı Disney Plus yapımlarından WandaVision ile (hiç beklenmedik şekilde) Loki dizileri ile bağlantılı olacağı da kaçınılmaz!

Doctor Strange 2 Oyuncu Kadrosu

En başlarda belirttiğimiz gibi; geçtiğimiz Temmuz 2019 tarihinde San Diego Comic-Con etkinliğinde Doctor Strange 2, MCU 4. Faz Yapımı olarak açıklanmıştı.

Doktor Strange’in baş aktörü Benedict Cumberbatch, Dr. Stephen Strange karakterini canlandırmaya devam edecek.

Ancak Doctor Strange 2 filminde, resmi ismi ve detayları açıklanıncaya dek Karl Mordo karakteri (Chiwetel Ejiofor) ile arasında yaşanacak olan düşmanlık hikayeleri bekleniyordu. Ama San Diego Comic-Con etkinliğinde durum beklendiği gibi olmadı! Çünkü “In The Multiverse of Madness” ismi ortaya çıkınca, adından da anlaşılacağı gibi çoklu evren hikayeleri daha çok oluşmaya başladı!

Mordo karakteri yine bu filmde yer alacak, ayrıca ilk filmden Benedict Wong ile Rachel McAdams da, sırasıyla Strange’in yakın dostu Wong ve sevgilisi Christine Palmer karakterlerini tekrarlayacak. Asıl sürpriz, WandaVision dizisinden..!

Bunlara ilaveden Elizabeth Olsen‘ın Scarlet Witch (Wanda Maximoff) karakterinin de bu filmde yer alacak olması hepimizi şaşırtmıştı! Wanda karakterinin bu filme gelmesi, WandaVision dizisi ile bağlantılı olacağını da büyük bir kesinliğe yol açtı! Yeni gelen oyuncular arasında Xochitl Gomez, yeni bir Amerikan süper kahramanlarından America Chavez (Ms. America) karakterini canlandıracak.

Hikâye

Kısa süre önce yayınlanan ilk fragmanda da görüldüğü gibi Strange, çoklu evreni tüm görkemiyle sunacak olan Spider-Man: No Way Home filminde önemli bir rol oynayacak. Fragmanda gösterildiği gibi, Örümcek Adam’ın kimliğini kimsenin bilmemesi için sihrini kullanarak Peter Parker’a yardım ediyor gibi görünüyor, ancak bu büyü Strange’in ve Parker’ın kontrolünün ötesinde yeni ve dünya dışı kapılar açıyor. WandaVision ve Loki ile bağlantılı olan çoklu evrenin yaratılması, hepsi de Doctor Strange in the Multiverse of Madness‘a yol açacak!

Doktor Strange’in gizli sahnesinde Mordo’nun Pangborn’la yüzleştiği ve yürümek için kullandığı mistik enerjiyi ondan çaldığı sahneden sonra, Pangborn’a Dünya’da çok fazla büyücü olduğunu söyler. Mordo’nun, baş kahraman için çatışmanın çoğuna neden olan ana düşmanlardan biri olacağı açık. Cadı Maximoff’un WandaVision’daki bir gizli sahnesinde Agatha Harkness‘in daha önce sahip olduğu şeytani büyüyle dolu bir kitap olan Darkhold’u incelerken görüldüğü için Strange’in düşmanlarından biri olabilir. Son olarak, geçen günlerde (Twitter sosyal ağında atılan yakın iddialara göre) yeni bir öncül hikâye yayınlandı:

“Wanda Maximoff, güçlerini elde etmek için America Chavez’i Çoklu Evren aracılığıyla takip ediyor. Sebebi ise, çocuklarını geri almak için onlara ihtiyaç duyuyor ve Strange genç kızı (ve muhtemelen daha geniş Çoklu Evren’i) korumak için devreye girmek zorunda kalıyor.”

Ayrıca aktris Olsen, devam filminin daha karanlık bir yolda ilerlediğini iddia ediyor. “Bu çok korkutucu bir film. Tıpkı eski Sam Raimi gibi. En korkunç Marvel filmini yaratmaya çalışıyor. Gerçekten çılgın, paranoyakça ve korku şovu havasına gidiyor.”

Peki Fragman Ne Zaman Ortaya Çıkacak?

Doctor Strange 2’den bir önceki film olan Spider-Man: No Way Home filminin ilk fragmanı geçtiğimiz Ağustos ayında yayınlanmıştı. Spider-Man 3 filmi ise 17 Aralık 2021 tarihinde beyazperdelere sunulacak. Bu yerleşimi dikkate alırsak, Doctor Strange 2 filminin ilk fragmanının Ekim – Kasım ortaları dönemlerinde yayınlanması planlanıyor. Öncelikle beklenen dönemlerde yayınlanmadığı takdirde; en geç bu seneki 12 Kasım tarihinde düzenlenecek olan ‘Disney Plus Günü’ etkinliğinde, ‘Marvel Special Look’ kısmında yayınlanmasını bekleyebiliriz. Ki,12 Kasım tarihinde öncü fragmanın yayınlanma olayı sadece bir söylenti..!

İkinci fragmana gelince, en geç Ocak ayları içinde yayınlanması beklenebilir. Son olarak, çeşitli TV Spotların Şubat ayı içinde yayınlanması beklenebilir.

Son Olarak Şahsi Görüşlerim Üzerine…

Doctor Strange: In The Multiverse of Madness filminin korku teması olacağından hiç şüphem yok. Bu ay ortalarından itibaren teaser (ipucu) fragmanını beklemeye başlarsak çok iyi olur. Ancak filmin gizli sahnesi için şahsi görüşümü paylaşmalıyım. Bu film, Moon Knight dizisine ya da Blade filmine bağlanmakla bitebilir. Artık Marvel Sinema Evreni’nde korkunç dönemler başlıyor.

Üstelik Marvel Stüdyoları, şimdiden daha fazla korku temalı Midnight Sons gibi projeleri geliştirmeye başlamış durumda! Bana kalırsa, bundan böyle bazı MCU yapımları yetişkinlere özel mühürlenmeli! Özellikle de müstakbel Doctor Strange 3 filmi, Blade, Wolverine ve gerekirse de yeni MCU X-Men serileri… Yani benim bu konudaki kişisel arzum bundan böyle MCU yapımları devamlı olarak çocuklara hitap eden seriler olmamalı…

Sizin Doctor Strange: In The Multiverse of Madness üzerine görüşleriniz neler? Sizce bu yapımdan sonra Marvel evreni nasıl bir şekil alacak? Yorum yapmayı unutmayın ?