THE GUILTY Film İncelemesi | İyi Yapımlardan Uzak Dur Netflix!

Netflix’in Jake Gyllenhaal’lı yeni filmi The Guilty kütüphanede yerini aldı. 2018 Danimarka yapımı Den Skyldige filminin uyarlaması olan yapım eskisini geçebildi mi yoksa kötü bir taklitten mi ibaret? Gelin beraber inceleyelim.

Bir Polis Merkezinde Yaşanan Uzun Dakikalar! – The Guilty Film Konusu

Yaşanan bir olay sonrasında rütbesi düşürülerek çağrı merkezi 911’de masa başı bir işe sürülen polis Joe Baylor ve ekseninde yaşanan olayları konu ediyor The Guilty. Bir dizi gereksiz çağrı sonrasında gelen çağrıyla işler epey bir karışıyor. Telefonun ucundaki kadın, eski kocası tarafından kaçırılmış durumda ve hemen müdahale edilip kurtarılması lazım. Zamanla yarışarak, kadının yerini tespit etmeye çalışan Joe’yu bir kaçırılmadan çok daha fazlası beklemekte ve işler düşündüğünden daha karmaşık bir halde. Filmin konusu kısaca böyle ama eğer 2018 yapımı filmi anlatacak olsaydım da sadece isimleri değiştirir yine aynı şeyleri yazardım.

Den Skyldige / The Guilty (2018)

Kötü Bir Taklitten İbaret! – The Guilty Film İnceleme

Öncelikle belirtmem gerekirse 2018 yapımı Den Skyldige çok başarılı bir film. 2021 yapımını bu filmden bahsetmeden incelemek pek mümkün değil. Çünkü neredeyse iki yapımın replikleri bile aynı. Peki The Guilty filmini başarısız yapan şey ne? Hemen söylüyorum; bu filmi başarısız yapan şey Netflix! Den Skyldige sade bir polis karakolunda geçen bir tek mekan filmi ve buna rağmen bir dakikasında bile sıkılmıyorsunuz. Başta oluşturduğu iki gizemi de son sahneye kadar koruyor. 2021 yapımı filmde ise Jake Gyllenhaal’ı oynatmak bile başlı başına pahalı bir iş! Polis merkezindeki pahalı aletler, California yangını görüntüleri, hepsi pahalı! Bu da filmin psikoloji ve karakter odaklı yapısını fazlasıyla bozmuş durumda.

Filmi ne kadar gergin yaparsak o kadar enerjisi yükselir diye düşünmüşler sanırım. Bu yüzden de bolca sinirli ve abartılı hareketler görüyoruz yani anlayacağınız klişe. Netflix olur da drama olmaz mı? Bolca ve yersiz bir dram yani anlayacağınız yine klişe. Bir defa daha klişe yazmak istemiyorum artık siz bence durumu fark ettiniz. Filmin finalinde yapılan gereksiz değişiklik de kurulan bütün gizemi mahvetmiş. Aslında yapım fazlasıyla detaya boğulmuş, bu detayların arasına da yersiz mesaj kaygısı eklemiş. Gizemi mahveden şey bu hamleler. Sanki orijinal filmden iyi olan her şeyi çıkartmışlar da yerine kötü şeyleri eklemişler. Yazdığım sebeplerin hepsini toplayınca The Guilty benim gözümde kötü bir taklitten ibaret maalesef.

Okur, yazar, izler