Leyla ile Mecnun: 4.Sezon Nasıl Gidiyor? | Dizi İnceleme

Leyla ile Mecnun tam gaz devam ediyor. Şimdiye kadar 5 bölüm yayınlanan dizi yoğun bir izleyiciyle ve büyük bir ilgiyle karşılaştı. O kadar yoğun bir izleyiciyle karşılaştılar ki yeni sezon çekimleri bile başladı. Önce Ali Atay röportajında bunu onayladı ardından Onur Ünlü Instagram hesabından çekimlerin başladığı haberini paylaştı. Bütün Leyla ile Mecnun sevenlere şimdiden hayırlı olsun.

Leyla ile Mecnun

Tekrar söylemeliyim ki dizinin devam etmesi gerçekten çok iyi oldu. Ancak bu bazı eksiklikleri olmadığı anlamına da gelmiyor. Elbette bu eksiklikler telafi edilmeyecek eksiklikler değil. Fakat bunlar artarak devam ederse diziyi çok fazla olumsuz etkileyeceği de kesin gibi. Yine de fazla karamsarlığa kapılmayalım. Yayınlanan bölümlerde 2. ve 4. bölümler arasında bu tip sıkıntılar vardı. Geri kalan bölümler çok iyi bölümlerdi. 1.bölüm hakkındaki görüşlerimi ‘Leyla ile Mecnun: Her Giden Biraz Değişir Ama Bazı Duygular Değişmez | 4.sezon 1.bölüm İnceleme’ isimli yazımda bahsetmiştim. Ayrıca sevdiğimi de söylemiştim. O yüzden bu yazıda nedenini açıklayarak öveceğim bölümler 3. ve 5.bölümler olacak. Geri kalan bölümlerin de eksik taraflarından bahsedeceğim.

Eksik Bir Şeyler Var” Tadı Veren Bölümler – Leyla ile Mecnun

2.ve 4.bölümü diğerlerine göre az beğensem bile onları da her Leyla ile Mecnun bölümü gibi mutlulukla izledim. Ayrıca o bölümlerde de çok güldüğüm sahneler hiç yok değil. Ancak bazı şeylerin eleştirilmesinin de gerekli olduğunu düşünüyorum.

2.Bölüm: Hayalet Karım Benim!

Güzel bir başlangıç bölümünden sonra bende hafif olmamışlık uyandıran bir bölüm olan 2.bölümü izledik. Bölümdeki bu olmamışlık hissinin en büyük sebebi Erdal‘ın hızlı bir şekilde olan karakter dönüşümüydü. Bir bölüm öncesinde hayatla kendisini soyutlamış ve mala mülke değer vermeyen biri olan Erdal, bu bölüm aniden bakkalı açtı ve paragöz kişiliğine geri döndü. Bu açıklanamayan karakter gelişimi yüzünden bölümü izlerken dikkatim dağılmaya başladı. Ayrıca ürün yerleştirme dizinin finansal desteği için gerekli olsa bile Leyla ile Mecnun‘da alışık olduğumuz bir şey değildi.

Bir diğer alışık olmadığımız şey ise dizi içinde kullanılan argo kelimelerdi. Eskiden argo kelimeler yerine daha yaratıcı hakaretler kullanılırdı. Örneğin tuvalet terliği bunlardan biriydi. Ancak belli ki dijital platformda yayınlanmasının verdiği özgürlükle birkaç argo kelime sahnesi de eklenmiş. Umarım bunlar fazla devam etmez. Bölüm bana göre fazla iyi olmamasına rağmen güzel şeyler de vardı. İsmail Abi‘nin Escobar sahnesi ve Hayalet Nurten sahneleri bence iyiydi. Ancak bölümün genel kurgusu sıkıntılıydı. Çünkü daha önemli şeyler anlatılması gerekirken biraz doldurma sahnelerle geçti bana göre. Birde Yavuz‘u bu şekilde görmek ilginç olsa bile biraz üzücü oluyor. Buna rağmen bu bölümde zevkli olan şeylerden biri de onun sahneleriydi. Bunu da unutmadan yazayım.

4.Bölüm: Çınar Ailesi Evsiz Kalıyor!

Harika 3.bölüme geçmeden önce 4.bölümü de eleştirip aradan çıkartalım. 4.bölüm de son 10 dakikası dışında doldurma sahnelerle geçen bir bölümdü. Çınar ailesinin apar topar evden çıkmasıyla bizimkiler kalacak yer aramaya başladı. Erdal yine karakterinin gereğini yaptı ve onları kendi evine almayıp dışarıdaki çadırda yatırdı. 2.bölümde olan ürün yerleştirme gibi şeyler bu bölümde de vardı. Ayrıca İskender‘in aşık olduğu karakterle olan diyalogları da çok sıkıcıydı bana göre. Neandertal sahneleri de bana fazla komik gelmedi. Bu bölümdeki en temel sorun komedi odaklı bir bölüm yapılmak istenmesine rağmen fazla komik olmayan bir geçiş bölümü ortaya çıkmış olmasıydı. Ancak son 10 dakikada İsmail‘in Yavuz yüzünden yaşadığı hayal kırıklığı, Pakize‘nin gelişi ve Karabasan‘ın gizemli bir şekilde Leyla‘yla buluşması gibi sahneler güzel sahnelerdi. Ayrıca Dosto üzerinden dizi sektörünün eleştirilmesi de güzeldi.

İşte Leyla ile Mecnun Ruhu Bu” Bölümleri

3. ve 5. bölüm gerçekten harika bölümlerdi. Zaten bu dizinini absürt macera temalı bölümleri genelde güzel oluyor.

3.Bölüm: Çin Vazosunu Almaya Gidiyoruz!

Bu bölüm Ben de Özledim’de gösterilen akıllarda soru işareti bırakan Leyla ile Mecnun finaline selam vererek başladı. Aksakallı Dede, Mecnun’un hayali bir karakter olduğu ve Mecnun’un her şeyi kafasında hayal eden yatalak bir hasta olduğu evrenleri Mecnun’a gösterdi. Böylece orada gösterilen final de kendi içinde mantıklı bir şeye bağlanmış oldu. Paralel evrenler! Bu gerçekten harika düşünülmüş bir şeydi.

Daha sonra Mecnun’un uyuduğu zaman konuştuğu Leyla’nın da paralel evrende olan bir Leyla olabileceğinden bahsettiler. Yani sevdiğimiz fantastik ve gizemli Leyla ile Mecnun bölümleri bu bölümle yeniden başladı. Ve daha da önemlisi Metonya geri döndü! Akıl hastanesinden Metin’i alan Mecnun ve İsmail, birkaç kişiyi daha yanlarına aldılar. Böylece Metonya fethedildi! Mecnun ve İsmail daha sonra 2.bölümde kırılan tarihi Çin vazosunun aynısını bulmak için 1700’lerin Çin’ine yolculuk yaptılar. Yolculuk başlamadan önce Bünyamin‘e de gerçekten ayıp ettiler ve onu bir türlü yanlarına almadılar. Aslında eski bölümlerde onun yaptıkları akla gelince mantıksız davrandıkları da pek söylenemez. Ancak bu durum Bünyamin’in yeniden Benjamin‘e dönüşmesine sebep verdi. Bölüm içinde Moğollar Müzik Grubu, Ögeday ve Oğulları, İsmail’in paralel evrende balık olduğunu öğrendikten sonra yanından düşürmediği Japon Balığı gibi unsurlar gayet keyifliydi.

5.Bölüm: Kötülüğün Kaynağı!

5.bölümde güzel bölümlerden biriydi. Hatta sezonun şimdiye kadar olan en iyi bölümü bile diyebiliriz. Mecnun uyuduğunda her zaman gittiği yere gitti ama bu sefer Leyla orada yoktu. Tonton teyzemiz kötülerin tarafına geçmiş bir şekilde Mecnun’a Leyla’nın kaçırıldığını söyledi. Ardından Mecnun, Karabasan ve Benjamin’in onu kötülüğün kaynağına götürdüğünü öğrendi. Pakize’nin gelişiyle birlikte İskender ve Mecnun’un ona olan soğuk davranışlarını izlemeye başladık. İskender ona dargındı Mecnun ise annesiyle konuşacak bir şeyi olduğunu düşünmüyordu. Ama Aksakallı ise Mecnun’a belki sana anlatacakları vardır diyordu. İskender’in Pakize’ye ”Neden döndün?” diye sorması ve Pakize’nin ”Neden gittin, diye sorarsın zannediyordum.” gibi diyaloglar harikaydı.

Kötülüğün kaynağını bulmaya giden Mecnun ve ekibi çeşitli göndermelerle dolu bir maceraya yola çıktılar. Ve bize eğlenceli ve komik dakikalar yaşattılar. Macerada herkes teker teker eksilmeye başladı. Geriye Mecnun ve İsmail kaldığında da kötülüğün kaynağını bulmuşlardı. Ancak orada Leyla yoktu ve aslında bu Karabasan‘ın tuzağıydı. Eğer Mecnun oraya girerse Aksakallı‘nın sır gibi sakladığı kötülüğün kaynağını bulacaklardı. Ve onun aracılığıyla dünyaya kötülük yayılacaktı. Ayrıca Karabasan Mecnun’un uyurken gördüğü Leyla‘nın gerçek dünyadaki Leyla’dan kalan son iyilik parçası olduğunu söylemesi bir gizemi daha sona erdirdi.

Yavuz ise yaptıklarından pişman bir şekilde İsmail’den özür diledi ve kendini nehre attı. Çünkü dışarıdan birinin nehre girmesi bir felakete sebep olmaktaydı. Böylece Yavuz vicdanını temizlemek istedi. Bu durum dünyanın sonunu getireceği için İyi Leyla’nın da kendini feda etmesi bunu durdurabilecekti. Ardından o da kendini feda etti. Bunu yapmadan önce diğer halinin iyiliği hatırlaması için Mecnun’un kulağına bir şey fısıldadı. Bölüm ise Mecnun’un annesini affederek onun dizine yatmasıyla son buldu. Ancak akıllarda hala bir soru işareti vardı. Pakize neden gitmişti? Bölüm Pakize’nin ”Bir gün neden gittiğimi anlatırım.” demesiyle bitti. Bu arada hayalet karısına boşanma davası açan Erdal Bakkal da akıl hastanesine yatırıldı.

Son Notlar-Leyla ile Mecnun

Dizi genel olarak iyi gidiyor. Ama doldurma bölümler olmasa daha iyi olacak. Ayrıca şimdiye kadar Erdal ve İskender sahnesi olmaması da dizi için büyük eksiklik bence. Bununla birlikte Yavuz’un durumu yüzünden alışık olduğumuz Mecnun, İsmail ve Yavuz sahneleri de henüz göremedik. Bunlara ek olarak Yavuz’un Eylül’ün ölümünden sonraki karakter dönüşümü ve nasıl zengin olduğu da anlatılır diye umuyorum. Bunlar dışında dizi gayet keyifli gitmeye devam ediyor. Yeni sezonu erken görecek olmamız bir kez daha hayırlı olsun!

25 yaşında hayal sever bir gencim.