NETFLIX BELGESEL İÇERİKLERİ – Kolayca Bulabileceğiniz Birbirinden Güzel 5 Yapım

Hepinize tekrar ve tekrar merhaba değerli filmseverler! Bu yazımda sizlere bahsetmek istediğim ne hepimizin bayıla bayıla izlediği distopik eserler; ne de uluslararası ödüllü yapımlar. Bu yazımda sizlerle konuşmak istediğim konu hepimizin Netflix’te kolaylık ile bulabileceği birbirinden harika 5 belgesel. Vakit kaybetmeden “Netflix belgesel içerikleri” yazımıza okumaya başlayın!

1. Audrie & Daisy

Amerika’nın farklı uçlarında yaşayan iki genç kız. Farklı hayatlara sahip bu iki kızın ortak noktası; arkadaş sandıkları kişiler tarafından gördükleri cinsel istismar ve siber zorbalık. Belgesel; ikisinin de intahara kalkışması ve ne yazık ki birinin hayatını kaybetmesi ile sonuçlanan bu davayı ele alıyor. Belgesel ayrıca araştırmacılar, gençler ve diğer kurbanların görüş ve ifadelerini içermekte.

Çağımızdaki büyük sorunlardan biri olan siber zorbalığın temel alındığı bu belgesel sizlere internette yorum yapmadan önce bir kere daha düşünmenizi sağlayacak.

2. The Last Dance

Basketbol sevenlerin çoktan yalayıp yutmuş olduğu bu belgeselin merkezinde 81 ve 84 yılları arasında lige adeta hükmeden Bulls takımı ve Michael Jordan yer almakta.

Düşüşler; yükselişler, harika rekabetler, tatlı ve sert çatışmaların yer aldığı bu belgeselde beraber Bulls’un soyunma odasına giriyor ve takımı, en önemlisi de 6. şampiyonluğunu elde etmeye çalışan Jordan’ı yakından görüyoruz.

Benden söylemesi: Belgesel o zamana ait görülmemiş kamera kayıtlarına bile sahip.  

3. High Score

Geeklerin adeta güvenli bölgesi olan video oyunlarının arkaplanlarını hiç merak ettiniz mi?

Bu belgesel Tetristen tutun Nintendo’ya; hatta bugün hemen hepimizin evlerindeki konsollara kadar oyun sektörünü ele almakta. Üreticilerden, yazılımcılara birçok konuğu içerisinde barındıran bu belgesel oyunlara ve sistemlere bakışınızı oldukça değiştirecek.

4. Power of Grayskull: The Definitive History of He-Man and the Masters of the Universe

1980’lerin başında ekranlarımıza gelen ve izleyen herkesi bağımlısı yapan He-Man’i duymuş muydunuz?

Filmler, oyuncaklar, çizgi romanlar hatta bir yan seri ile milyon dolarlık bu seri bir dönem çoğumuzun hayatına damga vurmuştur. Bu belgesel ile bu harika yapımın perde arkasına giriyor ve yapımcılar, sanatçılar, yönetmenler ile konuşarak He-Man efsanesinin adeta bir parçası oluyoruz.

Gölgelerin gücünü siz de hissedebiliyor musunuz?

5. 13th

Sizlere bahsetmek istediğim son belgesel: 13th. Amerika’daki kölelik sistemi ve ırksal eşitsizliği konu alan bu belgeseli izlerken tüylerinizin diken diken olacağına bahse varım. Günümüzde bile devam eden ırksal ayrımcılığın getirdiği zorlukları kapsayan bu belgesel bizlere aktivistle ve ırkçılığa maruz kalmış insanları dinleme şansı tanırken bir yandan da geçmişteki insanlık dışı tutumları gözler önüne sermekte.

Başta da dediğim gibi tüylerinizi diken diken edecek bu yapımın daha fazla kişiye ulaşması ve beraber bilinçlenmemiz en büyük temennilerimden biri.  

Umarım bahsettiğimiz Netflix belgesel içeriklerini severek izlersiniz. Başka bir yazıda görüşene dek hoşçakalın!

Şu yazımıza da göz atmak isteyebilirsiniz: İzlemeniz Gereken 5 Doğa Belgeseli