Fantasik Kurgu Kitaplarından Uyarlama Olarak Gelecek Fantastik Diziler

HBO kanalının Game of Thrones dizisi 7 sezonluk muhteşem serüvenin sonunda düşük puanlı bir final sezonu ile sona erdi. Finalindeki hayal kırıklığı bir yana dizi halen en iyi fantastik diziler arasında birinci sırayı korumakta. Bu sebeple sona erişi ile bir boşluk oluştu. Bu boşluğu dolduracağı söylenen yapımlardan biri de Netflix’in Witcher’ıydı. Övgüye değer bir çaba gösterilmiş olsa da Game of Thrones’un tahtını alması çok zor. Zaten bize kalırsa hikayesi ve karakterleri gereği kıyaslamak için uygun bir yapım da değil.

Peki şu anda fantastik diziler için can atanları neler bekliyor? Şu anda az seçenek var. Ama Taht Oyunları’nın yerini almak için bir sürü adayın da geleceğini söylemeden etmeyelim dedik. Aralarında Game of Thrones benzeri diziler de mevcut. İşte gelecek fantastik kurgu yapımlarından ön hazırlık ve prodüksiyon aşamasında olanlar.

Netflix, HBO, Amazon ve Disney + ‘dan gelecek olan Fantastik Diziler

 

Michael Moorcock’un ELRIC serisi

Glen Mazzara (The Walking Dead) ve Vaun Wilmott (Star Trek: Discovery) Michael Moorcock‘un destansı fantastik romanının dizi yapımcılığına soyunmuş durumdalar. İkili şu anda proje için ev arayışındalar diyebiliriz. Ancak muhtemelen uzun süre aramalarına gerek kalmayacak. Michael Moorcock’ın elinden çıkan 70’lerin kılıç ve büyücülük serisi birçok bilimkurgu serisine de ilham verdi.


The Dark Tower (Kara Kule)

Birçok hatalı başlangıçtan sonra  Dark Tower (Kara Kule) 2017’de bir sinema filmi olarak beyaz perdede karşımıza çıkmıştı. Başroldeki Idris Elba’nın ününe ün katan bir yapım olan Dark Tower, izleyiciler tarafından pek beğenildi sayılmaz. Buna rağmen Stephen King’in bu romanını diziye çevirmek için çalışmalar sürüyor. Bu dizide EastEnders’dan Sam Strike’ı Elba’nın oynadığı Roland Deschain olarak göreceğiz, ayrıca Vikings ve BlacKkKlansman’da rol almış aktör Jasper Pääkkönen, filmde Matthew McConaughey’in oynadığı The Man In Black’i dizide oynayacak.


Warhammer

Minyatürlerle oynanan bir strateji oyunu olarak başlayan Warhammer’ın bir sonraki adımı destansı bir televizyon dizisi olmak. The Man in the High Castle yaratıcısı Frank Spotnitz, Eisenhorn adını taşıyan bir Warhammer 40.000 dizisi geliştiriyor. TV dizisi kıdemli çizgi roman yazarı Dan Abnett tarafından yazılan Warhammer romanlarından uyarlanacak.


Lord of the Rings

Amazon, Game of Thrones’un boşluğunu doldurmak için sadece The Wheel of Time’a yönelmekle kalmıyor. Orta Dünya’nın İkinci Çağında belirlenen Yüzüklerin Efendisi öncesini anlatacak seriye bol miktarda para aktardığı söylenmekte. Bilmeyenler için belirtelim; Yüzüklerin Efendisi serisinde İkinci Çağ, Morgoth’un düşmesi (Sauron’un efendisi) ile Son İttifak’ın oluşumu arasındaki dönem olarak tanımlanmaktadır. Amazon’un 5 sezonluk bir seriyi taahhüt ettiği söyleniyor. Reuters’ten gelen ayrı bir haberde sadece ilk iki sezonun Amazon’a 500 milyon dolara mal olacağı belirtiliyor. Cidden dizi tarihindeki en yüksek bütçeli yapım olacağı belli.

 


The Wheel of Time (Zaman Çarkı)

Fantastik kurgu türünde uzun yıllar boyunca en üstte Yüzüklerin Efendisinin ardından ikincilik için mücadele eden George R.R. Martin’nin Buz ve Ateşin Şarkısı ve Robert Jordan’ın A Wheel of Time yani Zaman Çarkı serisi vardı. HBO’nun Game of Thrones uyarlaması ile  A Wheel of Time üzücü bir şekilde geride bırakıldı. Şu anda Rosamund Pike’ın oynadığı bir dizi uyarlamasını yapan Amazon sayesinde bu değişebilir.  Pilot bölüm için çalışan Rafe Lee Judkins, Robert Jordan’ın Zaman Çarkında yarattığı fantastik dünyayı bu kadar zengin yapan şeyi yakalarsa, Amazon yayın platformu bir cevher bulmuş olur.


Lazarus

Herkes Disney + ve Netflix arasındaki savaşa odaklanırken, Amazon güçlü silahlarını sessizce bir araya getiriyor. Bu kez Greg Rucka ve Michael Lark çizgi romanı Lazarus’un dizi uyarlaması ortaya çıkıyorlar. Çizgi roman hakları ilk olarak 2017’de projeyi Amazon’a satan Legendary 2015 tarafından satın alındı. Seri, her biri topraklarını bir feodal sistemde yöneten 16 ailenin yönettiği distopik bir dünyayı anlatıyor. Her aile, Lazarus adıyla bilinen genetik olarak değiştirilmiş olan en güçlü bireyleri ile anlaşmazlıkları çözmektedir.


Wild Cards (Vahşi Kartlar)

wildcards - Gelecek fantastik diziler

 

George R.R. Martin’in ikinci en ünlü eseri, yabancı bir virüsün insan DNA’sını mutasyona uğratarak süper güçler verdiği X-Men benzeri bir dünyayı önümüze sunan süper kahraman serisi Wild Cards’dır. 2. Dünya Savaşının hemen ardından uzaydan gelen bir virüs New York şehrinin üzerine saçılır. Bu virüsle temas edenlerin büyük kısmı ölürken, enfekte olup hayatta kalanların çoğu deforme olmuş/biçim değiştirmiş yaratıklara (“jokerler”), çok küçük bir kısmı da süper güçlere sahip insanlara (“aslar”) dönüşür. Asların bazıları yeteneklerini insanlığın hizmetine sunar. bazılarıysa güçlerini kötülük için kullanırlar. Wild Cards onların hikâyesidir. Bugüne kadar toplam 27 kitap yayınlandı, bunlardan 9 tanesini George RR Martin yazdı, geri kalanında ise  editör olarak görev yaptı.


The Kingkiller Chronicle (Kral Katili Güncesi)

George R.R Martin’e veya Robert Jordan/Brandon Sanderson’a saygısızlık olmasın ama son on yılın en iyi fantastik serisi Patrick Rothfuss’un The Kingkiller Chronicle eseri oldu. Seri günlerini mütevazi bir barmen olarak yaşayan, ünlü bir maceracının otobiyografisi olarak ortaya çıkıyor.  2017’nin sonlarında serinin haklarına sahip olan firma Lionsgate’di . Showtime projeyi geliştirmek için Eylül 2019’da sona ermeden önce çalışmalara başladı. Belki de fantastik diziler arasında en çok ilgi çekecek yapımların içinde Kral Katili Güncesi de olacak.


House of Dragons Targaryen ön hikayesi

HBO, The Long Night’a odaklanacak olan ve fantastik diziler arasında en popüler olan Game of Thrones’un ön hikayesi dizisinin pilot bölümünün iyi karşılanmaması sebebi ile iptal etmişti. Ancak başka bir G.O.T dizisi prequel’i de mevcut. Bu hikaye ise Targaryen hanesini anlatmakta.

Robert Baratheon’un ayaklanmasından 300 yıl öncesini anlatacak olan ikinci bir ön hikaye dizisi olan bu yapım halen geliştirilme aşamasında. Dizinin adı ise House of Dragons olacak. Fatih olarak ünlenen Aegon zamanını konu alacak ve Targaryen’lerin iktidar olarak Demir Taht’a oturduğu döneme odaklanacaktır.


Earthsea (Yerdeniz)

Earthsea - Gelecek fantastik diziler

 

2004 yılında SYFY tarafından yayınlanan mini dizi birçok kişi tarafından sevilmiş olsa da, kitabın hakkını tam olarak verdi diyemeyiz. Neyse ki, Ursula K. LeGuin’in Earthsea serisi artık Nightcrawler dizisinin yapımıcısı Jennifer Fox tarafından diziye çevrilme aşamasında.


Shadow and Bone (Gölge ve Kemik)

Shadow and Bone - Fantastik diziler

The Punisher aktörü Ben Barnes, Leigh Bardugo’nun Shadow and Bone kitabının dizi  uyarlamasında başrolü kapmış durumda. Fantastik seri, karanlığın ve büyünün hüküm sürdüğü bir dünyada krallığın kaderini değiştirebilecek fakat güçlerinin farkında olmayan yetim bir kız  ve genç bir askeri konu alıyor. Netflix, dizideki 3 kitabın tümünü kapsayacağı bildirilen 8 bölümlü bir uyarlama taahhüt etmiş.


The Watch  – Discworld (Diskdünya)

Discworld - Fantastik diziler

BBC tarafından geliştirilmekte olan The Watch dizisi Terry Pratchet’in Discworld isimli kitap serisine dayanıyor. Yapımda fantastik öğelerin dışında komedi öğeleri de taşıyacak.


Cursed

Frank Miller ve Tom Wheeler’ın Kral Arthur efsanesini yeniden kurguladığı grafik romanı henüz piyasaya sürülmedi ama Netflix 2020’de yayınlayacağı bir dizi uyarlamasına karar vermiş durumda. Katherine Langford, Gölün Leydisi olmaya çalışan kahraman Nimue olarak rol alacak. Netflix ilk sezonun 10 bölüm olacağını da açıkladı.


Willow

Fantastik diziler listemizin sıradaki ismi; Willow. Jon Kasdan’ın (Empire Strikes Back yazarı Lawrence Kasdan’ın oğlu) öncülük ettiği bir Willow devam serisi şu anda Disney + ‘da geliştiriliyor. Warwick Davis, ana kahraman rolüne geri dönerken, dizi şimdi Elora’nın yetişkin haline odaklanacak.


The Witcher 2. Sezon

fantastik diziler

Henry Cavill, Superman pelerinini çıkarıp Witcher’ın kılıcını tamamen kuşandı diyebilir miyiz? Bundan emin olmamız zor. 2019 sonlarındaki haberler, Cavill’in ekibinin sözleşmeleri ünlü aktörün Superman rolünde olmaya devam etmesi yönünde uzattığına dairdi. Yani İngiliz aktörün Çelik Adam olarak karşımıza çıkmaya devam edecek gibi. 2020’de çıkacak yeni Batman serisi sonrası WB yeni bir Superman’i de ortaya çıkarabilir. Ama şu anlık konumuz Witcher olduğu için bu konunun detaylarını şu anlık es geçelim.

Cavill, Netflix’in Witcher dizisinde Rivialı Geralt rolününün altından kalkmış diyebiliriz. Gelen yorumların çoğunun olumlu olması da bunu niteliyor. Dizide showrunner olarak görev yapan Lauren Schmidt Hissrich, uyarlamanın ikinci sezonunun hayranlar ve eleştirmenler tarafından beğenilmiş olan ilk sezonu da geçeceğini vaat ediyor. Biz de doğal olarak merakla ikinci sezonu bekliyoruz.


Siz en çok hangisini heyecanla bekliyorsunuz? Yorum yaparak fikirlerinizi belirtin. Veya bu dizileri sevebilecek arkadaşlarınızla bu haberimizi paylaşın.