DISNEY & PIXAR’dan Çıkan En İyi 5 Animasyon Filmi

Animasyon filmleri beğenme nedenimiz genelde tatlı ve sevimli karakterlerin olmasından ziyade çocuklara yönelik de olması açısından önemlidir. Kullanılan renkler, karakter tasarımları, animasyonlar ve değişik hikayeler ile çocuklar ve yetişkinler için iyi bir film alternatifi oluyor. Teknoloji de geliştiğinden dolayı artık daha rahat bir şekilde güzel filmler izleyebiliyoruz. Sizler için derlediğimiz en iyi birkaç animasyon filmi aşağıdaki listede. Bu yapımları izlememiş olan kişi sayısı azdır.

İşte animasyon filmlerini pek izlememiş olan kişilere önerebileceğiniz Disney & Pixar’dan çıkmış 5 animasyon filmi.

 

Monsters Inc

 

Ülkemizde ‘Sevimli Canavarlar’, Canavarlar Dünyası adıyla çıkan yapım, kendilerine ait bir dünyada yaşayan ve yaşayabilmek için insanlara ihtiyaç duyan ilginç ve sevimli canavarların dünyasının insanlarla karıştığı an ortaya çıkan trajikomik hikayeyi anlatmaktadır.

Pete Docter’ın yazıp yönettiği yapım, ülkemizde 2002 yılında vizyona girmiştir.


Toy Story (Oyuncak Hikayesi)

Shrek gibi Toy Story de ilk çıktığı zamanlar oldukça büyük yankı uyandırdı ve milyonlarca kişi tarafından izlendi. Disney ve Pixar ortaklığının getirdiği güçle mükemmel bir animasyon film olarak tarihe geçti.

Pixar’ın en başarılı işlerinden biri olan Toy Story’e 2 film daha çekildi. Tim Allen(Buzz) ve Tom Hanks’in(Woody) seslendirdiği iki ana karakter birçoğumuzun en sevdiği animasyon karakteri haline gelmişti.


The Incredibles (İnanılmaz Aile)

Türkçeye İnanılmaz Aile olarak çevrilen filmde güçlerini gizlemek zorunda kalan bir ailenin hikayesi anlatılır. Eskiden çok ünlü ve herkesin tanıdığı bir süper kahraman olan Bob Parr aile hayatına karışınca sessiz sakin hayatına başlar. Ancak işler istediği gibi gitmeyecektir.

Seslendirme kadrosunda Brad Bird, Craig T. Nelson, Samuel L. Jackson gibi isimler bulunduran ve süper kahramanlardan oluşan aile bireylerini bize tanıtan bu filmin ikincisi de bu yıl vizyona girdi.


Finding Nemo (Kayıp Balık Nemo)

İlk çıktığı zamanlar oldukça sükse yapan film, kaybolan bir balık olan Nemo’nun aranmasını konu eder. Bir insan tarafından yakalanan Nemo’nun kurtarılma mücadelesini konu alır.

Yapımcılığını Graham Walters’ın yaptığı film, ülkemizde 2004 yılında vizyona girmişti.


Wall-E

Dünyanın çöple ve hurda ile dolduğu, artık insanlığın uzay gemilerine binerek dünyayı terk ettiği bir dünyada Wall-E robotunun bir gün Eve isimli bir araştırma robotuyla karşılaşmasını konu ediyor.

Animasyon Filmi wall e21 Haziran 2008’de yayınlanmış olan Wall-E’nin yönetmeni Andrew Stanton’du. Seslendirmenler arasında da bulunan Stanton’un dışında Ben Burtt, Jeff Garlin, Elissa Knight gibi isimler de vardı.
Yapım, En İyi Animasyon Filmi Oscar’ını almıştır.


Bonus olarak 2009 yapımı Up(Yukarı Bak) 2012 yapımı Brave(Cesur) ve 2015 yapımı Inside Out(Ters Yüz) isimli yapımları da tavsiye edebiliriz. Elbette birçok başka Pixar, Disney yapımı var. Ancak bu yazımızda hepsine yer vermek yerine en iyilerini derledik. Umarız beğenmişsinizdir. Siz de en sevdiğiniz animasyon filmini yorumda belirtebilirsiniz.