DOCTOR WHO Dünyasının KÖTÜ ADAMLARI [A Harfi]

Aslında Doctor Who dünyasında öyle çok da kötü adamlar yok. Çoğunluğu kendileri açısından bakıldığında çok iyi amaçlara hizmet ediyorlar. Savaşları bitirmek, hastalıklardan kurtulmak ve ölümsüz olmak, bilgiyi herkese yaymak yada ne bileyim en basitinden toplumu ahlaksızca da olsa çok ileriye götürmek. Ama sevgili Doktor’umuz bu durumu tek adamın dayatmasına razı olmuyor ve bu sevgili kötü adamları alt ediyor. Bakalım kimdir bu kötü adamlarımız…

Uzun bir liste olacağı için alfabetik olarak yayınlayacağım ve bölümler halinde olacak. 🙂

 

A. Helen

The Happiness Patrol (1988) hikayesinde görülen Helen A., Terra Alpha‘da bulunan insan kolonisinin yöneticisidir. Dönemin İngiliz Başbakanı Margaret Thatcher‘ın bir çeşit karikatürsel yansıması olarak tasarlanmıştır.

Sylvester McCoy, 2010 yılında Sunday Times‘a bu karakter hakkında şunları söyledi: “Margaret Thatcher Doktor‘un karşılaştığı herhangi bir canavardan çok daha korkunçtu.”


Abzorbaloff

Abzorbaloff, Colchester, Essex‘te yaşayan 9 yaşındaki William Grantham tarafından Blue Peter tarafından düzenlenen “Doctor Who’ya Bir Canavar Tasarla” yarışması için tasarlanmış bir canavardır.

Yarışma Temmuz 2005’te açıklandı ve toplamda 43.920 kişi katıldı. Katılımcılar arasında yapılan elemeler sonucunda ise kazananı Blue Peter editörü Richard Marson, sunucu Gethin Jones, Doctor Who‘nun başyazarı Russell Russell ve 10. Doktor David Tennant seçti. Yarışmanın birincilik ödülü ise canavarın Doctor Who‘nun bir bölümünde yer alacak olmasıydı. Tennant, Blue Peter‘ın 17 Ağustos 2005 tarihli bölümünde kazananı açıkladı.


Animus

Animus, bilinmeyen bir gezegenden Vortis gezegenine gelen ve ilk olarak The Web Planet (1965) hikayesinde ortaya çıkan uzaylı bilinçtir.

Animus bir daha dizide değilse de kısa hikaye ve romanlarda gözüktü yada en azından bahsedildi. 2006 yılında yayınlanan “Doctor Who Annual 2006 da dönemin başyazarı Russell T Davies  “Ulu Animus’un Zaman Savaşında yok olduğunu” açıklamıştı.


Azal

DOCTOR WHO Dünyasının KÖTÜ ADAMLARI

Azal, Üçüncü Doktor‘un The Dæmons (1971) hikâyesinde Devil’s End‘i terörize eden Dæmos gezegeninden gelen Dæmon’dur. Yani İblis mitinin çıkış kaynağıdır.

Listemiz B harfi ile devam edecek. Sitemizi takip ederek bir sonraki makaleden haberdar olabilirsiniz.