Çizgi Roman Severlere FİLM Önerileri #2

Çizgi roman geek’leri yerlerini aldı mı? Çizgi Roman Hayranı Her Geek’in İzlemesi Gereken 10 Film yazı serimizin ikincisi ile karşınızdayız. Listemizde yine Marvel ve DC filmleri yer almıyor ancak bu sefer önerdiğimiz filmlerin popüleritesinin az olması gibi meramımız da yok. Umarız herkes kendine izleyince çok seveceği bir film bulur listemizden. Bu sefer tüm yapımların çizgi roman uyarlaması olduğunu da belirterek başlayalım:

#1 I KILL GIANTS (2017)

Image Comics’in 7 sayıcık aynı adlı çizgi roman serisinden uyarlanan I Kill Giants (Dev Avcısı) hakkında ne söylesek sürprizbozan niteliği taşıyacağı için çok fazla bilgi veremiyoruz. Küçük bir kızın hayatındaki trajedilerden hayal gücü vasıtasıyla kaçmaya çalıştığı dramatik bir hikaye sizi bekliyor, filmin adına ve posterine baktığınızda aklınızda oluşan imgenin aksine.

#2 THE CROW (1994)

İlk kez Caliber Comics’in 1989 yılındaki sayfalarında görünmeye başlayan Crow, o dönemde baya tutmuş olmalı ki birkaç yıl içinde, 1994’te kendi filmine kavuşuyor. Bu film sette yaşanan trajik olayla birlikte anılmaktadır: Filmin son sahnelerinden biri çekilirken filmin başrolü -aynı zamanda Bruce Lee’nin de oğlu- olan Brandon Lee boş sanılan bir silahın ateşlenmesiyle ölmüştür. Seriye daha sonra bizim de izlemediğimiz başarısız devam filmleri çekilmiştir. Hatta geçtiğimiz senelerde bir yeniden çekimde Jason Mamoa’nın karakteri oynaması söz konusuydu.

#3 KINGSMAN: THE SECRET SERVICE (2014)

Stilize aksiyonu ve başta James Bond filmleri gibi ajanlık filmlerini kendince tiye almasıyla klasik ajanlık filmleri sınırlarını aşan Kingsman: Gizli Servis epey eğlenceli bir film. Filmde bir de ”kilise sahnesi” var ki kan çıkmalı aksiyon/dövüş sahnesi sevenleri zevkten dört köşe edecek cinsten, bir de tek kamera çekimiyle olunca… Tabii bu da çizgi roman uyarlaması bir filmimiz. Efsane isimler Mark Millar ve Dave Gibbons’ın aynı adlı eserinden uyarlama bir yapım. Kingsman film serisinin geçmişi anlatacak üçüncü filminin de vizyon tarihinin 7 ay ertelendiğini söyleyelim.

#4 BIG HERO 6 (2014)

Tamam, başta Marvel ve DC yapımları dışı demiştik ama Big Hero 6’in Marvel Comics’ten çıktığını kim biliyor ki? Eminiz izleyenlerin çoğu bilmiyordur, izlemeyenler de zaten şu an ”6 Süper Kahraman kim?” diyor. Big Hero 6, Marvel tarafından 1998’de yayımlanmaya başlayan ve Asya kökenli kahramanlardan oluşan bir süper kahraman takımı ama bildiğimiz kahramanlarla hiç bir arada gözükmedikleri için de aslında listeye alırken hiç sorun yapmadık. Film uyarlamasının da çok eğlenceli bir animasyon olduğunu hatırlatalım, daha sonra ”Çizgi film önermiş.” demeyin. Filmin Akademi Ödülleri’nde ”En İyi Animasyon” dalında ödülü olduğunu da ekleyelim.

#5 DREDD (2012)

İlk kez 1977 yılında İngiliz kökenli 2000 AD çizgi roman serisinde karşımıza çıkan Yargıç Dredd’e süper kahraman demek fazla olacaktır zira kendisi bir polis. Karaktere beyaz perdede ilk kez 1995 yapımı uyarlamada Sylvester Stallone hayat verse de biz bunu değil, Karl Urban’ın başrolde olduğu 2012 tarihli uyarlamasını tavsiye ediyoruz. Karl Urban şu günlerde de The Boys ile kalbimizi çalmakta.

#6 THE MASK (1994)

1987’de Doug Mahnke ve John Arcudi tarafından yaratılan, Dark Horse Comics sayfalarında karşımıza çıkan Maske, çizgi romanların en çılgın ve eğlenceli karakterlerinden ki bunu ’94 tarihli, Jim Carrey’nin başrolde olduğu film uyarlamasında da fazlaca görüyoruz. Jim Carrey’nin o yılki diğer filmleri Budala Dedektif ve Salak ile Avanak’ta da olduğu gibi kahkaha tufanı sizleri bekliyor.

#7 SIN CITY (2005)

Yine Dark Horse Comics kökenli (Frank Miller, 1991) bir yaratım ile devam ediyoruz. Zaten Marvel ve DC dışında ilk akla gelen çizgi roman şirketleri Dark Horse ve Image Comics oluyor. Aynı Watchmen uyarlaması gibi çizgi roman sayfalarını beyaz perdede izliyormuşuz izlenimi veren stilize tarzı ve listedeki en sert film olmasıyla bu onlu arasındaki en favori filmimiz diyebiliriz. Filmin oyuncu kadrosu da arş-ı âlâda zaten.

#8 HELLBOY (2004)

Tamam, bu listenin yavaş yavaş ‘Dark Horse (Mike Mignola, 1993) çizgi roman uyarlamaları filmleri’ halini almaya başladığının farkındayız, bu sondu. Daha bu yılın ilkbahar aylarında vizyona giren Hellboy yeniden uyarlaması çöp kamyonu olmaktan ileri gidememişti maalesef. Karakteri bu filmle tanıyanları, daha iyi bir film olan 2004 uyarlamasını izlemeye davet ediyoruz. Bu günlerde Death Stranding’de Deadman olarak izlediğimiz Guillermo Del Toro’nun da filmin yönetmeni olduğunu söylemek sizi filme çekecektir.

Bu listemizi 10’a tamamlamıyoruz ama 10’a tamamlamayı umuyoruz. Valiant Comics kökenli, geçtiğimiz günlerde film uyarlamasından ilk fragmanı ile bizi büyük coşturan Bloodshot ve 1997 tarihli filmi izlediğimiz en kötü yapımlardan biri olan ama yeni filmi proje aşamasında olan Spawn umarız bu listede bir noktada yer alacak.

Bizim listemiz bu şekildeydi. Siz de bu filmlere dair görüşlerinizi yorumlarda bize iletip yazılarımızı sosyal medya hesaplarınızda ve arkadaşlarınızla paylaşarak bize destek olabilirsiniz. Bir de YouTube kanalımız var, oraya da bekleriz.

Geek. Waiting for some action. Yazım hataları olursa kusura bakmayın, fark eder etmez düzeltiyorum.