CADILAR BAYRAMI’na ÖZEL Dizi Keyfi

Şimdi önümüz Halloween tabi… Biz de bu hafta 5 günlük tatil boyunca evde kalıp da dizi maratonu yapmak isteyenler için, kimisi herkes tarafından bilinen ve sevilen, kimisi de alternatif ve pek de bilinmeyen, ancak her biri tam da Cadılar Bayramı’nda izlenirse atmosfere tat katacak olan dizilere değinelim istiyorum. The Walking Dead gibi, geçen haftaki “çizgi romandan uyarlanmış diziler” listemde olan ya da Hannibal ve Haven gibi önümüzdeki haftanın “fantastik polisiyeler” listesinde yer alacak olan dizilere değinmeyeceğimiz haftada, bakalım hangi isimler radarıma yakalanmış durumda?

GOTİK SEVERLERE

Sherlock ile birlikte, “Neo-Victorian” akımının günümüzdeki en iyi temsilcilerinden birisi olan Penny Dreadful, enteresan bir konuya sahip, birçok başarılı aktörü kadrosunda bulunduran, bol ödüllü ve başarılı bir yapım. Dorian Gray ve Victor Frankenstein gibi, korku edebiyatının önde gelen karakterlerini, kurtadamlar ve vampirler gibi ürkütücü canlıların doğası içinde kullanan dizinin yeni sezonunda Dr. Henry Jekyll’da fantastik karakterlerin arasına katılacak. Reeve Carney, Harry Treadaway ve Josh Hartnett gibi genç kuşağın güçlü aktörlerine, Timothy Dalton gibi bir usta ve Eva Green gibi belki de şuan televizyon dünyasının en iyi aktrisi eşlik etmekteler.


BAŞSIZ SÜVARİ

Cadılar Bayramı’nın önde gelen figürlerinden başsız süvarinin önemli karakterlerinden biri olduğu Sleepy Hollow efsanesi adlı kısa korku hikayesinin üzerine kurulu olan Sleepy Hollow, özellikle tarih severlere hitap ediyor, zira dizi Amerikan Bağımsızlık Savaşı tarihi fantastik ve korku hikayeleri etrafında gelişseydi nasıl olurdu sorusunun cevabını sunuyor. Önde gelen genç kuşak ödüllerinde (Teen Choice Award gibi) ondan fazla adaylığı bulunsa da henüz büyük bir başarı kazanamamış olan dizinin, ciddi bir hayran kitlesi var. Dizinin ağır topları, ilk iki sezona damgasını vuran ve Fringe dizisindeki Dr. Walter Bishop karakteri ile gönlümüze taht kuran John Noble ve Ichabod Crane karakteri ile yapımın can damarı olan İngiliz tiyatro oyuncusu Tom Mison.


KOCA KABAK, SAM WINCHESTER

 Dile kolay, 11 sezon ve 221 bölüm… Jared Padalecki ve Jensen Ackles tarafından canlandırılan, avcı kardeşler Sam ve Dean Winchester’ın hikayesini bilmeyen çok az sayıda insan vardır aramızda. 2000’li yılların en ünlü kardeşlerinden biri olan bu ikilinin her bir hikayesi, ayrı bir Cadılar Bayramı şöleni olsa da dördüncü sezonun yedinci bölümü olan “It’s the Great Pumpkin, Sam Winchester”, Supernatural dizisinin Cadılar Bayramı temalı bölümlerinin başında geliyor. İkinci sezon onaltıncı bölümü olan “Road Kill” ve birinci sezon beşinci bölümü olan “Bloody Mary” de gerçek klasikler arasında. Bu üç bölümü üstüste seyretmek, gerçek Supernatural fanatikleri için rüya gibi bir Cadılar Bayramı geçirmeye yeter de artar diye düşünüyorum.


VAMPİRLERİN VE AVCILARIN EFENDİSİ

Twilight’dan da True Blood (ve Originals)’dan da önce o ikili vardı… Buffy the Vampire Slayer ve BtVS’den türeyen, belki de bugüne orijinali kadar başarılı olabilmiş tek “spin-off” olan ANGEL, 1997 – 2004 yılları arasında birbirinden büyüleyici 254 bölüme imza atarak, bir jenerasyonu gerçekten etkileri altına aldılar (ve bizim için bir daha hiçbirşey eskisi gibi olmadı). Yeni Yıl ve Şükran Günü bölümleri, daha lezzetli olsalar da, türdeşleri her dizi gibi, bu iki dizi de önemli Cadılar Bayramı bölümlerine imza attılar. ANGEL’ın beşinci sezon, beşinci bölümü olan “Life of the Party” ile BtVS’nin altıncı sezon altıncı bölümü “All the Way” ve dördüncü sezon dördüncü bölümü “Fear Itself”, kaçırılmaması gereken bir Cadılar Bayramı üçlemesi oluşturuyor. Mariachi kostümlü Rupert Giles’ı hatırlayanlara selam olsun…


KORKUNUN AĞAÇ EVİ

Konu Cadılar Bayramı olur da, The Simpsons’ı anmadan olur mu? The Simpsons’ın 1990 yılında yayınlanan ikinci sezonundan sonra, mutlaka her sene bir Cadılar Bayramı bölümü yayınlandı. Klasiklerin arasında Bart Simpson’ın bir gremlinden köşe bucak kaçtığı skeç ve Homer Simpson’ın Edgar Allan Poe’nun ünlü şiiri Kuzgun’u (Raven) canlandırdığı skeçler hemen akıllara gelecektir. Bu hafta yayınlanacak olan yeni Treehouse of Horror bölümünün de eskileri aratmayacağı söylenmekte.


BİR DE BUNLAR VAR…

Pan’ın Labirenti, Hellboy ve Blade gibi kült filmlerin yönetmeni Guillermo del Toro’nun aynı adlı romanından, diziye uyarlanan The Strain vampir miti severlerin ilgisini çekecektir. Sadece bir sezon (on bölüm) yayınlanmış olmasına rağmen, Bram Stoker’ın Dracula romanının, belki de şimdiye kadar ki en iyi uyarlaması olan 2013 yapımı Dracula dizisi de, Cadılar Bayramı’nın “bir oturmada bitirmelik” isimleri arasında. “Zombisiz olmaz” diyenlere, şuan ikinci sezonu yayınlanmakta olan Z Nation ismini önerelim ki, bu haftaki listemiz de zombisiz sonuçlanmasın. Yayınlandığı dönemde Jennifer Love Hewitt’e bir Saturn ödülü dahil birçok ödül ve hatrı sayılır şöhret kazandırmış olan Ghost Whisperer klasik severlerin hemen aklına gelecektir. Bu sezon oyuncuları arasına, şaşırtıcı bir performans sergilemekte olan Lady Gaga’yı da katan American Horror Story ise “Ben öyle uzun uzadıya, yıllar boyu sürüp giden dizileri sevmiyorum” diyenler için ideal, zira beşinci sezonu yayınlanmakta olan dizinin her sezonu birbirinden bağımsız hikayeler anlatmakta.

Son olarak, iki hafta önce kaleme aldığım yazımda da kendisinden detaylıca bahsettiği, kült korku-komedi serisi Evil Dead’in devamı niteliğindeki Ash vs. Evil Dead’in de 31 Ekim günü, günün anlam ve önemine uygun bir başlangıç yapacağını hatırlatıyor, bu haftaki yazımı sonlandırırken de, hepinize, bu keyifli yolculukta bana eşlik etmiş olduğunuz için teşekkür ediyorum.

3-in-1... Causes addiction like coffee...