Çizgi Romandan Uyarlanmış Diziler

Son yıllarda özellikle Marvel ve DC yapımları beyazperdede kendini gösteriyor. Televizyon serileri de bu yükselişten nasibini almış durumda. Çizgi romandan uyarlanmış olan diziler her geçen gün sayısını arttırırken, bunlar içinden birkaç tanesini sizler için bu yazıda paylaşıyoruz.

The Walking Dead

2003 yılında Image Comics tarafından yayınlanmaya başlayan ve halihazırda 147 sayısı bulunan The Walking Dead, AMC’de 6. sezonuna girmiş durumda ve 25 Ekim tarihinde 70. bölümü yayınlanmış olacak. Başrolleri Andrew Lincoln (Rick Grimes) ve Norman Reedus(Daryl Dixon) tarafından paylaşılan proje, aynı zamanda televizyonun en geniş kadrolu yapımlarından biri. Diziye, bu yaz 6 bölümlük bir ilk sezon ile başlamış olan ve 15 bölümlük ikinci sezon anlaşması da yapılmış olan “Fear the Walking Dead” adlı bir kardeş dizi de eşlik etmekte.


Arrow & The Flash

“Herşey Arrow ile başladı” dersem, çok da abartmış olmam sanırım. Gerçekten de, Stephen Arnell’in, DC Comics’in çok da ön planda olmayan bu karakterine, iyi bir senaryo ile hayat vermesi, Manu Bennett (Slade Wilson) gibi usta oyuncuların eşlik eden performansı, DC evreninin televizyona yayılmasına vesile oldu ve bu durum, başlarda konuk oyuncu olarak projede yer alan Grant Gustin(Barry Allen)’in kendi dizisine başlaması ile devam etti. Arrow’un son sezonlarda eski formunu kaybetmesi ve The Flash’in güçlü bir başlangıç yapması, ufak kardeşin şimdilik ikilinin güçlü ayağını oluşturmasına neden olduğunu da yorumumuza ekleyebiliriz. Son olarak, Arrow’un 71, The Flash’ın ise 25 bölümü geride bıraktığını hatırlatmakta fayda var.


Agents of S.H.I.E.L.D. & Agent Carter

MARVEL, hem sinema, hem de dizi işini çok iyi biliyor. Gerçekleştirdikleri en iyi hamlelerden biri de, büyük bütçeli filmlerinin, çok sevilen yan karakterlerine kendi dizilerini kazandırmak oldu. Öncelikle Iron Man ve daha sonra ilk Avengers filminde gönlümüze taht kuran Clark Gregg(Phil Coulson) ve Captain America filmlerinde hayran kaldığımız Hayley Atwell(Peggy Carter), 47 bölümü yayınlanmış ve 3. sezonunu yaşamakta olan Agents of S.H.I.E.L.D. ile 8 bölümlük bir ilk sezonun ardından 10 bölümlük ikinci sezonuna hazırlanan Agent Carter dizilerinin başrol oyuncuları oldular. Özellikle Marvel filmlerini severek takip ediyorsanız, her iki dizi de filmlerden aşina olduğunuz Samuel Jackson(Nick Fury) ve Jaimie Alexander(Lady Sif) gibi oyuncların konuk olduğu bölümler için dahi izlenmeye değer.


Gotham

Aslında Gotham, ilk “içinde Batman olmayan Batman dizisi” değil. 2002 yılında yayınlanan ve başrolünde Ashley Scott’ın oynadığı dizi, Batman ve Catwoman’ın öz kızı Huntress’ın hikayesini ekranlarımıza getirmişti. Oldukça keyifli olmasına rağmen, ilk sezonunun ardından iptal edilme talihsizliğini yaşayan diziden tam 12 yıl sonra, The O.C. ile geniş bir hayran kitlesi kazanan Ben McKenzie(James Gordon), sevenleriyle yeni bir Batman projesinin başrolü olarak buluşmuş oldu. Yine de dizinin esas ağır toplarının Robin Lord Taylor(Penguin), Sean Pertwee(Alfred Pennyworth) ve Cory Michael Smith(Edward Nygma) olduğunu belirtmek lazım. Tabi bir de henüz unutmaya hazır olmadığımız ve 22 yaşında olmasına rağmen bizleri kendine hayran bırakmış olan Cameron Monaghan (Jerome Valeska) var, ki kendisi apayrı bir mevzu…


The Defenders

MARVEL ve Netflix ortak projesi olan Defenders’ın ilk ayağı, Nisan ayında 13 bölümlük ilk sezonu ile geniş kitlelerce beğenilen ve ikinci sezonu için şimdiden gün sayılan Daredevil idi. 20 Kasım’da Jessica Jones ve 2016’da Luke Cage ile Defenders evreni genişlemeye devam edecek gibi duruyor. Iron Fist karakterinin de kendi dizisinin yayınlanmasından sonra, dört kahramanı Defenders adlı tek bir dizide göreceğiz ki, bu da DC’nin Arrow ile başlattığı “yayılma” politikasına, MARVEL’ın vereceği çok sağlam bir cevap olarak öngörülmesi sebebiyle, şimdiden fazlasıyla merak uyandırmakta.


IZOMBIE

DC Comics’e ait olan markalardan Vertigo’nun kahramanlarından biri olan Olivia Moore’un hikayesini anlatan I-Zombie, eleştirmenlerce çok beğenilen 13 bölümlük bir ilk sezonun ardından, 6 Ekim tarihinde ikinci sezonuna başladı. Morgda çalışan bir zombo olması sebebiyle, morga gelen cinayet kurbanları ile beslenen ve bu diyetin bir yan etkisi olarak kurbanlara dair edindiği bilgiler ile Seattle polisine cinayetleri çözmeleri için yardımcı olan Olivia’nın hikayesinin anlatıldığı I-Zombie, “daha fazla zombi” diyenler için ideal.


SUPERGIRL

26 Ekim’de başlayacak ve başrolünde Glee ve Homeland gibi diziler ile Whiplash filminden hatırlayacağımız Melissa Benoist‘in, Superman’in kuzenini canlandıracağı dizi, yeni sezonun merakla beklenen yapımlarının başında geliyor. Ancak, Supergirl, Superman mitine ait ne ilk ne de son dizi olacak. 2001 – 2011 yılları arasında yayınlanarak 218 bölüm gibi oldukça başarılı bir rakama ulaşan Smallville ile henüz ne zaman yayınlanacağı belli olmayan ancak 2014 yılında çalışmalarına başlanan ve Superman’in dünyaya gelmeden önce yaşadıklarının konu edinileceği Krypton, Superman efsanesinden beslenen ve beslenecek olan diğer diziler olarak dikkat çekiyor.


 LEGENDS OF TOMORROW

ÇİZGİ ROMANDAN UYARLANMIŞ DİZİLER

Legends of Tomorrow, enteresan bir proje ve türünün ilk örneği olması sebebiyle, kendi özel maddesini hak ediyor. Daha önce değindiğimiz Arrow ve The Flash dizilerinden birçok karakterin biraraya geleceği dizi, 2016 yılının ilk aylarında bizimle olacak. Arrow’dan Ray Paymer/Atom ve Sarah Lance/Canary gibi karakterlerin yanı sıra, Rip Hunter ve Hawkgirl gibi, Legends’a özgü yeni karakterleri de izleyeceğimiz dizinin en ilginç noktalarından birisi ise, kötü adamlara da kahraman olmaları için şans verecek olması. Zira, The Flash’dan Firestorm karakterine ek olarak, Heat Wave ile Captain Cold karakterlerini de Legends bünyesinde iyilerin tarafında izleyeceğiz. Bir polis memurunun oğlu olan Leonard Snart, yani Captain Cold’un yeniden iyiliği seçmesi için geçeceği yollar, The Flash severlerin yeni sezon için cevaplanmasını merakla bekledikleri soruların başında geliyor.


VERTIGO’nun Yükselişi

Vertigo ismini duyacağımız tek yer I-Zombie olarak sınırlı kalmayacak. Zira, 2016 yılında Fox’un Lucifer, AMC’nin ise Preacher ile yeni Vertigo projelerine imza atmalarını bekliyoruz. Başrolünde Tom Ellis‘in oynadığı ve şeytan Lucifer’in Los Angeles polisine enteresan bir yardım anlayışına şahit olduğumuz Lucifer dizisinin ilk bölümünü internetten bulmak mümkün. Captain America filmlerinde Howard Stark rolüyle izlediğimiz Dominic Cooper’ın başrolünde oynayacağı Preacher ise, vampir bir sevgilisi olabilecek kadar enteresan bir rahip olan Preacher’ın hikayesini ekranlarımıza getirecek.


X-Men Geliyor

Alphas, Heroes derken aslında içten içe X-Men’in dizisinin gelmesini bekliyorduk. Piyasada bu kadar çizgi roman uyarlaması varken, X-Men’in de ekranlara düşmesi an meselesiydi ama böyle bir başlangıç hiç aklımızdan geçmiyordu. X-Men evreninin kötülerinden olan Legion, 2016 yılında FX’de kendi dizisine başlamış olacak. Hakkında henüz çok fazla şey bilmediğimiz Legion’ın yanısıra, X-Men evreninde geçen bir başka “anti-kahraman” dizisi ise, özellikle filmlerden aşina olduğumuz Emma Frost karakteri sebebiyle merakla beklediğimiz ve Hellfire Club ekibini konu alacak olan Hellfire olacak gibi gözüküyor.

Güncelleme: FX, Legion ve The Gifted serileri ile karşımıza çıktı 

3-in-1... Causes addiction like coffee...