Birbirinden Güzel ve Vazgeçilmez DİZİ AÇILIŞLARI

Başlığımızı biraz daha açmamız gerekirse geçmeye kıyamayıp her seferinde izlediğimiz dizi açılışları sekanslarından bahsediyoruz. Bunlar gerek müzikleriyle, gerek görsellikleriyle daha ilk dakikadan bizi ekrana kilitleyen eserler.


1- BOJACK HORSEMAN

The Black Keys’ten Patrick Carney’in müziğini yaptığı açılışın ana teması hep aynı kalsa da sezondan sezona hatta bazen bölümden bölüme küçük değişimler geçiren arka plan animasyonu büyük keyif veriyor.


2- PREACHER

Yine ana teması ve müziği aynı kalıp sezonun içeriğine göre görselleri değişen bir açılış. Buram buram Amerikan taşrası kokan şarkı vazgeçilmez kılıyor.


3- DAREDEVIL

Hannibal esintili açılışta müzik tercihi ve görsellik Marvel’ın en dramatik kahramanlarından Daredevil’ın atmosferini çok iyi yansıtıyor.


4- JESSICA JONES

Yine bir Marvel – Netflix işi, sonlara doğru gelen gitar solosu ile tüyler diken diken…


5- WESTWORLD

En az kendisi, kendi konusu kadar etkileyici bir açılaşa sahip Westworld. İnternet üzerinden bu açılışı ve listemizdeki sonraki dizinin açılışını kendi isimlerinizi ekleyerek düzenleyebileceğiniz siteler var.


6- STRANGER THINGS

Neon tema, elektronik müzik, tamamen 80’ler havası… Dizinin atmosferine doğrudan geçiş yapmanızı sağlar nitelikte bir açılış.


7- GAME OF THRONES

Herhalde listemizdeki en popüler iş. Bölümde göreceğimiz yerlere göre harita üzerinde her bölümde değişen açılış sekansı…


8- AMERICAN GODS

https://www.youtube.com/watch?v=1Ow1qPRIs8A

Listemizdeki bir diğer dizi olan Preacher’a en yakın iş, açılış sekansı olarak değil tabii, konu olarak. Kendine has ürkünç havası ile merak uyandıran bir açılış.


9- FIREFLY

Sırada listedeki diğer isimlere göre daha eski bir yapım var. Açılış daha sıradan temeller üzerine oturtulsa da uzay kovboylarının dizisi müziği ile kendini sevdirmeyi başarıyor. ”There’s no place I can be / Since I’ve found Serenity.”


10- RICK AND MORTY

Absürtlükler silsilesi bir açılış ve evet, diğerlerine göre geçilemeyecek kadar kısa kalıyor zaten.

Şimdilik listemiz böyle, sizin geçmeden izlediğiniz dizi açılışları hangileri? Yorumlarda paylaşın, belki bu sayede ikinci bir liste gelir.

Geek. Waiting for some action. Yazım hataları olursa kusura bakmayın, fark eder etmez düzeltiyorum.