YESTERDAY Film İncelemesi – Beatles’a Saygı Duruşu

YESTERDAY NASIL BİR FİLM?

Bayram haftasına girdiğimiz şu ılık mayıs günlerinde, bayram öncesi enerji toplamak, neşelenmek ve biraz olsun hayatın stresini unutmak için bir film önereceğim bugün. The Beatles müzikleri, hiç fena olmayan oyuncu kadrosu ve tatlı mizahı ile Feel-Good Movie kavramının hakkını veren bir film, Yesterday!

Yesterday film incelemesi boyunca spoiler olmayacak. Film şu anda Netflix’te bulunmakta.

yesterday film

YESTERDAY FİLM İNCELEMESİ

Yesterday Film İncelemesi – Aniden Herkes Unutsaydı…

Bütün dünya çapında Beatles ve müziklerinin hatıralardan silindiği bir evrende yalnızca hayatıyla ilgili problemler yaşayan bir müzisyen bu müzikleri hatırlar ve bunu avantaj hâline getirir.

Öncelikle, film elbette müthiş bir evren inşa edip üzerine hikâyeyi koymuyor. Kendi hikâyesi için çok basit çözümler buluyor ve mantıklı olmasa dahi bunu kabul etmemeniz için bir neden yok. Çünkü zaten film böyle bir yapı üzerine gitmiyor. Anlatmak istediği bir hikâye var ve bunu çok sakin bir şekilde anlatıyor. Film boyunca The Beatles adeta bir müzik tanrısı gibi aksediliyor. “Acaba”larla kurulan dünyaları mantıksızlıkla eleştirmekten pek hazzetmediğim hâlde şu notu düşeyim, elbette ki çok abartılı bu saygı duruşu, ancak Beatles’ın müzik tarihine etkisine bakıldığında da bu denli tanrılaştırılması pek de anormal değil.

Yesterday Film İncelemesi – Müzikler, Oyuncular, Ed Sheeran ve Yönetmenlik

Sanırım filmde kullanılan müziklere laf etsem şimdi, şurada çarpılırım. Filmin başrolü Himesh Patel’in şarkılara kattığı yorum da hiç fena değil elbette. Bunun dışında oyunculuğu da diğer performansları gibi oldukça sade ve inandırıcı. Lily James de her zamanki gibi ekrana güzellik ve tabii ki bunun da ötesinde pozitif bir enerji katıyor. Oyunculuğu da aynı Himesh Patel gibi oldukça tatmin edici… Ayrıca Ed Sheeran konukluk ediyor filme. Kendisinin tek konuk oyunculuğu da değil bu. O da sempatikliğiyle filme fazladan pozitiflik ekliyor.

Film yönetmenlik olarak bize farklı, özel bir şey sunmuyor. Ancak bu sıradanlık benim gözümde devasa bir eksi olarak görünmüyor. Bunun dışında tempo kimi zaman düşebiliyor. Seyirciyi ekrana bağlama konusunda da bu nedenle bazı sorunlar yaşanıyor. Film boyunca devamlı olarak mizah çok hoş bir dozda devam ediyor. Hiçbir zaman sesli bir şekilde güldürmüyor belki ancak zaman zaman kıkırdatıyor ve pek çok kez insanın suratında bir gülümseme bırakıyor. “İyi Hissettirme” konusunda da pek zorlanmıyor.

yesterday film

SONUÇ

Filmin oldukça hoş konusu, mükemmel olmasa da hiç de fena olmayan kurgusu, oyuncu performansları, izlerken gülümseten diyalogları ve tabii ki de müzikleriyle benim gözümde oldukça başarılı bir film Yesterday. Yapmak istediği şeyi sonunda başarıyor. Bu film elbette bir başyapıt değil ancak beklentinizi doğru ayarladığınız takdirde başından kalktığınızda izlediğinize değdiğini hissettirecek bir film.

The Beatles’a selam çakan, pozitiflerle etrafımızı dolduran filme puanım…

-Yarım bıraktım, kaçtım

-Keşke biraz uğraşsalarmış…

-İzlemene değmez.

-Keyfini çıkar geç.

-Güzel yanları var

-Çok beğendim

-Bayıldım

-USTA İŞİ, BAŞYAPIT!

Sağlıklı ve mutlu günler, neşeli bir bayram dilerim herkese… Hoşça kalın!

Tekirdağ'da yaşıyor ve 19 yaşında. Galatasaray Üniversitesi'nde öğrenci. Birçok şeye ilgi duyduğu için hepsini yazmayacak. Ama yazdığı, izlediği, oynadığı sürece mutlu biri.