STAR WARS: FORCE AWAKENS Üzerine İnceleme

Uzun süredir yollarını gözlediğimiz, teori üstüne teori üretirken beynimizi yaktığımız Star Wars: Force Awakens sonunda geldi. Haftalar öncesinden aldığım biletimle on altı Aralığı on yedisine bağlayan gece sinemadaydım. Film esnasında da sonrasında da çok farklı hisler yaşadım. Bunları ve film hakkındaki görüşlerimi de (spoilerdan tamamen uzak bir şekilde) sizlerle paylaşmak için şimdi klavyenin başına oturdum. Spoiler vermeden çok ayrıntılı anlatamayacağım o yüzden filmi izleyenler için spoiler’larla dolu bir başka inceleme de yakında yerini alacak 😉

Filmin ilk anından beklediğiniz o hissi alıyorsunuz. Yeni bir Star Wars filmi izliyor olmanın verdiği mutlulukla içiniz bir hoş oluyor. Film de genel olarak yüksek (hatta zaman zaman gereğinden fazla) bir tempoda ilerliyor. J.J. Abrams özellikle efektlerde mucizeler yaratmış. O X-Winglerin TIE Fighter’ların kapışmalarını 2015 efektleriyle görmek bile başlı başına filme gitmeniz için bir neden.

force awakens

Her şeyden önce şunu belirtmeliyim ki Star Wars 7 kesinlikle kötü bir film değil. Az sonra yazacaklarımın veya sosyal medyada göreceklerinizin filmin kötü olduğu anlamına geldiğini düşünmeyin. Film sinemada izlenmeyi kesinlikle hak ediyor. İyi ayarlanmış aksiyon dozajı ve sempatik ana karakterler filmden aldığınız zevki arttırıyor. Ayrıca Carrie Fisher, Harrison Ford, Mark Hamill gibi efsaneleri görmek de ağzınıza gelen çığlığı tutmanızı zorlaştırıyor. Bu üçlü arasından özellikle Harrison Ford’un hikayede kilit bir yeri var. Kendisinin filme çok yakıştığını da söylemeden geçmeyelim.

J.J. Abrams’ın hedeflediği şeylerin birçoğunu başardığını düşünüyorum. İnsanlara gerçekten de izlemek istedikleri filmi vermiş (büyük çoğunlukta). Keyifli bir Star Wars filmi izliyorsunuz ve salondan büyük ölçüde mutlu ayrılıyorsunuz. Ancak…

Hikaye konusunda büyük sorunlarım var. Spoiler’sız bir inceleme olduğundan derdimi tam olarak anlatamayacağım belki ama kısaca bahsetmeye çalışayım. Filmin ilk yarısını büyük bir zevkle izlesem de ikinci yarıda sık sık ağzımdaki lokmayı yutmamışken başka lokma veriyorlarmış hissine kapıldım. Film ikinci yarıda anlatmak istediği şeylerin çokluğu yüzünden hep bir koşuşturmaca içindeymiş gibi geldi. Özellikle bazı çıkmazlara bulunan basit çözümler ve olayların bir koşuşturmaca içinde anlatılması bir nebze üzdü.

sw1
A New Hope benzerliği

Bir de ilk üçlemeye benzerlik sıkıntısı var ki sormayın. Şimdi başlasam A New Hope ile aralarındaki on ibretlik benzerliği sayabilirim ama spoiler olacağından susuyorum. Abrams’ın Star Wars sevdasından mı desem yoksa hayranları memnun etmenin kolayına kaçtığından mı desem bilemedim ama filmdekiler artık ufak göndermeler olmaktan çıkıp kör göze parmak sokar hale gelmiş. Tamam risk almak istemedin ama biraz özgün olaydın be Abrams. Tamamen kırk yıl öncekiler sevmişti bunlar da sever mantığıyla hazırlanan film adında Star Wars geçmese başarılı bir Episode IV çakması bilim kurgu filmi olabilirmiş.

Bir diğer şikayetim de film öncesi gazını iyi verdikleri Captain Phasma ve izledikten sonra çok seveceğiniz Poe Dameron karakterlerine az yerverilmiş olması. Yine de sonunda gerçekten “en iyi pilot” bir en iyi pilot görmek iyi hissettiriyor.

Eski filmlere doğrudan kullanılmayan çok hoş referanslarda da bulunuyor film. Bu gibi şeyler dikkatli izleyicilerin gözünden kaçmıyor ve mutlu ediyor. Bir de filmin en büyük artılarından BB-8 var tabii. Kendisinin filme mükemmel yakıştığını söyleyebilirim. Tasarımından kaynaklı hareket özgürlüğü sevimli robotumuza hoş bir karakter katmış. Kendisinin Fin ile birsahnesi var ki filmde en sevdiğim sahnelerden birisiydi diyebilirim.

Kısaca özetlemek gerekirse dozunda aksiyonu, eğlenceli ve iyi işlenmiş karakterleri, mukemmel gorsel efektleri ve sıkmayan hikayesi ile Star Wars Force Awakens gayet iyi bir film olmuş. Star Wars hayranlarının zaten şimdiye kadar izleyip bir sonraki film için heyecanlanmaya başladıklarını tahmin edebiliyorum. Geri kalanlar içinde yılbaşına yaklaştığımız şu sıralarda sinemada izlenecek güzel bir film Force Awakens. Hatta seriyle alakası olmayan insanların bu filmle iyi bir başlangıç yapabileceklerini bile düşünüyorum. Daha detaylı ve açık bir inceleme için spoilerlı incelemeyi bekleyin. O zamana kadar;

Güç sizinle olsun…