FANTASTİK CANAVARLAR: GRINDEWALD’IN SUÇLARI Fragmanı Hakkında Her Şey!

Kısacık bir tanıtım videosunun ardından aylardır haber alamadığımız Fantastik Canavarlar: Grindewald’ın Suçları ‘nın ilk resmi fragmanı sonunda geçen gün yayınlandı! Fragman çıkmadan önceki gün özel bir duyuru videosuyla #wandsready hastagiyle ertesi gün ilk fragmanın çıkacağı duyurulmuştu. Heyecan içinde asalar hazır beklemeye teşvik eden bu videoyu izlemeyenler için buyurun;

Bu kısa videodaki en önemli detay ise Wizarding World logosu! 20 yılı aşkın süredir hayatımızda olan Harry Potter serisiyle büyüyen bir nesil oluştu desek yeridir. Çok satan kitaplar, gişe rekorları kıran 8 film ve biletleri anında tükenen bir tiyatro oyununun ardından Harry Potter evreni büyüyerek yeni filmlerle yoluna devam ediyor. Bu süreçte giderek artan hayran kitlesi için Wizarding World (Büyücülük Dünyası) markası kalite ve güvenilirliğin göstergesi olmuş durumda. Nitekim bize bu büyülü dünyayı somut hale getirme gibi zor bir misyonları var. Fantastik Canavarlar: Grindelwald’ın Suçları filmi heyecanla beklenirken Wizarding World markası da anlamlı bir logo ile bunu taçlandırdı.

Gördüğünüz gibi bu logo, Harry Potter dünyasına dair her şeyi içinde barındırıyor. Açık bir kitap gibi görünen logoya dikkatle bakıldığında serinin unutulmayan özelliklerinin -yara izi ve büyülü canavar göndermeleri vs- sembolize edildiğini görebilirsiniz. Ayrıca logodaki kitabın sayfaları karakterlerin asalarından oluştuğunu fark etmişsinizdir. Asaların sıralanışının bile sembolik bir şekilde filmlerin gelişimini göstermekte olduğunu belirtmek isterim. Asalar, temel Harry Potter karakterleri ile başlayıp Fantastik Canavarlar serisinin önemli karakterleriyle bitiyor. Soldan sağa : Lord Voldemort, Ron Weasley, Hermione Granger, Harry Potter, Albus Dumbledore (Mürver Asa), Newt Scamander, Tina Goldstein, Queenie Goldstein ve Gellert Grindelwald (Mürver Asa’yı almadan önceki asası). Logo hakkında son olarak belirtmek istediğim nokta; asaların tüm hayranları büyü dünyasına çağırırcasına içe dönük konulmasının güzelliği.

Ve gelelim asıl olayımız fragmana! Hala izlemeyenler için Türkçe alt yazılı olarak buraya ekliyorum;

İzleyince bu kadar beklememize değdiğini gördüğümüz fragmanın çok özlediğimiz Hogwarts‘ta başlaması, hepimize uzun yıllar sonra evimize döndüğümüzü hissettiriyor. Asıl tema olarak, Newt‘in bir sebepten Paris‘e gittiğini ve Grindelwald‘ın yükselişe geçtiğini izlediğimiz fragmanda Jude Law‘ın şık stilli Dumbledore hali ve Credence‘ın dönüşü en çok dikkatimi çeken detaylar oldu. Bunlar harici fragman birçok mükemmel detay ve Harry Potter referansı barındırıyor. Detaylara geçmeden, fragman yayınlanmadan hemen önce gelen bu muazzam postere uzun uzun bakmanızı öneriyorum;

FANTASTİK CANAVARLAR : GRINDEWALD’IN SUÇLARI Resmi Posteri

Fragmanın yayınlanmasının ardından, pür dikkat defalarca izlesek de gözden kaçan detayları Pottermore bizler için derlemiş. Sizler için önemli noktaları yazıyorum;

1) Hogwarts!

İşte bunu hiç beklemiyorduk! Ama deli gibi de özlemişiz. Aklımızda çok fazla soru var ama evimize dönmek harika olacak.

2) Professor Dumbledore!

Fantastik Canavarlar : GRINDEWALD’IN SUÇLARI

Sonunda Jude Law‘ı Dumbledore olarak görebildik, hem de mükemmel stiliyle. Çevresinin Sihir Bakanlığı‘ndan olduğunu düşündüğümüz büyücülerle sarılmış durumda olması bizi endişelendirdi. Üstelik sahnede Newt‘in ağabeyi Theseus Scamanderı (Callum Turner) görebiliyoruz. (Dumbledore’un solunda, arkada)

Theseus hakkında henüz çok fazla bilgimiz olmasa bile, Sihir Bakanlığı’nda Seherbaz Daire Başkanı olduğunu duyduk. Ciddi bir sorun var gibi duruyor.

3) Sınıf?

Bu sahnedeki sınıf size de bir yerden tanıdık gelmiş olabilir. Bu merdivenleri nerede olsa tanırız, sanki her an Gilderoy Lockhart sırtında hayranlarından gelen yeni mektuplar ile içeri girecekmiş gibi. Karanlık Sanatlara Karşı Savunma sınıfı burası! O dönem daha müdür değil öğretmen olan Dumbledore bu dersin öğretmeni değildi diye biliyoruz, sınıfta ne yaptığını merak ettik.

4) Newt Paris yolunda!

Sihir Bakanlığı, Dumbledore’a Newt’in Paris’e gittiği yönündeki söylentileri sormaya gelmiş. Dumbledore’un bu duruma cevabı ise, “Eğer ona birşeyler öğretme zevkine erişmiş olsaydınız, Newt’in emirlere uyma konusunda pek iyi olmadığını bilirdiniz.”  (Bu kısmı izlerken gözümden kalpler fışkırdı.) Tam Dumbledore’a göre bir cevap değil mi ama? (Pottermore da benimle aynı görüşte.)

5) Oha, O Bir Püfür Mü?

Dumbledore ve Hogwarts’ı tekrar görmek size yetmediyse, bir de ışıkları toplayabilen ve onları tekrar yerine koyabilen Püfür’e bakın deriz. Püfür, Harry Potter ve Ölüm Yadigarları sırasında Ron Weasley’deydi. Acaba aynı Püfür olabilir mi? Ayrıca ışıkları söndüren kimdi?

6) Newt ve Dumbledore Londra’da!

Her ne kadar Newt Paris’e doğru yola çıkmış olsa da, Dumbledore ve Newt’i Londra’da St. Paul’un çatısında gizlice buluşurken de görüyoruz. Bir flashback sahnesi olması muhtemel. Serinin ilk filminden öğrendiğimiz kadarıyla, Dumbledore Newt’e Hogwarts’tan atılmaması için elinden geleni yapmıştı. Yani profesörün öğrencisine ne kadar düşkün olduğunu biliyoruz. (Pottermore bu sahne için “Tamamen alakasız bir not; bu sahnedeki Dumbledore’un şapkasına bayıldık.” yazmış, katılıyorum.)

7) Grindelwald Serbest!

Görülen o ki, Grindelwald pek de uzun bir süre tutuklu kalamamış. (Muhtemelen kaçmış.)  Bu sahnede onu büyük bir Karanlık Büyücü topluluğuna hitap ederken görüyoruz. Ayrıca, ona iyi giyimli bir kadın karakter de elinde sihirli bir küreyle eşlik ediyor. Önceki seriden böyle kürelerin kehanetleri gösterdiğini biliyoruz, üzerine düşünülmesi gereken bir konu.

Ayrıca bu kadın karakteri daha önce yayımlanan fotoğraflarda görmüştük. Karakterin adı, Vinda Rosier. (Poppy Corby-Tuech) Hayranlar bu soyadı, Lord Voldemort’un Ölüm Yiyenleri arasından hatırlayacaktır. Demek ki karanlık taraf aileden geçiyormuş.

8) Tina ve Queenie de Paris’te

İlk filmin sonunda Newt ile duygusal bir veda yaşamış olan Tina, şimdi Paris‘te. Acaba Newt için geldi?

Queenie (Alison Sudol) de Paris‘e gelenler ekibine katılmış. Goldstein Kardeşleri tekrar görmek güzel olacak ancak ikisi de biraz endişeli gibi görünüyorlar. Acaba neler dönüyor?

9) Jacob Geri Döndü! (Yey!)

İlk filmi izleyenlerin açık ara en sevdiği karakter olan New Yorklu nomajimiz Jacob Kowalski de geri döndü! Newt‘in canavarları karşısında tekrar şaşkına dönen fakat çok keyif alan Jacob, acaba olanları hatırladı mı? Yoksa Newt onunla en başından tekrar mı tanıştı? Ne olursa olsun, ikili tekrar maceraya atılmış, üstelik Jacob her zamanki gibi heyecanlı ve çok sevimli.

10) Credence da Geri Döndü – Obscurus ile beraber

Bu sahnede ise gizemli siyah bir sis çatıdaki birinden etrafa dağıldığını görüyoruz. Daha yakından baktığımız zaman Credence ve ilk filmde gördüğümüz baskı altında kalan büyücülerde ve cadılarda ortaya çıkan karanlık büyü Obscurus olduğunu anlıyoruz.

Credence’a yanında kişi ise daha önce sadece yayınlanan fotoğraflardan gördüğümüz Maledictus (Claudia Kim). Bu karakter de kim? Credence neyin peşinde? Ve ilk filmdeki sondan nasıl kurtulmayı başardı?

11)Sihirli Fransız Mekanı

Bu mekanda gösterişli bir kubbenin üzerindeki Ejderha, Centaur ve Le-Niffleur yazılarını ve kabartmalarını görebiliyoruz. Le-Niffleur kelimesinin ilk filmdeki Burnuk (Niffler) olduğunu tahmin edebiliyoruz. Ancak bu bina da neresi?

12) Leta Lestrange ile Tanışıyoruz

Bu sahnede bir baloda herkesin bakışları ruhani bir dans eden kadının üzerinde. İzleyicilerden biri de ilk filmde sadece fotoğrafta gördüğümüz ve çok bahsedilmeyen Leta Lestrange (Zoë Kravitz). Newt‘in anlattıkları hepimizde Newt ile aralarında talihsiz bir şeyler yaşandığına dair bir his oluşturmuştu.

Hislerimizde haklıymışız. LetaNewt’in ağabeyi Theseus ile nişanlı. Ama bu sorundan çok, Lestrange soyadı bize başka şeyler düşündürüyor, bu yüzden nasıl bir aile bağı olduğunu görmeliyiz.

13) Su Altında Gezinti

Newt‘in su altında daha önce görmediğimiz bir yaratıkla yaptığı gezinti bizi merak içinde bıraktı. Newt‘in sürdüğü bu canavar yosunlarla kaplı ve koyu yeşil renkte. Acaba bu nasıl bir yaratık? (Pottermore bu konuda; “Kaba bir tahmin yapmamız gerekse oyumuzu Kelpi’ye verirdik.” demiş.)

14) Gizem Çözmeye Çalışmak

Bu sahnede karakterlerden birinin, bir duvarın önünde kelimelerden ve resimlerden oluşan bir bulmacayı çözmeye çalıştığını görüyoruz. Açıkçası bir yapbozun parçalarını bir araya getirmek için uğraşıyor gibi duruyor ama yapboz neden, sorun ne? Meraklandık…

15) Büyücü Sirkine Hoş geldiniz!

Bu filmde bir Büyücüler Sirki olacağına dair duyumlar almıştık ama bu sirki ilk görüşümüz oldu. Claudia Kim’in karakterinin cazibeli olacağını ve Olafur Darri Olafssonun da sirk sahibi Skender rolünde olacağını biliyoruz ve büyük şovu görmeye kesinlikle hazırız.

Peki bir Büyücü Sirki nasıl olur?  Pottermore‘un tahminine göre, bu sirk olağanüstü benzersiz güçlere sahip cadılar ve büyücüler içerecek. Ayrıca Pottermore, Latincede Arcanus sözcüğünün gizemli olarak çevrildiğini belirterek burada tuhaf şeylerin olabileceğini söylemiş.

16) Geri Dönenler Arasında Picket Da Var!

Newt’in minik tatlı yol arkadaşını tekrar görmek harika olacak!

17) Credence’ın Hiddeti

Bir şekilde kurtularak geri dönen Credence‘ın her şeyi değişmiş gibi duruyor, saçları dahi yenilenmiş. (Pottermore bu konuda “Rahat uyu kase kesim saçlar, seni çok az tanıdık.” demiş, güzel mizah.) Credence bu filmde çok daha güçlenmiş ve ilk filmdeki olaylardan dolayı -haklı olarak- oldukça öfkeli olacak gibi duruyor.

18)Tanıdık Gelen Bir Şey Daha…

Bu sahnede, iki adamın MACUSA binasını bir at arabası ile uçarak terk ettiğini görüyoruz. Dikkatle bakıldığında arabayı çeken atların daha önce Harry Potter serisinden bildiğimiz Testrallere oldukça benzemesi ilginç bir detay. (Bu atların sadece ölüme şahit olmuş cadı ve büyücülerin görebildiği cinsten atlar olduğunu hatırlatmakta fayda var.)

19) Grindewald’ın Esareti

Grindewald‘tan beklediğimiz şey efsane ve dramatik bir kaçış planı ayarlaması tabii ki. Yalnız bu sahnedeki sakalının uzunluğuna bakılırsa Grindewald epey bir süre tutuklu kalmış. Peki neden kaçmak için uzunca bir süre bekledi ve MACUSA‘yı atlatmayı başarması nasıl mümkün olabildi?

20) “Ben Yapamam, Bu Kişi Sen Olmalısın.”

GRINDEWALD’IN SUÇLARI

Londra‘da geçen bu sahnede ise Dumbledore, Newt‘e “Grindewald‘a karşı harekete geçemem, bunu sen yapmalısın.” diyor. Acaba Dumbledore‘un harekete geçememesinin sebebi Grindewald‘la olan geçmişleri mi? Tek bir şeyden eminiz, bunu diyorsa bir bildiği vardır. –Voldemort‘u tek durdurabilecek kişinin Harry olduğunu söylemesini düşünün.

21) Scamander Kardeşler Bir Arada!

GRINDEWALD'IN SUÇLARI
GRINDEWALD’IN SUÇLARI

GRINDEWALD’IN SUÇLARI fragmanının bu sahnesinde, Newt ve Theseus‘un bir araya gelebildiklerine şahit oluyoruz. –Leta ile her ne yaşandıysa ona rağmen. İki kardeş birlikte büyü yaparken önlerindeki zemin çatlamaya başlıyor. (Pottermore bu konuda “İkilinin yüzleştiği tek çatlağın bu olmadığına eminiz…” demiş, şahsen aralarındaki çatlakları onardıklarını görmeyi isterim.)

Fragmana dair Pottermore katkılı görebildiğim tüm detaylar bu kadardı, yani merakla filmin çıkmasını -16 Kasımı yani…- beklemekten başka yapılacak bir şey kalmadı. (Başka bir fragman yayınlanacak olursa o yazıda görüşürüz.)

Fragman için sizin fikirleriniz neler? Filmde bizi nelerin beklediğini düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz. Ayrıca incelememi beğendiyseniz yazıyı paylaşarak sitemize destek olabilirsiniz, büyülü günler dilerim!