DUNE Film İncelemesi | İşte Sinema Budur!

Dune tartışmasız 2021’in en çok beklenen filmiydi. Hepimiz bir hiç çekilememiş örneği bir de kötü bir filmi olan bu ünlü bilim kurgu eserinin sinemaya nasıl aktarılacağını merak ediyorduk. Frank Herbert’ın içinde siyaset, din, felsefe ve ekoloji barındıran bu şaheseri sinemaya uyarlanması çok zor bir başyapıttı. Ünlü yönetmen Dennis Villeneuve “ben bu işin altından kalkarım” dedi ve bence de başardı.

Spoiler Yok! – Dune Film İncelemesi

Dune Çöl gezegeni

Öncellikle belirtmek istiyorum ki bu filmi muhakkak sinemada izleyin. Hatta imkanınız varsa IMAX olarak izleyin. Çünkü Dune bariz bir şekilde bunun için çekilmiş bir film. Tam olarak bir görsel şölen. Villeneuve öyle ustalıkla bir film çekmiş ki bir çok sahnede tüylerim diken diken oldu. Pek çok hissi bize geçirmekte çok başarılı.

Peki gelelim içinde bunca anlam ve özellikle düşünce içeren bir kitap sinemaya nasıl bu kadar uyarlanabildi? Açıkçası ben bu konuda çok ümitsizdim. Çünkü bana başarılamaz gibi geliyordu. Yönetmenimiz senaryoda bu derin anlamları kullanmaktan oldukça kaçınmış. Bize evreni tanıtmaya öncelik olarak almış. Bence çok da iyi yapmış. Yani kitapları okumadıysanız bile filmi anlamakta çok zorlanmayacaksınız ve yabancılık çekmeyeceksiniz. Eğer çok çok büyük bir aksiyon bekliyorsanız bu konuda hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. Dune daha çok bir hikayeye giriş amacında. Yani biraz yavaş. Size evreni ve karakterleri tanıtıyor ve yaşanan olayları aktarıyor. Fakat ne aktarmak. Tam bir görsel şölen. Bu görsel şöleni nasıl övsem nasıl anlatsam bilemiyorum. Hele ki çöl solucanları, olabilecek en iyi versiyondaydı, bayıldım. Müzikler ise harika! Hans Zimmer öyle bir iş çıkarmış ki.

Dune

Dennis Villenaue, Dune kitabını olabilecek en güzel yerden bölmüş ve ilk film olarak kitabın iyice sindirilmiş bir versiyonunu bize sunmuş. Kendisi sarı renkleri kullanmada tam bir usta. Dune filminde de sarıyı olabilecek en iyi şekilde kullanmış. Yani filmi nasıl övsem neresinden övsem bilemiyorum.

Oyunculuklara gelirsek, ben kast seçiminin bu kadar başarılı olabileceğini düşünmüyordum. Timothee Chalamet konusunda şüphelerim vardı ama harika bir iş çıkarmış. Rebecca Ferguson’a bayıldım. Zendaya severler ise biraz üzülecek çünkü kendisini filmde oldukça az var ama ikilinin enerjisi güzel olmuş. Bütün oyuncular o kadar iyi ve yerli yerindeki.

Hiç Mi Kötü Yanı Yok? – Dune Film İncelemesi

Eveet, övdüm övdüm ama ne kadar iyi sindirilmiş bir yapım olsa da detay kayıpları biraz tadımı kaçırdı. Gerçekten kitaptaki bazı iyi detaylar filmde yok. Bu yüzden de bazı soruların da cevabı yok. Fakat kesinlikle ikinci filmin geleceğini ve bu filmde bu soruların cevaplanacağını düşünüyorum. Çünkü bu soruların hepsinin cevabı çok önemli. O yüzden devam filmi gelmeli. Chani’nin de dediği gibi daha yeni başlıyoruz. Dune sanırım 2021 yılının en iyi filmi. Hatta benim izlediğim en iyi filmlerden biri. Adeta bir sanat eseri, mutlaka sinemada izleyin.

Kanalımızda yaptığım incelemeyi aşağıdan izleyebilirsiniz.

Okur, yazar, izler