house of x - power of x 2

House of X/Powers of X: Hickman’ın X-Men Reboot’u Neden Harika?

Marvel Comics’in son zamanlardaki en iyi işlerinden olan Jonathan Hickman’ın House of X/Powers of X çizgi romanını okumadıysanız, harika bir modern devrimi kaçırmışsınız demektir.

Hickman’ın X-Men Yorumu

X-Men gibi uzun süredir devam eden çılgınca yoğun bir mitolojiye tazelik ve canlılık eklemek kolay bir iş değil. Ancak Jonathan Hickman ve yaratıcı ortakları Pepe Larraz ve R.B. Silva şimdiye kadar bunu yapmak konusunda çok başarılı oldular. Epik konseptler, olağanüstü ayrıntılı sanat eserleri ve bolca bilgi grafiği, bu yeni X-Men kitaplarına yegane bir dünya oluşturma başarısı kazandırdı. HoX/PoX kadar çeşitli teoriler, edebi referanslar ve sürpriz yumurtalar taşıyan moderni bir çizgi roman hatırlamıyorum ve çizgi romanların çevrimiçi olarak bu kadar çok tartışmaya yol açtığını görmek harika bir şey. Çoğu klasik X-Men hikayesi sosyal medya çağından önce yazıldı ve bitti, bu yüzden onların ateşlediği sohbetler çizgi roman dükkanlarında ve kongrelerde gerçekleşti. Bu sefer ise durum farklı gerçekleşti ve sanki Hickman bunu hesaba katmış gibi.

house of x - power of x

Yazar, son zamanlardaki bir röportajında, günümüz izleyicisinin bir X-Men çizgi romanını nasıl sindirdiği ile ilk dönemlerdeki kitlenin farklılığından bahsetmişti. Hickman, eserlerini tekrar tekrar okumanızı istiyor. İnsanların 4,99 doları ceplerinden çıkarıp da hikayeyi beş dakika içinde bitirmesini ve bir kenara atmasını istemiyor. Halen daha bunu yapabileni de görmedim zaten.

Buradan Sonrası House of X Hakkında Spoiler İçerir

Okumamış olanlar için, House of X‘te Hickman, uzun zamandır yan karakterlerden birisi olan Moira MacTaggart’ın yıldız olduğu bir retcon hikayesi yaratıyor. Artık reenkarnasyon gücüne sahip Omega seviyesinde bir mutant olarak konumlandırılıyor MacTaggart. Hikayenin dönüm noktasıysa, MacTaggart’ın önceki yaşamlarından anılarını koruyabilmesi ve bu bilgiyi çeşitli yaşamları boyunca mutantların kötü durumunu iyileştirmeye çalışmak için kullanıyor olması ile gerçekleşiyor.


Powers of X‘te, gelecekteki mutant misyonunu, özellikle Yıl 10, Yıl 100, Yıl 1000 (“x’in kuvvetleri” üzerine akıllı bir matematiksel oyun) üzerinden keşfediyoruz. Her sayıdaki bilgi yoğunluğu tekrar tekrar okumalar gerektirecek nitelikte. Ardından, her sayı boyunca sıralanan tarih sayfaları ve çizelgeler (grafik tasarımcı Tom Muller tarafından harika bir şekilde tasarlanmışlar) de işin içine giriyor. Hickman bunu daha önce de kitaplarında yapmıştı, ancak bu seferki çizelgelerin ana akım çizgi romanlar için potansiyel bir oyun değiştirici olduğunu söylesem abartmış olmam. İster Damage Control’ün arşiv envanterinin bir dökümü, ister Krakoa Çiçeklerinin özelliklerinin bir listesi olsun, Hickman, hayranların çizgi roman okuma şeklini, birçok farklı kaynaktan bilgi aldığımız modern hayata uyacak şekilde değiştirmeye çalışıyor. Biraz hantal mı? Kesinlikle. Ancak daha zengin bir deneyim sağlıyor.

house of x - power of x 2
MacTaggart’ın hayatları ve zaman içerisindeki dallanışı

Bu durumun ve hikayenin harika bir örneği, A.I.M., S.H.I.E.L.D. ve diğer Marvel kısaltmalarından oluşan Orchis’in güneşin yakınında gizli bir Sentinel fabrikası inşa ettiğini öğrendiğimiz House of X #1’deki açıklamadır. Bir Ana Kalıp’ın uzaydaki görüntüsü başlı başına çarpıcı zaten. Ancak gedikli bir X-Men hayranıysanız, bunun Gümüş Çağ’ın bir nüansı olduğunu da görmüş olabilirsiniz. X-Men #59’da Cyclops, Sentinel’leri yenmenin yolunun, makinelerin mantık tabanlı programlamasına başvurmak olduğunu anlar. Ardından da onlara mutantların güneşten geldiğini söyler, bu yüzden söz konusu radyasyon kaynağını yok etmeye çalışan Sentinel’ler kendilerini güneşe fırlatırlar. Bu, Hickman’ın HoX/PoX aracılığıyla ördüğü dünyanın iplikleri arasında sadece bir ipek parçası.


Bu yeni çağ, mutantları Dünya’daki ve ötesindeki toplumda önemli bir siyasi ve kültürel güç olarak konumlandırıyor. Marvel Evrenindeki mutant yaşama farklı bir bakış açısıyla bakmak harika bir değişiklik. Ve Magneto’nun “Artık yeni tanrılarınız var” sözleri gibi klasik hikayelerden çok daha rahatsız edici bazı fikirlerin nasıl deşileceğini görmekle özellikle ilgileniyorum. Hepsinden de önemlisi, X-Men hakkında konuşmak için tekrar geçerli bir nedene sahip olmak harika.

House of X/Powers of X ikilisi ile ilgili temel endişem erişilebilirliği. Bu çizgi romanların okuyucuları zorlu X-Ailesi’ne nasıl yönlendireceğinden halen daha tam emin değilim. Zaman yolculuğu ve alternatif zaman çizelgeleri gibi yüksek konseptli bilimkurgu unsurlarıyla dolu bir hikaye, eskimiş bir hayran için mükemmel bir başlangıç ​​noktası olmayabilir. Veyahut hiç çizgi roman okumamış birisi onlarca farklı konsepti bir arada gördüğü anda metal yorgunluğuna uğrayabilir.

Ama emin ki oralarda bir yerlerde en az benim kadar Geek olan onlarca insan var ve X-Men’in yeni dönemi bizler için harika olacak. En azından üzerine tartışabileceğimiz kaliteli bir ürün olacak elimizde. Çizgi romanlar üzerine tartışmayı özlemedik mi?

İTÜ'de tam zamanlı Gemi İnşaa öğrencisi (sanırım uzun bir süre daha hem de) ve yarı zamanlı da bir geek.