vikings dizi incelemesi

VIKINGS : Ragnar’ın Krala Karşı Mücadelesi – Dizi İncelemesi

2013 yılında başlayan ve 6. sezonun bugünlerde Netflix’e eklenen, “Vikings” 11. yüzyıl zamanında Norveç ve bugün İngiltere olarak bildiğimiz bölge arasında geçen bir orta çağ dizisi. Yapım aynı zamanda bu soğuk diyarların 11 ve 13. yüzyıllarındaki tarihini yansıtıyor. Devrin önde gelen kralları, lordları ve kraliçeleri ile bize Norveç soğuğunda çetin mücadeleyi sıcacık evlerimizde sunuyor.

Dizi bir çiftçi olan Ragnar ve ailesinin krala karşı mücadelesi ve bu çiftçinin bir hayalinin olması ile başlamakta. Burada yapımcı bize hayalinin peşinden giden herkesin bu kişi bir çiftçi olsa bile başarabileceği öğretisini vermek istiyor. Bunun ardından gemi ile artık savaşçıların Ragnar’ın hayalini gerçekleştirmesi süreci başlıyor. Başka akınlar yapmak isteyen Ragnar ve ordu İngiltere’ye varıyor ve Vikinglerin çok önem verdiği altın ve gümüşler ile geri dönüyorlar. Dizide İngiltere kralı ile konuştukları sırada ve ilerleyen sezon ve bölümlerde de görüyoruz ki dizi de sadece İngilizce değil, Latince, Fransızca, Arapça, birçok eski dil de kullanılıyor. Bu da hikayenin gerçekçiliğini destekliyor.

Vikings Dizisinde Ragnar’ın Kaderi

Vikings dizisinde Ragnar, kralı öldürmesi ve hayalinin gerçekleşmesi ile artık sade bir çiftçi değil bu toprakların kralı olur. En az onun kadar güçlü olan karısı Lagertha ve oğlu Björn ile toprakları yönetmeye başlarlar. Ardından Ragnar’ın bir sefer için gitmesi ve Prenses Aslaug ile tanışması ile işler değişir. Aslaug hamile bir şekilde Lagertha’nın yuvasına gelir ve bu durumu kaldıramayan Lagertha için artık orası kendi evi değildir ve yanında oğlu ile gider. Lagertha’nın gidişinin ardından Aslaug, Ragnar’a kahinin de bahsettiği gibi birçok erkek çocuk doğurur. Bu erkek çocukları ise ilerleyen sezonlarda ve taht kavgasında görüyoruz.

Sigurd, Kemiksiz Ivar, Hvitserk ve ilk çocuk olan Ubbe. Ragnar’ın oğullarının en büyüğü olan Björn’ün büyüyüp Ragnar gibi bir kralın oğlu olarak geri dönmek istemesi ile Kattegat’ta işler değişir.

Ragnar’ın kardeşi olan Rollo’nun daima Ragnar ile olan bitmeyen mücadelesi ve Floki’nin tanrılarla kopmaz bağını Björn ile katıldıkları savaşlarda izliyoruz. Rollo ne Lagertha’ya ulaşabilmiş olma, ne de kendini Ragnar kadar kanıtlayabilmiş olmasının verdiği hırs ile Fransız ordusu ile yaptıkları savaş sırasında Prenses Gisla ile evlenerek bir hristiyan olur ve kendi milletine ihanet ederek hristiyanların diyarında Ragnar kadar ünlü olmak için çabalar. Buna rağmen Rollo içindeki Viking kanını silemez ve sonraki akınlarda her ne kadar kendi halkına ihanet etmiş olsa da onlara katılır. Bu sırada Floki’nin ona ihanet ettiğini düşünen Ragnar onu her ne kadar bağışlasa da Floki’nin Ragnar için en önemli saydığı kişi kesiş Athelstan’ı kendi kıskançlığı yüzünden öldürmesinden dolayı Floki’yi bir dağda kollarını bağlayarak onu uzun bir zaman cezalandırır ve sonunda affeder. Ragnar bir çiftçi olmasına rağmen ünü tüm İskandinavya’da yayılmış ve onun kadar güçlü olan kadın savaşçı Lagertha da ona her savaşta yardım etmiştir fakat her Viking’in kanında olan intikam duygusu Lagertha’yı da sarar ve Aslaug’u öldürerek ondan intikamını alır ve Kattekat’ın kraliçesi olur.

vikings dizi karakterleri

Ragnar’ın Ölümü

Ragnar’ın ölümü ile birleşen oğulları bunun intikamını almak için İngiltere yoluna düşerler ve önce kral Aelle ardından kral Eckbert’i öldürürler. Ragnar’ın ölümü ile tüm dengeler değişir ve en güçsüz sanılan Kemiksiz Ivar bundan sonra kendini hem tüm erkek kardeşlerine hem de tüm dünyaya kanıtlayacaktır. Bu kadar korkusuz ve cesur olan Ivar belki de Ragnar’ın şöhretini bile geride bırakır.