The Mandalorian 2. Sezon İncelemesi - Fanzade

The Mandalorian 2. Sezon İncelemesi – Grogu’nun Geleceği Nasıl Olacak?

2019’un en çok ses getiren yapımlarından birisi olan The Mandalorian 2. sezon, 30 Ekim 2020 itibariyle Disney Plus üzerinden izleyicilere sunuldu. Yazının devamında sezon hakkında kısa bir özet geçip 3. Sezonda bizleri nelerin beklediğinden bahsetmeye çalıştık. Dizinin 3. Sezonunun 25 Aralık 2021’de geleceğini duyurup incelememize başlamak istiyoruz. Keyifli okumalar…

The Mandalorian’ın 2. Sezonunda Neler Oldu? (Kısaca)

The Mandalorian 2. Sezon İncelemesi - Fanzade

The Mandalorian 1. sezonda da olduğu gibi Din Djarin‘in “Mando” Baby Yoda‘nın kendi ırkına ulaşması için oldukça çaba sarf ettiğini fark edeceğimiz bir bölüm ile sezona girişimizi gerçekleştiriyoruz. Aynı zamanda Mando‘nun kendi türünü arama çabası sayesinde Klon Savaşlarından tanıdığımız Bo-Katan ile karşılaşması, sezonun 5. bölümünde Ahsoka Tano‘ya ulaşmamızı sağlıyor. Ahsoka‘nın Baby Yoda‘yı eğitemeyeceğini ve sebebinin Mandoya olan bağlılığı olduğunu öğreniyoruz. –Bilirsiniz, bağlılık korku getirir. Ve Korku bir Jedi için kötü sonuçları ortaya çıkarır. “Anakin Skywalker”- Fakat Grogu‘nun Baby Yoda‘nın ismini Ahsoka Sayesinde öğreniyoruz” başka bir Jedi tarafından eğitilmesinin bir diğer yolunun Tython gezegeninden geçtiğini öğreniyoruz ve apayrı bir yolculuğa çıkıyoruz.

Gezegende Boba Fett adında sinemada pek fazla tanımadığımız bir karakter ile karşılaşıyoruz. Ufak bir çatışma gerçekleşiyor ve Boba‘nın babasının Jango Fett zırhını istediğini öğreniyoruz. Fakat daha konuşma bitmeden Grogu, Moff Gideon tarafından kaçırılıyor. 1. Sezon itibariyle tanıdığımız çoğu karakter Mando‘nun isteği üzerine birleşiyor ve Moff Gideon‘ın kruvazörüne saldırıyorlar.

Açık konuşmak gerekirse ilk sezonda dahil en kaliteli aksiyon sahnesi buradan sonra başlıyor. Mando ve ekibi Gideon’ın kruvazörüne ulaştıktan sonra dağılıyorlar sonrasında da Moff Gideon ile Mando arasında bir kapışma gerçekleşiyor. Mando her ne kadar kazansa da Dark Saber’ın artık Gideon’dan gidip Mandoya itaat edeceğini öğreniyoruz. -Bu bir sorun yaratıyor çünkü Dark Saber’ın asıl sahibi Bo-Katan, kılıç olmadan Mandalor tahtına oturması da imkansız- Konuşma daha bir yere varamadan ekip Dark Trooperlar tarafından sıkıştırılıyor ve tam da bir savaş daha çıkacak iken birden Luke Skywalker ortaya çıkıp Trooperların üstesinden geliyor. Ardından da Grogu’yu eğitmek için Mando’dan alıp gidiyorlar…

The Mandalorian 2. Sezon Hakkında Düşüncelerim

The Mandalorian 2. Sezon İncelemesi - Fanzade

Dizi 1. Sezonda Sosyal Medyada büyük bir ilgi aldıktan sonra sanırım özellikle nelere yoğunlaşması gerektiğini keşfetti ve 2. Sezonda daha çok Baby Yoda ve Müzikler üzerinde gerçekten de çok büyük bir yol katetti. Müzik kısmında çok büyük haz alındığını, Baby Yoda‘nın tatlılığı ile görselliğin zirvelerde olduğunu, Ahsoka Tano ve Luke Skywalker gibi büyük Jedi‘ların sezonda bulunduğunu ve bu yapımın hem yönetmenliğini hem de senaristliğini Jon Favreau‘nun üstlendiğini hesaba kattığımızda 2. Sezonun “kötü” olma ihtimali yerle bir oluyor diyebiliriz.

The Mandolarian’ın 3. Sezonunda Bizleri Neler Bekliyor?

The Mandalorian 2. Sezon İncelemesi - Fanzade

10 Aralık 2020’de Disney‘in gerçekleştirdiği eventte bizlere bazı Star Wars yapımları duyuruldu. Bu yapımların arasında da The Mandalorian 2. sezon dahilinde gördüğümüz Ahsoka Tano’nun orijin hikayesini anlatacak bir dizi bulunuyor. -Tahminimizce dizi The Mandalorian’da devamı gelmeyen hikayeyi kapsayacak- Fakat bu yapımlar arasında bizlere Luke Skywalker’a ait bir şeyler duyurulmadı. Sanırım Disney ya yakın zaman içerisinde böyle bir dizinin varlığından bahsedecek ya da Luke Skywalker ve Grogu arasında gerçekleşen tüm olayları The Mandalorian’ın 3. Sezonunda göreceğiz. -Fakat ayrı bir dizinin çıkması sanki daha güzel olabilir gibi-

Ek olarak incelememizde de bahsettiğimiz gibi, Dark Saber’ın tahtın varisini seçmesi ve kılıcın sahibinin artık Mando olması, ileride Bo-Katan ile aralarında bir çatışmasın çıkmasına sebep olabilir. Ama hatırlatmak lazım, Disney aylardır bizlerden Luke Skywalker’ın geleceğini nasıl sakladıysa, 3. Sezonda olacak şeyleri de fragman gelse dahi gizleyebilir. O yüzden yapacağımız tek şey 25 Aralık 2021’i beklemek olacak gibi duruyor.

 

2002 yılında Ankara'da doğdu. Üniversitede İletişim Tasarım ve Yönetimi okumak için hazırlık yapıyor. Yazarlık, Sinema, Müzik ve Kitap; hayatının yöneticileri.