rick-and-morty-5-sezon-icin-yeni-fragman-yayinlandi-1621795847

Rick And Morty: Kötü Olmaktan Son Anda Kurtulan Sezon | 5.Sezon İncelemesi

Justin Roiland ve Dan Harmon’ın yaratıcısı olduğu Rick And Morty nihayet son sezonunu tamamladı. Genel olarak beğenilmeyen sezonu beğendiğimi söyleyebilirim. Ancak dizi beni kıl payı kazandı desem yalan olmaz.

Bir önceki sezondan beri birtakım seyirciler tarafından kalitesinin sallanmaya başlandığı düşünülen dizi 5. sezonda da üst üste gelen kötü bölümler yüzünden tamamen bozduğu düşünülüyordu. Ben de bu sezondaki bazı bölümlerin Rick And Morty kalitesinin çok altında olduğunu düşünüyordum. Ancak o bölümler bile benim zevkli bir şekilde diziyi izlememi sağlıyordu. Zaten bu sezon çok kaliteli iki bölümle başlayıp çok kaliteli sona ermeyi başardı. Ancak üçüncü bölümle başlayan ve dördüncü bölümde daha da aşağı düşen kalite çizgisinde devam eden bölümlerle sezon tamamlansaydı bu sezon şüphesiz dizinin en kötü sezonu olacaktı. Neyse ki dizi son anda bundan kurtuldu.

Yazının bundan sonraki kısmı spoiler içerir!

PP34064

Kötü Bölümler – Rick and Morty

Bu incelemede kötü bölümlerden önce bahsedip onları aradan çıkarmak istiyorum. Elbette bu dizinin kötü diyebileceğimiz bölümleri bile kendisini izletmeyi başarıyor ama çok kaliteli bölümler arasında bu tarz bölümler ne yazık ki uygun durmuyor. Bana göre üçüncü, dördüncü ve yedinci bölümler bu dizi için kötü denebilecek bölümlerdi. Bu bölümler hakkında fazla uzatmak istiyorum. O yüzden kısaca kötü olmalarının temel sebeplerinden bahsedeceğim.

Bizim Rick bu mu?

Üçüncü bölüm Morty’nin çevre savunucusu bir süper kahramanla ilişki yaşamaya başlamasını ve annesiyle olan sorunlarını ele alıyor. Aynı zamanda Rick ve Summer’ın kıyamet kopmak üzere olan bir gezegendeki tuhaf macerasını izliyoruz. Bölümün kötü olmasının sebebi iki hikayenin de çok sıkıcı anlatılmasıydı. Morty’nin aksiyonu dışında bölümde heyecanlandığım bir yer olmadı. Özellikle Rick ve Summer kısımları gereğinden fazla cinsellik şakasıyla hikayenin önüne geçiyordu. Ayrıca ilişkisi olan çapkın bir Rick karakterini izlemek alışık olduğumuz Rick’i izlemek gibi değildi.

Dizinin en kötü bölümleri!

Dördüncü bölüm hakkında da aynı sorun görülmekteydi. Bol bol cinsel şakalı olan bölüm devasa ensest bir bebeğin uzayda süzülmesiyle sona eriyordu. Ayrıca bu bölümde de Rick’in tuhaf ilişkilerinden bir kısım görüyorduk. Bu bölümü hangi kafayla yazmışlar gerçekten bilmiyorum. Zaten Imdb’de en kötü Rick and Morty bölümü alarak seyirciden cevabını aldı. Bir diğer sıkıcı bölümse mafya filmleri ve voltran oluşturma göndermeli yedinci bölümdü. Hikayenin sıkıcı olması bir yana dördüncü bölümdeki hikayenin devamı gibi olması bir diğer kötü yanıydı. Bu bölüm de Imdb’de ikinci kötü bölüm oldu.

Ortalama veya İyi Gibi Denilebilecek Bölümler

Garip bir başlık oldu evet. Ama bu bölümler de orta ve iyi arasında bir yerdeydi. Kastettiğim bölümler ise beşinci ve altıncı bölümler.

Ne çektin be Jerry!

Beşinci bölümde Summer ve Morty’nin okulun havalı çocuğu klişesine sahip kişiyle beraber çıktıkları macera eğlenceliydi. Ancak o klişe karakter yüzünden bölümün yaratıcılığı da biraz bozuluyordu. Buna rağmen o maceradaki Rick’in akıllı uzay aracının hikayeye dahil olduğu kısımlar zevkliydi. Rick, Beth ve Jerry’nin çıktıkları maceraya başta anlam veremesem de eziklikten ve acıdan hoşlanan yaratıkların sahneleri daha sonra keyifli gelmeye başladı. ”Jerry’nin ezik ve kendinizin havalı olduğunu düşündünüz. İşte esas ezik olan şey bu” repliği benim bölüme olumlu bakmama sebep verdi.

Rick, Morty ve ABD Hindilere karşı!

Altıncı bölümde yapılan Amerika politikası göndermeleriyle iyi denebilecek bir bölümdü. Bölümün başında Özgürlük Heykeli’nin içinde gizlenen suikastcinin aktive edilmesi bana kahkaha attırdı. Ardından Rick ile mücadele etmek isteyen Amerika Başkanı’nın ordusunu hindiye dönüştürdükten sonra başını daha büyük belaya sokması hikayeyi daha zevkli yaptı. (Evet karışık bir konu.) Bölümün sonunun ise Amerika’nın kanlı tarihine gönderme yapan bir hikayeyle bağlanması da bölümü daha anlamlı yaptı. Bölüm iyiydi iyi olmasına ama anlamlandıramadığım bir eksiklik bu Rick and Morty bölümünde de vardı.

Harika Bölümler! – Rick and Morty

O halde kısaca çok iyi bölümlerden bahsedeyim. Dediğim gibi bu bölümler olmasaydı bu sezon için çok daha farklı konuşacaktım. Ancak bu bölümler bana göre çok fazla kaliteliydi. Bu yüzden de ortalamayı yukarı çıkarmayı başardı.

Zamanın izafiyeti ve klonların savaşı

Birinci bölüm bence dizinin en iyi bölümlerinden biriydi. Bu bölüm gözüken Mr. Nimbus karakteri ilginç bir karakterdi. Bununla beraber Jessica ile romantik bir akşam geçirmek isteyen Morty’nin yıllanmış şarap almak için zamanın daha hızlı aktığı bir evrene gittiği kısımlar en iyi kısımlardı. Bu sezonun hatta dizinin en nihilist bölümlerinden biriydi. Diğer bir nihilist bölümse ikinci bölüm olan klonların savaşı bölümüydü. Klonlanan her bir Rick’in kendi klonunu yapması başta karışık gelse de çok zekice yapılmış bir bölüm olduğu aşikardı.

Seni görmek güzel Birdperson!

Sekizinci bölümse Rick’in geçmişine yolculuk yaptığımız ve Birdperson’ı yeniden gördüğümüz harika bölümlerden biriydi. Kendi anılarını arkadaşının zihniyle karıştıran Rick, bizi aksiyonlu ve duygusal bir hikayeyle baş başa bırakması çok hoşuma gitti. Bu bölümde dikkat çekici olan şeylerden biri de iki kahramanımızın paralel evrenlerdeki Rickler’le savaşırlarken bir Rick’in söylediği sözdü. Bu söz de ”Bizi öldürmeniz onu geri getirmeyecek” repliğiydi. Bu, Rick’in geçmişi hakkında ip ucu veren önemli bir replikti. (Burada bahsedilen kişinin kim olduğuna ise sezon finalinde değinildi) Bölümün sonunda Rick’in Birdperson’ın bir çocuğu olduğunu bildiği halde kendisini kurtarmak zorunda kalana kadar bunu paylaşmaması yüzünden orayı terk etmesiyle Rick’in yalnız kalması bölümün duygusallığını arttırdı.

(Dizi son iki bölümü kalmışken kısa bir ara verdi. Sezon finali tanıtımında Christopher Lloyd’lu Live Action bir teaser görmemizin de çoğu kişiyi heyecanlandırdığına eminim.)

Son bölümler ve Evil Morty!

(Onun detaylı hikayesini son olarak 3.sezon 7.bölümde izlemiştik.)

Herkes kendi yoluna mı?

Dokuzuncu bölüm başladığında Morty ve Rick’in arası bozulmasıyla başlayan süreçte bu Morty acaba Evil Morty’ye mi dönüşecek diye düşünüyordum. Bu aslında bütün sezon Morty’nin vahşiliği yüzünden düşünülen bir teoriydi. Sonuçta bu bölümde de Rick iki kargayı Morty’e tercih etmişti. Morty ise eline portal sıvısı bulaştırmış ve bacağına portal sıvısı bulaştırmış başka bir adamla yeni maceralara atılması da Evil Morty’ye dönüşmesinin ilk adımı mı acaba diye düşündüm. Ama işler daha farklı gitti.

Bu arada ikisini birbirine bağlayan portal sayesinde dövüş sahneleri gerçekten çok iyidi ve eğlenceliydi. Morty başlangıçta adamı Rick’in eski bir ortağı sansa da adamın kötü niyetli olduğunu öğrendikten sonra elini keserek onunla olan bağlantısına son vermesi de zekiceydi. Ve portal içinde portal döngüsüne giren adamın yok olması da hikayenin bir diğer güzel yanıydı.

Rick’in ise başı kargalar yüzünden derde girmişti. Ancak zeki ve güçlü kargalar onun başını belaya soksa bile kargaların sandığı kadar aptal olmadığını anladı. Morty döndüğünde başta onunla dalga geçmek için kargaları kullanan Rick’in gerçekten kargalara hayran olduğunu gördü. Rick, Morty’ye yeni bir el yapsa da ondan yolunu ayırmaya karar verir ve kargalarla yeni maceralara başlamak için yola koyuldu. Aslında tam bir sezon finali bölümüydü. Ama böyle bitmemesi bence çok daha iyi olmuş. Çünkü Morty ve Rick arasındaki duygusal ilişki de son bölümüyle daha netlik kazanır.

O gerçekten Rick’in geçmişiymiş!

Son bölümde Morty’yi ilk olarak daha yaşlı bir şekilde görürüz ve Rick’den ayrı diye üzgündür. Morty’den uzun zamandır evde yoktu gibi bir izlenim alsak da aslında Morty’nin değişimi Citadel’deki bir Rick’in ona sattığı bir serum yüzündendir. Kargaları ona ihanet ettiği için Morty’ye geri dönen Rick bu durumu düzeltmek için onunla beraber Citadel’e doğru yola koyulmasıyla bu bölümün esas macerası başlar. Bu macera aynı zamanda bizim, Rick’in geçmişini öğreneceğimiz maceradır.

Morty eski haline döndükten sonra onları yemeğe bekleyen biri vardır. Bu da Evil Morty’nin ta kendisidir. Bundan sonra dizideki birçok gizemi öğrenmiş oluruz. Geçmişte karısı ve çocuğu öldürülen Rick’in intikam almak için evrenlerdeki diğer Rickleri öldürmesi, bütün portalların açıldığı evrenleri en zeki Ricklerin bulunduğu evrenlere göre ayarlaması, Morty’lerin üretiminin vahşi kapitalizm yöntemiyle uygulanması gibi unsurları görmüş oluruz. Böylece daha önce sahte olduğu söylenen Rick’in ailesini başka bir Rick yüzünden kaybetme hikayesinin gerçek olduğu ortaya çıkar. Ve ilk sezondan beri önce Evil Rick’i kontrol eden Morty, sonra da başkan Morty olarak gördüğümüz Evil Morty’nin amacının da Rick’lerin en zeki olmadığı hatta belki de hiç olmadığı evrenlere giriş yapmak olduğunu anlarız. Ama orjin hikayesini hala bilmiyoruz.

Sezon Finali Son Notlar – Rick and Morty

  • Hem Rick’lerin Mortyleri kullandığını gördüğümüz hem de Rick’in geçmişini gördüğümüz sahnede kullanılan müzikler harikaydı. Son sahnede de klasik Evil Morty şarkısını duymamız tüyleri diken diken etti.
  • En sonunda bizim Rick ve Morty birlik olup katliamdan kurtulmayı başarırken Evil Morty, Rick’in oluşturduğu sistemi yıkarak sarı bir portal açtı. Ve muhtemelen Rickler’in olmadığı evrenlere giderek özgürlüğüne kavuştu. Böylece hayranların Evil Morty görme isteklerini de yerine getirmiş oldular. Hem de iyi bir motivasyonla bunu yaptılar.
  • Son üç bölüm de vasat bölümlerle geçseydi sezon Rick and Morty için en kötü sezon olacaktı. Neyse ki öyle olmadı ve üç çok iyi bölümle hikaye tamamlandı. Bu sezonun ilk iki bölümü de çok iyi bölümler arasındaydı. Sonuçta beş harika bölüm ve iki ortalama bölümle bana göre iyi bir sezon olarak tamamlanmayı başardı.

25 yaşında hayal sever bir gencim.