RICK AND MORTY 4. SEZON İNCELEMESİ: EKSİK

Giriş

İyiymiş. Haha. Komik. Evet. Ee? Sonra? Yani? Neden? Olay ne? N’oluyor? N’için? Yoruldum. Rick and Morty batı çizgi filmleri arasına gerçekten farklı olan, keyifli işlerden biri. 2013’ten beri çıkan ve ara ara devam eden seride mükemmel bölümlere, bunun dışında da her sezonunda da bir tane bile sıkıcı-kötü bölüm olmama özelliğine sahip –ti. Bu sezon, Rick and Morty’nin ne hâle geldiğini, hâlâ eğlenceli veya komik olup olmadığını konuşacağız. Kalan her şey yazının devamında…

Bu arada, dizinin bölümleri Netflix’te bulunmakta, bir süre sonra dördüncü sezonun yarısı da yüklenecek.

Rick and Morty 4 –Neler Oluyor?

Bu sezon başladığında müthiş bir heyecan duyuyordum. Çünkü Rick and Morty farklıydı ve televizyondaki en keyifli işlerden biriydi. Kopuktu, absürt idi, akıcıydı. Ve bazı efsane bölümlere sahipti. Bkz; 3. Sezon, 7. Bölüm… Bunun dışında mizahını sürekli korumayı başardı ve her daim doğal bir görünüme sahip oldu. Yaşanan olaylar mizahı oluşturuyordu ve aslında komik olan, akıcılığı sağlayan, zevkli gelen şey buydu. Arada kaka-çiş mizahı yapılsa dahi dizi genel olarak gerçekten iyi bir seviyede olduğu için göze batmıyor, hatta onlarda bile “Madem güldük, buna da gülelim.” kıvamına getiriyordu. Ancak Rick and Morty 4. sezon başladı ve bir şeylerin farklı olduğu barizdi.

Öncelikle dizi sizi hâlâ güldürmeyi başarıyor ancak bu, önceki sezonların aksine “mizah, mizah içindir” anlayışıyla yapılmış. Olaylar mizahı doğurmuyor, mizah olayı doğuruyor ki bu durum da aldığımız zevki yarı yarıya öldürüyor. Önceki sezonlarda hiç yoktu demiyorum ancak bu sezon çok daha ağır basıyor bu durum. Rick’in amaçsızlığı, Morty’nin amaçsızlığı ya da “Hadi şöyle de bir şaka” yapalım durumu, “Haha, cinsellik çok komik değil mi?” tarzında şakalar bu sezonu benim adıma bir noktada hayal kırıklığı haline getirdi. Bu sezonun dokuzuncu bölümü ise ciddi manada bir hayal kırıklığıydı. Tamamen amaçsız, “Hadi şu şakayı yapalım. Bu arada bakın, böyle bir gönderme yapıyoruz. Bu arada o kadar gözünüze de soktuk ama anlamadıysanız bir de şakamızı da açıklayalım.” durumu vardı. Ki bu durum dördüncü sezondaki belli bölümlerde oldukça fazlaydı.

Rick and Morty –İyi Şeyler de Vardı Tabii…

Bunun dışında dizi tabii ki tamamen kötü ya da etkisiz değildi. Öncelikle genellikle bölümler eğlenceli ve akıcıydı. Ancak bazı bölümler daha da akıcıydı. Özellikle “One Crew over the Crewcoo’s Morty” bölümü mizah anlayışı olarak, “Never Ricking Morty” bölümü ise farklılık olarak oldukça iyiydi. Sezon finali ise gerçekten keyifli ve izlemesi çok zevki bir bölüm olarak karşımıza çıktı. Şaşırttı, aklımızda sorular bıraktı… Bunun dışında da orta seviye bölümler fazlaydı. İzlediğim anda her ne kadar zevk alsam da izledikten sonra üzerine konuşacak, ya da bir bölümden sonra “Ne bölümdü bee!” diyecek bir bölüm yoktu. Geçen sezonlarda bu dengeyi çok iyi koruyan ve vasat altı bölüm olmayan bu “efsane” dizinin bu sezon vasat altı kalan bölümlerinin olması diziyi severek, eğlenerek takip eden biri olarak beni üzdü.

Rick and Morty –Genel Yorum ve Puanlama

Her ne kadar eksikleri olsa da herhangi bir dizinin sezonundan çok daha iyi, farklı bir sezondu tabii ki… Yalnızca Rick’in bir karakter olarak özelliklerinden yoksun ve çok daha düz, yontulmamış bir oduncasına dizide yer alması(sezon finali dışında); bunun dışında gerçekten kötü, gereksiz ya da belki de yirmi dakikayı tamamlayabilmek için yazılmış olan şakaların gereğinden fala bulunması; şu ana kadar hiç yapmadıkları bir şey olan ortalama altı bölüm, bölümlere sahip olmaları; biz yaptık, böyle kabul edeceksiniz tarzındaki umursamazlık; son olarak da “şakaları anlamamışsınızdır, bakın bir de üstüne açıklayarak da şaka yapalım” tavrı bu sezon beni oldukça rahatsız etti.

Her ne kadar şakaların çoğu eğlenceli olsa da amaçsızlığın bolca bulunduğu, Rick and Morty dördüncü sezona puanım…

PUANIM: 65

-Keşke biraz uğraşsalarmış…

-İzlemene değmez.

-Keyfini çıkar geç.

-Güzel yanları var

-Çok beğendim

-Bayıldım

-USTA İŞİ, BAŞYAPIT!

 

Tekirdağ'da yaşıyor ve 19 yaşında. Galatasaray Üniversitesi'nde öğrenci. Birçok şeye ilgi duyduğu için hepsini yazmayacak. Ama yazdığı, izlediği, oynadığı sürece mutlu biri.