LOVE DEATH & ROBOTS 2.Sezon İncelemesi – Animasyon Şöleni

Bir animasyon harikası Love Death and Robots ‘un müthiş bir ilk sezonundan sonra uzun bir süre beklediğimiz 2. sezon nihayet yayınlandı, ben de tek oturuşta izledim. Gelin sizlere yaşadığım deneyimi aktarayım. Dikkatli olun, çünkü bu bir Spoiler içeren incelemedir.

2.sezon nasıl olmuş ? İlk Sezondan farkı nedir ?

İlk Sezonu dilim vardığı kadar herkese önerdim, her yerde övdüm. Genelde bölüm bölüm önerdim, çünkü bütün bölümler birbirinden farklı olduğu için bazı bölümler ortalamanın altındaydı. Bu bir sorun değildi çünkü ilk sezonda tamı tamına 18 bölüm vardı. İkinci sezona geldiğimiz zaman bölüm sayısı 8‘e düşüyor. Bu da iyi bölüm ortalamasını iyice düşürmüş. Fakat bu oran tamamen göreceli. Bu fikir diğer diziler ve filmler için de geçerli, ancak bölümlerin gerek içerdiği mesaj, gerek animasyon olarak kendine özgü oldukları için, Love Death and Robots için durum biraz farklı oluyor. Kişisel olarak bu ikilemin seriyi iyi yapan şeylerden biri olduğunu düşünüyorum.

Animasyon Kalitesi

Söze nasıl başlasam, ne desem bilmiyorum. Bu artık bambaşka bir seviye, hayran kaldım animasyona. İlk sezon da benden tam not alan animasyon bu sezon da olayı bambaşka seviyeye çıkarmış. Öyle ki “Snow Çölde” bölümünün hala animasyon mu yoksa gerçek mi olduğundan emin değilim.

Sürpriz Oyuncu – Michael B. Jordan

Fragman çıktığı zaman yazdığım yazıda, ilk sezonda çok ünlü isimler görmediğimizi, ancak belki önümüzdeki sezonlarda görebileceğimizden bahsetmiştim. Bu sezon karşımıza “Acil Durum Barınağı” bölümünde karşımıza çıkan Michael B. Jordan, Gelecek sezonlar için daha da ünlü isimler görebileceğimizin habercisi olabilir.

Şimdi isterseniz tek tek bölümlere bakalım, uyarımızı yine yapalım, Spoler’lara dikkat !

1- OTOMATİK MÜŞTERİ HİZMETLERİ (10/4.5)

Bir temizlik robotunun sahibini öldürmeye çalışmasını anlatan bir bölüm, bana göre sezonun en sönük bölümü, izlerken eyvah galiba kötü bir sezon olacak diye düşündüm. Neyse ki öyle olmadı. Tabii ki eğlenceli kısımları var, fakat sezonun diğer bölümlerine kıyasla geride kalmış.

2- BUZ (10/6)

İlk Sezonda çoğunluğun favori bölümü olan “Zima Mavisi” ile aynı animasyona sahip olan bu bölüm, maalesef ilk sezondaki kardeşi kadar iyi bir hikayeye sahip değil. Fakat yine de animasyonun hatırına izlenmesi gereken bir bölüm.

3-NÜFUS KONTROL EKİBİ (10/7.5)

Sezonun drama yükünü üstlenen bölüm, nüfusun artık kontrol edilemez olduğu bir gelecekte, bir polisin çocukları öldürmek zorunda kaldığı için yaşadığı psikolojik travmaları anlatıyor. Hem hikayesi hem de animasyonu ile mest eden bölüm. Sezonun en iyi bölümlerinden.

4-SNOW ÇÖLDE (10/8.5)

Yine alternatif bir gelecekte geçen harika bölüm, bana göre sezonun en iyi bölümü. Kesinlikle yaşamanız gereken bir tecrübe.

5-YÜKSEK OTLAR (10/5.5)

Fragmanı izlediğim zaman animasyonu ile dikkatimi en çok çeken bölüm bu olmuştu, fakat fazla beklenti her zamanki gibi hayal kırıklığına uğrattı. Yine de hoş keyifli bir bölüm, belki de yüksek beklentim olmasa daha pozitif düşünürdüm.

6-SÜPRİZ NOEL BABA (10/5.5)

Birebir klasik “Noel” animasyonu kullanılan, ama klişe Noel hikayelerinin aksine farklı bir Noel baba karşımıza çıkıyor. Tatlı ve değişik bir bölüm olmuş.

7-ACİL DURUM BARINAĞI (10/6)

Michael B. Jordan‘ın bu bölümde kullanılması yazık olmuş, çok beğendiğim bir bölüm olmadı. Yine de bazı sahneleri için arada açıp tekrar tekrar izleyeceğim kesinlikle.

8-SAHİLE VURAN DEV (10/6.5)

Bu sezonun toplumsal mesaj içeren, insanların ne kadar kötü varlıklar olduğunu anlatan bölümü. Kendine özgü anlatım şekli sayesinde beğendiğim bölümlerden biri oldu. Fakat, Love Death and Robots’un klasik twistlerinden içermiyor.

Love Death and Robots İçin 3.Sezon Beklentilerim

2.Sezon her ne kadar ilk sezonun gölgesinde kalsa da, üçüncü sezon için hala beklentim yüksek. Daha iyi bölümleri, bir sezona sakladıklarını düşünüyorum. Umarım bölüm sayısı bu sezon gibi az olmaz, hemencecik bitiyor sonra.