HOUSE OF THE DRAGON | İlk Fragman İncelemesi

Uzun zamandır beklenen Game Of Thrones dizisinin prequel yapımı House Of The Dragon dizisinin ilk fragmanı yayınlandı! Dizi, HBO Max’de 2022 yılında yayına girecek. Dizi George R.R. Martin’in Ateş ve Kan adlı kitabından uyarlanacak ve Ejderhaların Dansı olarak geçen bir Targaryen İç Savaşı’nı konu alacak. Dizinin çekimleri Nisan 2021’de başladı ve ilk sezonu on bölümden oluşacak. Dizinin senaryosunu ise Ryan J. Condal ile George R.R. Martin birlikte hazırladı.

House Of The Dragon: Resmi İlk Fragman

Tahtın Düşmesinden 200 Yıl Önce Bir Hanedanlık Hüküm Sürüyordu

Daemon Targaryen

Fragman, Daemon Targaryen’in Ejderha Kayası’ndaki görüntüsüyle başlıyor. Dizinin büyük ihtimalle en önemli karakterlerinden biri olacak olan Daemon, zamanın Westeros Kralı I. Viserys’in küçük erkek kardeşi. Martin’in en sevdiği karakterlerden biri olan Daemon aşırı kibirli, sorunlu ve iç savaşta önemli rolü olan bir Targaryen Prensi. Dizide ise Daemon Targaryen’i Matt Smith canlandırıyor.

Fragmanda Daemon Targaryen, “Krallar…” dediğinde karanlık içerisinden göz kırpan bir ejderha görüyoruz. Ardından Daemon, Targaryen Hanesi’nin sözleri olan “Ateş ve Kan”ı dillendiriyor.

Daemon Targaryen ve Rhaenyra Targaryen

Sonra Viserys’in ilk çocuğu olan ve varisi olarak yetiştirdiği kızı Rhaenyra Targaryen ile Daemon’u kol kola görüyoruz. RKitapta çalkantılı ve skandallarla dolu bir hayat yaşayan Rhaenyra, bir varis gibi yetiştiriliyor ancak babasının ikinci eşi Alicent Hightower, Viserys’e bir oğlan çocuk verdiğinde varis kavgaları başlıyor.

Rhaenyra Targaryen (Gençliği)

Dizide I. Viserys Targaryen, Westeros’un Kralı’nı Paddy Considine canlandırıyor. Emma D’Arcy Westeros’un ilk kraliçesi olmayı bekleyen bir ejderha binicisi Prenses Rhaenyra Targaryen’ı, Olivia Cooke ise Westeros kraliçesi, Viserys’in ikinci eşi ve Otto Hightower’ın kızı Alicent Hightower’ı canlandırıyor.

I. Viserys Targaryen
Alicent Hightower
Otto Hightower

Adı birçok skandala karışmış olan Rhaenyra, Velaryon Hanesi’nden Corlys Velaryon’un oğlu Laenor Velaryon ile evlendiriliyor. Rhaenyra, Laenor ile evliyken Laenor’a benzemeyen çocukları dünyaya gleiyor. Sonrasında ise Laenor öldükten sonra amcası Daemon ile evleniyor. Daemon, Rhaenyra’nın en büyük destekçilerinden biri oluyor.

Velaryon Hanesi

Fragmanda Velaryon Hanesi’ni kalede bir yemeğe katılırken görüyoruz. (İkinci resimde soldan sağa: Corlys Velaryon, Laenor Velaryon ve Rhaenys Targaryen.) Targaryenler gibi kökleri Eski Valeria’ya dayanan bir aile olan Velaryon Hanesi, Deniz Yılanı olarak bilinen Corlys zamanında Lannister’lardan bile daha zenginleştiği söylenmektedir. Corlys Velaryon, Targaryen Hanesinden Rhaenys ile evliydi.

Dizide Steve Toussaint, Corlys Velaryon rolünde: “Deniz Yılanı” olarak da bilinen Velaryon Hanesi’nin lordu ve Westeros’un en ünlü denizcisi olarak göreceğiz. Aynı zamanda Eve Best’i Rhaenys Velaryon rolünde, Lord Corlys’in karısı ve “Asla Varolmayan Kraliçe” olarak da bilinen bir ejderha binicisi olarak izleyeceğiz.

Mysaria

Aynı zamanda Sonoya Mizuno’yu da Mysaria rolünde, Daemon’un en güvenilir müttefiki olmak için yükselen yabancı doğumlu bir köle olarak izleyeceğiz. Kendisi aslen Lys’li bir dansçı olan Mysaria, Fısıltıların Hanımı olarak Rhaenyra Targaryen’a hizmet edecek.

Bizi hayaller kral yapmadı.
Ejderhalar yaptı.

Daemon Targaryen

Fragmanın son sahnelerine gelirken ise tahtta oturan krala doğru yürüyen bir kadın görüyoruz. Bu kadın muhtemelen Rhaenyra Targaryen. Demir Taht ise Game of Thrones dizisinden farklı bir şekilde, hikayeye daha uygun olarak tasarlanmış. Tahtın etrafına da Fatih Aegon’un düşmanlarından alıp erittiği kılıçlar yerleştirilmiş bir şekilde.

Arka planda “Bizi hayaller kral yapmadı. Ejderhalar yaptı.” sözlerini söyleyen Daemın ile fragmanın sonuna geliyoruz. Targaryen Hanesi’nin armasını ateşler içerisinde gördüğümüzde ise fragman son buluyor.

Genel olarak House of the Dragon fragmanının karanlık atmosferi ve çekilen sahnelere bakarak bizi güzel bir yapımın beklediğini söyleyebiliriz. Bizi son sezonuyla hayal kırıklığına uğratan Game Of Thrones’dan sonra umarız ki yıktığı hayallerimizi geri inşa etmeyi de başarabilirler. İzleyip göreceğiz.

Nebahat, yirmi yaşında bir mühendis adayıyım. Aynı zamanda amatör olarak yazarlık ve grafikerlik yapıyorum. Tam bir epik fantastik ve bilim-kurgu hayranıyım.