Jade Raymond, Playstation için Yeni IP Üzerinde Çalışan Stüdyoyu Duyurdu!

Assassin’s Creed’in yaratıcılarından Jade Raymond, PlayStation için yeni bir IP oluşturacak yeni bağımsız geliştirici Haven Entertainment Studios’u duyurdu.

Raymond, Stadia’nın yüksek profilli lansmanından sadece 14 ay sonra, Şubat ayının başında dahili geliştirme stüdyolarını kapattığını duyurana kadar, en son Stadia Games and Entertainment’ın başkanı olarak görev yaptı. Raymond, Ubisoft’ta uzun bir süre çalıştıktan sonra daha önce EA’nın Motive stüdyosunun patronu olarak görev yapmıştı.

Yeni bir IP Ne Anlama Geliyor?

IP, ‘fikri mülkiyet’ anlamına gelir ve yeni bir IP, mevcut bir oyunun devamı veya devamı olmayan yeni bir oyun anlamına gelir. Astro, Horizon: Zero Dawn ve Ghost Of Tsushima, Sony’nin PlayStation 4’teki en büyük yeni IP’lerinden üçüydü.

Oyunlarda IP nedir?

Fikirler somut ürünler haline geldiğinde, çalınma veya taklit edilme riskiyle karşı karşıya kalırlar. İşte burada fikri mülkiyet korumaları devreye girer. Fikri mülkiyet korumaları, video oyunu inovasyonunun korunmasını, teşvik edilmesini ve dünyanın her yerindeki oyunculara sunulmasını sağlar.

IP oyunları Nelerdir?

IP tabanlı oyunlar, diğer oyunlardan, filmlerden, romanlardan veya çizgi romanlardan alınan entelektüel özellikler (karakterler, arsalar, dünya ayarları) kullanılarak geliştirilen oyunlara atıfta bulunur.

Jade Raymond ‘s Haven Entertainment Studios, PlayStation için Yeni Bir IP Geliştirecek

Raymond bugün stüdyosunu PlayStation blogu aracılığıyla duyuran bir mesajda, “Geçtiğimiz 12 ay ilginç ve zor oldu,” diye yazdı. “Salgın, sosyal adaletsizlik ve işten çıkarma, en yakın arkadaşlarımın, ailemin ve iş arkadaşlarımın çoğunu etkiledi. En iyi antivirüs listesine bir göz atın! Tüm bu faktörler, arkadaşlarımı ve ailemi yüz yüze görememeyle birleştiğinde, beni bir tür sakinleştirdi. Kendime gerçekten neyin önemli olduğu hakkında bazı zor sorular sormak zorunda kaldığım, öz-yansıtıcı bir koza.

“Ve bugün, yıllardır birlikte çalıştığım (ve çok sevdiğim!) yetenekli oyun geliştiricilerinin birçoğunun en tutkulu olduğumuz şeyi yapmak için bir araya geldiği bağımsız bir stüdyo olan Haven’ı duyuruyorum. Yeniden odaklanmanın zamanı geldi. OYUNLAR’da herhangi bir engel veya engel olmadan zanaatlarımızı uygulayabileceğimiz bir yerde.

“Oyuncuların kaçabilecekleri, eğlenebilecekleri, kendilerini ifade edebilecekleri ve topluluk bulabilecekleri dünyalar yaratmak istiyoruz. Tutkumuzu bir projeye dökmek istiyoruz. İnsanların deneyimlemesi için harika bir şey yapmak istiyoruz. Çünkü oyunların gücüne inanıyoruz. insanların hayatlarına neşe getirmek için. Sony de yapıyor. Mükemmelliğe bağlılıkları eşsiz. Bu yüzden onların desteği ve desteği için daha mutlu olamazdım.

“Birlikte, oyuncular için bir cennet olan oyunlar yaratmak istiyoruz ve geliştiriciler için bir cennet olan bir stüdyo inşa etmek istiyoruz. Bu nedenle, bugün açıklayacak çok fazla detayımız olmasa da, PlayStation topluluğunun bilmesini istiyorum. Haven Studios’un habersiz bir IP üzerinde şimdiden çok sıkı çalıştığını söyledi. Size daha fazlasını göstermek için sabırsızlanıyoruz!”

Jade Raymond Kimdir?

Jade Raymond 28 Ağustos 1975’te Montreal’de doğdu. 1992’de St. George’s School of Montreal’den ve 1994’te Marianopolis College’dan mezun oldu. 1998’de McGill Üniversitesi’nden bilgisayar bilimi alanında lisans derecesi aldı. Üniversite sonrası ilk işi Sony için programcı olarak oldu ve sonunda Sony Online’ın ilk Araştırma ve Geliştirme grubunun oluşturulmasına yardımcı oldu. Bu, The Sims Online’da yapımcı olarak çalıştığı Electronic Arts’a yol açtı. 2003-2004 yılları arasında Raymond, Victor Lucas, Tommy Tallarico ve Julie Stoffer ile birlikte çalışan G4 programı The Electric Playground’a yarı zamanlı muhabir olarak katıldı. 2004 yılında Ubisoft Montreal için çalışmaya başladı ve burada ilk Assassin’s Creed oyununun yaratılmasına öncülük etti. Raymond, Assassin’s Creed II’de yönetici yapımcı olarak devam etti ve Ubisoft Montreal’de Watch Dogs ve Epic Loot için Mighty Quest’i içeren yeni IP’nin baş yapımcısıydı.

Ocak 2010’da Raymond, Ubisoft için genel müdür rolünde yeni bir stüdyo inşa etmek üzere Toronto’ya taşındı. Raymond ayrıca, kadınların film, televizyon ve ekran tabanlı endüstrilerde ilerlemesine adanmış bir kuruluş olan WIFT-T’nin Yönetim Kurulu’ndadır.

Temmuz 2015’te Raymond, Electronic Arts’a katıldığını ve Montreal merkezli Motive Studios’u kurduğunu duyurdu. Ayrıca, Star Wars oyunlarında oyun tasarımcısı ve yazar Amy Hennig ile birlikte çalıştığı ve yeni orijinal IP geliştirdiği California’da bulunan Visceral Games stüdyosundan da sorumlu olacaktı.

Temmuz 2018’de Jade Raymond, Develop “Vanguard Award” ile “20 yıllık kariyeri boyunca çığır açan çabaları” ile tanındı. Ekim 2018’de Jade, Eğlenceli ve Ciddi Oyun Festivali’nden “Sektörde bir dönüm noktası olarak kabul edilen oyunların yapımcısı olarak sektöre katkılarından” dolayı “Öncü Ödülü” aldı.

Raymond, Variety dergisinin 2018 yılında küresel eğlence sektörünü şekillendiren en etkili 500 iş lideri listesinde yer alan birkaç video oyunu yöneticisinden biriydi.

9 Ocak 2018’de Raymond, Etkileşimli Sanatlar ve Bilimler Akademisi Yönetim Kurulu’na seçildi.

Motive Studios‘tan Ekim 2018’de “çok gizli bir projeye” atıfta bulunarak ayrıldı. Mart 2019’da Raymond, Google’a başkan yardımcısı olarak katıldığını duyurdu; 2019 Oyun Geliştiricileri Konferansı sırasında Google, Google’ın Stadia akış hizmeti için özel içerik oluşturmak üzere Google Studios, Stadia Games ve Entertainment’ın başında olacağını doğruladı.

1 Şubat 2021’de, Google’ın şirket içi Stadia Games and Entertainment geliştirme stüdyosu için düşüş duyurusu ile eş zamanlı olarak Google’ın yanı sıra Stadia Games and Entertainment’tan ayrıldığını duyurdu.

Raymond, 16 Mart 2021’de yeni bir bağımsız geliştirme stüdyosu olan Haven Entertainment Studios’u kurdu ve Sony Interactive Entertainment, PlayStation için yeni bir orijinal IP oluşturmak üzere stüdyoya yatırım yaptı.