Eliza Dushku’lu İkisi Bir Arada Diziler; DOLLHOUSE ve TRU CALLING

Kendi jenerasyonum adına konuşacak olursam Buffy the Wampire Slayer/Angel izlemeyen yoktur. Joss Whedon’ın daha bir sürü yapımı da cabası tabi ama şu an bahsetmek istediğim konunun çıkış noktası burası. Hepimiz onu agresif ve seksi vampir avcısı olarak tanıdık. Buffy nasıl ki sarışın bombaysa, Faith da esmer bombaydı. Eliza Dushku isimli oyuncudan bahsediyorum. Bu kadının oyunculuğunu cidden beğeniyorum. Ama size tanıtmak istediğim dizi sadece iki sezon olduğu için biraz daha eski olan ve o da iki sezon olan diğer dizisiyle birlikte bir tanıtım yapacağım.
Bu normalde benim film dizi izleme olayımın temel taşı aslında. Beğendiğim oyuncunun yaptığı filmlerine ya da dizilerine bakarak bir harita çıkarmak. Bu da beni her seferinde yeni bir arayışa sürüklemez ve zaten oyunculuğunu beğendiğim insanların oynadıkları yapımları izlerim.

Şimdi ilk dizimize geçelim.

Dollhouse

Joss Whedon tarafından yaratılan bir Amerikan bilimkurgu televizyon dizisi. 5 yıllık bir planla yola çıkılıp ikinci yılında sezon finaliyle iptal edildi. Halbuki ilk yıl reytinglerde ezici bir üstünlük, ikinci yıl ise istikrar vardı. Yazar ve yönetmen belli zaten şimdi de oyuncu kadrosundaki isimler ise şöyle; Eliza Dushku, Fran Kranz, Enver Gjokaj, Dichen Lackman, Amy Acker, Tahmoh Penikett ve Harry Lennix.

Konusuna gelecek olursak; olay, ‘bebekler’ olarak adlandırılan bireyleri geçici kişilikler ve becerilerle programlayan çok sayıda yeraltı kuruluşunu işleten bir şirket etrafında dönüyor. Zengin müşteriler, soygunlar, cinsel karşılaşmalar, suikastlar, uzman danışmanlar ve her türden benzersiz deneyimler de dahil olmak üzere çeşitli amaçlar için Dollhouse‘tan ‘bebek’ kiralarlar. Dizinin ana karakteri Echo’nun (Eliza Dushku) öz farkındalık yolculuğuna odaklanıyor. Bir gün parti kızı olup başka gün suikastçı olan kızımızın hafızasından pek de her şeyleri silemiyorlarmış meğer.

Sizi bu 26 bölümlük Joss Whedon yapımı bilimkurgu/aksiyon dizisini izlemeye davet ediyorum. Bununla da yetinmeyip Eliza’nın olduğu fantastik bir diziyle devam etmeye de davet ediyorum 😀

Tru Calling

Drama olarak geçen bu dizide tahmin edersiniz ki Whedon yok ama benim fikrimce oyuncu kadrosu gayet başarılı. Tabi başrol Eliza’nın, Shawn Reaves, Zach Galifianakis, Matt Bomer, Jessica Collins, Benjamin Benitez ve Jason Priestley yer almakta. Doğaüstü kategorisinde değerlendirilen dizi 2003-2005 yılları arasında yayın hayatına tutunabildi ve reyting kurbanı oldu. Hem de özgün senaryosuna rağmen.

Konusuna gelecek olursak; Tru Davies (Eliza Dushku), şehir morgunda staja başlamış tıp fakültesi öğrencisidir. Ölmüş olan bir cesede otopsi yapacağı sırada çok ilginç bir şey olur. Kişi gözlerini açar ve Tru’dan yardım ister. Bu yardım çağrısından sonra Tru, o günü yeniden yaşamaya ve yardım isteyen kişiyi kurtarmaya, aynı zamanda da bu sırrı saklayarak hayatını da devam ettirmeye çalışmalıdır.

Size bu seksi kadının iki güzel dizisini tanıtmış olmaktan dolayı mutluyum. Her ne kadar klasmanları farklı da olsa oyuncu kalitesine ve her ikisinin de özgün senaryolarına olan güvenimden dolayı ilk defa bu tarz bir işe giriştim. Umarım hoşunuza gider 🙂