dark dizisi

Son Dönemin En Kafa Karıştıran Dizisi: DARK


Dark, Baran bo Odar ve Jantje Friese tarafından yaratılmış Alman bilimkurgu dizisidir. Dizi ilk olarak Almanya’da internet dizisi olarak yayınlanmıştır. Netflix’te yayınlanan Almanca olarak başlatılan ilk Netflix dizisidir. İlk defa 1 Aralık 2017’de gösterime girmiştir. Dizinin son sezonu ise 27 Haziran 2020 yılında çekilen 3. Sezondur bu sezon ile dizi final yapmıştır. Dark, imdb’de 8.8 puan alarak dönemin en çok beğenilen diğer bir dizisi olan Stranger Things ile çoğu zaman izleyenler tarafından karşılaştırılmıştır. İki dizinin de gizem temalı olmasından mütevellit izleyiciler ikisi arasından hangisinin daha iyi bir yapım olduğunu hala tartışmaktadır.

Bu dizinin bir diğer tartışması ise sezonlar ve bölümler ilerledikçe karakterlerin zamanda ileri ve geri dönüşü ile beliren karakterlerin karıştırılması sorunudur. İlk sezon bittiğinde herkes az çok karakterleri bir şekilde öğrendi fakat ilk sezondan 2 sene sonra 2. Sezonun gelmesi ile tüm dengeler şaştı ve son sezona yeni kişiler de eklenince kimin kim olduğunu anlayabilmek izleyiciler için zorlaştı. Bunun için internette çok fazla karakter tablosu var. Sizde karakterleri unuttuysanız ya da karıştırıyorsanız bu tablolardan faydalanabilirsiniz. Aksi halde dizi içinden çıkılmaz bir alacaktır.


Zamanda İleri Ve Geri Dönüşler


Almanya’da bulunan Winden kasabası içerisinde çocukların bir anda ortadan kaybolması ile bölgedeki ailelerin iletişimleri ve kopuklukları, geçmişin karanlık yüzü gün yüzüne çıkmış ve sadece tek nesli değil neredeyse üç nesli etkilemiştir. Dizi babasının intiharını anlamlandırmaya ve atlatmaya çalışan Jonas’ın babası ile ilgili ipuçları araması ile başlar. Bu sırada bölgede nüfuzlu bir aile olan Tiedemann ailesi tarafından bölgede işletilmeye başlanan nükleer santralin altından geçen bir solucan deliği olmasının öğrenilmesi ile dizi zamanda yolculuk kısmına evrilir. Bu yolculuk ise 1986 ve 1953 gibi seneler ve bu seneler içerisindeki önemli olayları içerir. İlk sezonda sadece Nielsen, Tiedemann gibi ailelerin karışık ilişkileri ve geçmişi dökülmemiş aynı zamanda bölgede bulunan birçok ailenin çocuğu da kaybolmaya başlamıştır. Çocukların kaybolması ile ailelerin hayatları da zorlaşmaya ve geçmiş öğrenildikçe bu hayatlar mahvolmaya başlamıştır.

2019 yılında yayınlanan 2. sezonda Jonas babasının ölümünü hala atlatamaz ve babasını bir şekilde geri döndürmeye çalışır bu sırada zaman yolculuğu yapar ve babasının kaderini değiştirmek için uğraşır. Adam ile tanışan Jonas babasının intiharını engellemek için uğraşır fakat Adam tarafından kandırılmıştır. Adam onu kullanarak Claudia ile döngüyü devam ettirmek için çabalar. Bu döngünün devam etmesi ise 27 Haziran 2020 tarihinde kıyametin kopmasını ve sonu getirecektir.


Dark dizisinde Sic Mundus cemiyeti

Son sezonda Jonas ve Nielsen ailesinin çocukları zaman makinesi yaparak yaşanan her şeyi geri döndürmeye ve düzeltmeye çalışırlar. Bu nedenle bu amaca yönelik Sic Mundus adlı bir cemiyet kurulur. Dizi son sezonda sadece gizem ve zaman yolculuğu değil aynı zamanda paralel evrenler hakkında hikaye içerisinde bilgi vermeyi amaçlamıştır. Dizi genelinde zamana müdahale edilmesinin gelecekte ne gibi sorunlar doğuracağı anlatılmak istenmiştir. Geçmiş geçmiştir ve bunu bu şekilde kabul ederek bu günü yaşamak gerekir. Müdahale edildiğinde ne Jonas dünyaya gelebilir ne de ailesi bir arada olabilir. Jonas tüm bunları gördükçe çıkılmaz bir sona girer ve ne yapacağını bilemez. Yardım aldığı kişiler tarafından ihanete uğrar çünkü bu gücü herkes elinde tutarak herkes pişman olduğu geçmişi değiştirmek ister. Buna rağmen bir kişinin geçmişi değiştirmesi kelebek etkisi yaratarak herkesi etkileyecektir.