Castlevania 4.Sezon İncelemesi – Bu Kadar Kalite Fazla

İlk 3 Sezon Değerlendirmesi

Castlevania 4.sezon incelemesine başlamadan önce ilk 3 sezonun ufak bir değerlendirmesini yapmak istiyorum. Konusu, kurgusu, karakter gelişimleri ve aralarındaki diyaloglar, müzik, animasyon ve daha bir sürü öznesi ile bana göre tamamen kusursuz bir animasyon dizisi. 4. Sezonu incelemek için tekrar izledim ve özellikle hata ve kusur aradım ama bulamadım.

İyi Kurgunun Harika Örneği

Yaptığı bütün iyi işleri bir arada tutan, vampir, din, çoklu evrenler, şeytan, ölüm, gibi bir çok konuyu “bu ne alaka şimdi” dedirtmeden izleten çok iyi bir kurgusu var dizinin. Sık sık geriliyor, seviniyor, gülüyor ve üzülüyorsunuz ve bu geçişleri konudan kopmadan yapıyorsunuz. Bir tane “bu sahne de olsun işte” denilerek rastgele konulmuş bir sahne yok. Bütün sahneler, bütün yaşanan olaylar sonuca varıyor.

Karakterler ve Aralarındaki Uyum

Yazar Warren Ellis’i tebrik etmek gerekiyor. Yazdığı senaryonun yanı sıra, karakterlerin birbirleri arasındaki diyalog kalitesini en üst seviyede tutmuş. Özellikle hikayenin ana karakterleri olan Trevor Belmont, Sypha Belnades ve Alucard üçlüsünün arasında yakaladığı uyum ve diyalog sayesinde “dizi” size kendini sevdirmekte zorlanmıyor.

Castlevania 4.Sezon Değerlendirmesi – Ne Bir Eksik, Ne Bir Fazla – Spoiler Alarmı !

İlk Sezonu 4 Bölüm olduğu için saymıyorum, diğer iki sezonun kalitesi o kadar iyiydi ki, bundan sonra daha iyisini yapamazlar, git gide düşer diye ufacık da olsa bir korkum vardı. Neyse ki öyle olmadı. Yine aynı kalitede ilerleyen bir sezon izlediğimi söyleyebilirim. İlk 1-2 bölüm hızlı başlayıp sonrasındaki 4-5 bölümde son 3 bölüme kadar tempoyu düşürme taktiğini yine kullanmışlar. Ama bu bir sorun değil bana göre, daha önce de dediğim gibi her anın bir önemi olduğundan temponun pek bir önemi olmuyor. Son 2-3 bölüm zaten öyle bir gaza basıyorlar ki hatırınız da bile kalmıyor. Som bölümlerde “Death” , “Dracula” ve “Belmont” twistleriyle de diziden mutlu ayrıldım.

5.Sezon Niye Gelmiyor ? Castlevania Neden İptal Oldu ?

Castlevania, Netfix’in de resmi açıklaması ile beraber 4.sezonu ile final yaptı. Zaten son bölümde de açıkta bir konu bırakmadılar. Bu durum beni birazcık üzse de tadında bırakılması mantıklı bir karar gibi geliyor. Fakat Castlevania’nın 4.sezonda final yapmasının asıl nedeni tadında bırakılması değil, yaratıcı Warren Ellis’in cinsel suistimalden dolayı suçlanması. Belki 5.sezonu göremesek de başka birinin elinde bir spin-off serisi görebiliriz. Bekleyip görmekten başka bir seçeneğimiz yok gibi görünüyor.