brooklyn nine-nine

Brooklyn Nine-Nine: En Eğlenceli Polis Merkezi – Dizi İncelemesi

Brooklyn Nine-Nine tam manasıyla durum komedisi olan bir sitcom dizisi. Dizinin yapımcıları olan Daniel J. Goor ve Michael Schur gibi komediye yatkın ve daha önceki yapımlarıyla kendini kanıtlamış iki yaratıcı bu sefer de Brooklyn Nine-Nine için buluşmuş. Brooklyn’de yer alan 99 numaralı polis merkezinde bulunan bir karakoldaki dedektiflerin yaşadığı hem komik hem de bazen üzücü ve şaşırtıcı olayların yaşandığı dizide karakterler her bölüm farklı bir maceranın içine atılır ve hep komik olaylar yaşayarak başları dertten kurtulmaz. Komedi dizisi olmasına rağmen polisiye kısmı da gayet kuvvetli olan bu sitcom bu yapısı sayesinde de sürükleyici ve dinamik bir yapıya sahip olmuş.

brooklyn nine nine dizi incelemesi

Bir Karakol İçin Şaşırtan Karakterler

Dizi diğer tarzdaki sitcomlar gibi benzer karakterleri içerse de polisiye bir komedi için oluşturulan bu karakterler ve zıtlıkları bizi şaşırtıyor. Eğlenceli bir çocuğun ruhuna sahip  başarılı bir dedektif, güçlü görünümlü ama bir o kadar narin bir çavuş, kapalı kutu gizemli bir kadın dedektif, emekli görünümlü fakat aklı hinliklere çalışan yaşlı iki dedektif… hepsi bir araya geldiğinde ise 20 dakikalık bir komedinin orta yerinde yerimizi alıyoruz. Karakterler ilk sezondan itibaren değişimler yaşıyor ve sonunda da şaşırtmaya devam ediyorlar.

Brooklyn Nine-Nine’ı diğer dizilerden ayıran şey ise tek bir sezonda karakterlerin gelişimini kısıtlamayıp 6-7 sezon boyunca karakterler üzerindeki gelişimi her sezon farklılıkları ile bize sunmuş olmasıdır. Dizi diğer sitcomlar ile aynı hataya düşmediği gibi üstüne her sezonda daha da güçlü karakterler ile karşımıza çıkıyor. Her ne kadar bazı espriler her sitcomda tekrar ettiği gibi burada da tekrar etse de esprilerin aynı olmasına rağmen farklı şekillerde karşımıza çıkması nedeni ile sıkmamış tam tersine diziye özgü bir imge haline gelmiş.
Bunlardan biri de Jake Peralta’nın Amy Santiago adındaki kadın dedektifin bir şeyler anlatması anında ‘’yeni seks kasedinin adı’’ benzetmesi ile diziye Amy ve Jake arasındaki itişmenin eğlenceli tarafını katıyor. Bunun yanında Jake her sezonda Captain Holt ile bir iddiaya girer ve bu iddaa üzerinden birçok bölüm çekilir ve izleyici iddianın gelişimini ve sonucunu merak eder. Bu tüm sezonlarda devam etse de farklı iddialar konu olduğu için bu da diziyi izlerken sıkmayan farklı bir konu olur.

Karakterler Ve Nevi Şahsına Münhasır Özellikleri

Esas karakterimiz Jake Peralta ile başlayacak olursak Jake eğlenceli bir erkek çocuğun ruhuna sahip bir dedektiftir. Yaramaz ve hiçbir şeyi umursamıyor gözükse de Jake karakolun en başarılı dedektiflerinden biridir. Hatta o kadar başarılıdır ki bunlardan bir diğeri olan Amy Santiago ile mücadesi ile dizi ilk bölümüne başlar. Dizi süresince sürekli Amy ile ciddi bir rekabet halindedir ama bu ilerleyen bölümlerde tatlı bir beraberliğe dönüşecektir.

Amy ise Jake’in tam tersi bir karakter olarak karşımıza çıkıyor. 7 erkek kardeş ile büyümüş, dirençli, hırslı ve inek biri. Captain Holt ise kariyeri boyunca ayrımcılık yaşamış fakat yine de kariyerinde yükselmiş ciddi, soğuk biridir. Buna rağmen bu karakoldaki herkes de onun için aile olmuştur. Charles Boyle… o gerçek bir arkadaş. Jake’in en yakın arkadaşı olan Charles, Jake’i havalı buluyor ve onun için bir idol olarak görüyor. Charles ne kadar ezik bir karakter gibi dursa da dizide alıştığınızda en çok güleceğiniz karakterlerden biri haline geliyor. Bunlar gibi daha birçok ilginç karakteri daha barındıran Brooklyn Nine-Nine’ı izlemek isterseniz Netflix üzerinde sizi bekliyor.

Yeni dizi incelemeleri için sitemizi takip etmeye devam edin.